TokFm >  Świat

Chiński statek "Xue Long" uwolnił się z lodów Antarktyki

mig, PAP
07.01.2014 , aktualizacja: 07.01.2014 15:36
A A A Drukuj
Lodołamacz ''Śnieżny smok''

Lodołamacz ''Śnieżny smok'' (Fot. HANDOUT REUTERS)

Chiński lodołamacz "Xue Long" (Śnieżny Smok), który utknął w lodach Antarktyki, starając się uratować z nich rosyjski statek, zdołał się uwolnić. Zachodni wiatr odepchnął fragmenty unieruchamiającego go lodu. Lodołamacz był uwięziony od piątku w ponadtrzymetrowej grubości krze.
"Xue Long" zdołał sobie utorować drogę i wypłynąć na wody, na których może swobodnie żeglować. Jak uznali chińscy meteorolodzy, udało mu się prawdopodobnie dlatego, że zachodni wiatr przemieścił blokujące statek fragmenty kry, znacznie grubsze od tych, które może zazwyczaj rozbić chiński lodołamacz.

Chiński statek ratował rosyjski i sam utknął w lodzie

"Xue Long" ("Śnieżny Smok") podzielił los ratowanej przez siebie jednostki "Akademik Szokalski". Rosyjski statek utknął w Wigilię w grubej krze lodowej u wybrzeży wschodniej Antarktydy, około 100 km od francuskiej bazy Dumont d'Urville.

Za pomocą operującego z "Xue Long" śmigłowca udało się jednak przetransportować 52 naukowców i turystów z pokładu statku badawczego na pokład australijskiego lodołamacza "Aurora Australis". Na "Akademiku Szokalskim" pozostała jedynie 22-osobowa załoga, która dysponuje zapasami żywności na mniej więcej 40 dni.

"Akademik Szokalski czeka na pomoc"

Na pomoc rosyjskiemu statkowi płynie teraz amerykański lodołamacz "Polar Star", który miał uwolnić obydwa tkwiące w lodzie statki i wyruszył im na pomoc 1 stycznia z portu w Sydney. "Polar Star" ma około 122 metrów długości i może kruszyć lód o grubości ponad sześciu metrów.

Misja badawcza "Akademika Sokalskiego" została w mocnych słowach skrytykowana przez władze Australii, ponieważ na ratunek Rosjanom musiały przyjść lodołamacz z Chin, francuski "Astrolabe", australijska "Aurora" i amerykański "Polar Star", a akcje ratunkowe tych statków doprowadziły do odwołania wielu projektów naukowych na Antarktyce.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    0

    Za komuny to był lodołamacz z napędem atomowym Lenin i on podobno dawał radę !
    A teraz jest lodołamacz Polar Star z USA z napędem spalinowym,
    a rosjanie czekają na jego pomoc !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.