TokFm >  Świat

W Amsterdamie płacą alkoholikom za pracę... piwem i papierosami

mil
22.11.2013 , aktualizacja: 23.11.2013 11:11
A A A Drukuj
Piwo

Piwo (Fot. Mieczysław Michalak Agencja / Gazeta)

Władze Amsterdamu wpadły na oryginalny pomysł walki z alkoholikami, którzy sprawiali problemy w parku Ooster. Teraz mają sprzątać ulice. Zachętą do podjęcia się przez nich pracy nie były jednak pieniądze, ale... piwo i papierosy, które dostają w ramach zapłaty. - Gdybyśmy nie otrzymywali alkoholu, nie przyszlibyśmy sprzątać - mówi wprost jeden z zatrudnionych.
O pomyśle władz Amsterdamu pisze The Independent >>

Akcję zorganizowała finansowana przez rząd fundacja Rainbow. Alkoholicy z parku Ooster, którzy od dawna sprawiali problemy - m.in. wszczynali bójki, hałasowali i wykrzykiwali w stronę kobiet niestosowne komentarze - otrzymali ofertę pracy przy sprzątaniu ulic.

Zatrudnieni pracują trzy dni w tygodniu, od godz. 9 do 15.30. W ramach zapłaty otrzymują pół paczki papierosów, pięć puszek piwa i 10 euro. Spożycie alkoholu jest jednak monitorowane - dwie puszki piwa na początku pracy, dwie w porze obiadowej i jedna na zakończenie pracy. Otrzymane na koniec dnia pieniądze zazwyczaj również są wydawane przez pracowników na alkohol. Po pracy są jednak już zbyt zmęczeni, aby wszczynać bójki, przez co w okolicy jest znacznie spokojniej.

Gdyby nie piwo, nie przyszliby do pracy

Jeden z alkoholików, 45-letni Frank, powiedział agencji AFP: - Gdybyśmy nie otrzymywali alkoholu, nie przyszlibyśmy do pracy. Chyba mogę to powiedzieć w imieniu całej grupy.

- Alkohol jest nam potrzebny do normalnego funkcjonowania. Pomysł takiej zapłaty za pracę jest dla nas dobry - zaznaczył Frank. Jak dodał, nie ma żadnych złudzeń co do tego, czy program ma służyć zerwaniu z nałogiem. - Oczywiście pijemy w sposób bardziej "zorganizowany", ale nie sądzę, abyśmy pili mniej - stwierdził.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • 1
Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.