TokFm >  Świat

W Amsterdamie płacą alkoholikom za pracę... piwem i papierosami

mil
22.11.2013 , aktualizacja: 23.11.2013 11:11
A A A Drukuj
Piwo

Piwo (Fot. Mieczysław Michalak Agencja / Gazeta)

Władze Amsterdamu wpadły na oryginalny pomysł walki z alkoholikami, którzy sprawiali problemy w parku Ooster. Teraz mają sprzątać ulice. Zachętą do podjęcia się przez nich pracy nie były jednak pieniądze, ale... piwo i papierosy, które dostają w ramach zapłaty. - Gdybyśmy nie otrzymywali alkoholu, nie przyszlibyśmy sprzątać - mówi wprost jeden z zatrudnionych.
O pomyśle władz Amsterdamu pisze The Independent >>

Akcję zorganizowała finansowana przez rząd fundacja Rainbow. Alkoholicy z parku Ooster, którzy od dawna sprawiali problemy - m.in. wszczynali bójki, hałasowali i wykrzykiwali w stronę kobiet niestosowne komentarze - otrzymali ofertę pracy przy sprzątaniu ulic.

Zatrudnieni pracują trzy dni w tygodniu, od godz. 9 do 15.30. W ramach zapłaty otrzymują pół paczki papierosów, pięć puszek piwa i 10 euro. Spożycie alkoholu jest jednak monitorowane - dwie puszki piwa na początku pracy, dwie w porze obiadowej i jedna na zakończenie pracy. Otrzymane na koniec dnia pieniądze zazwyczaj również są wydawane przez pracowników na alkohol. Po pracy są jednak już zbyt zmęczeni, aby wszczynać bójki, przez co w okolicy jest znacznie spokojniej.

Gdyby nie piwo, nie przyszliby do pracy

Jeden z alkoholików, 45-letni Frank, powiedział agencji AFP: - Gdybyśmy nie otrzymywali alkoholu, nie przyszlibyśmy do pracy. Chyba mogę to powiedzieć w imieniu całej grupy.

- Alkohol jest nam potrzebny do normalnego funkcjonowania. Pomysł takiej zapłaty za pracę jest dla nas dobry - zaznaczył Frank. Jak dodał, nie ma żadnych złudzeń co do tego, czy program ma służyć zerwaniu z nałogiem. - Oczywiście pijemy w sposób bardziej "zorganizowany", ale nie sądzę, abyśmy pili mniej - stwierdził.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • 1
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    Oceniono 3 razy 1

    Płacą piwem i papierosami? A czym niby mieliby płacić? Przecież to podstawa egzystencji tych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.