TokFm >  Świat

Czeka nas konflikt na Krymie? Rosyjski dziennik: "Będzie to wojna, która zburzy naszą gospodarkę i naszą stopę życiową"

Piotr Markiewicz, PAP
26.02.2014 , aktualizacja: 26.02.2014 13:23
A A A Drukuj
Krym

Krym (Fot. espreso.tv)

"Krym nie jest wart wojny" - pisze "Moskowskij Komsomolec". "Ten, który nie żałuje utraty przez Rosję Krymu, nie ma serca; ten, który chce go odzyskać, nie ma głowy" - dodaje dziennik. Ale równocześnie wytyka: "Ameryka zachowywała się i zachowuje na Ukrainie jak brutalny, cyniczny i bezlitosny manipulator i prowokator".
Niepokoje na Krymie. Rosyjskie opancerzone w Sewastopolu [ZDJĘCIA] >>

Zdaniem dziennika każda poważna próba ze strony Rosji odzyskania Krymu doprowadzi do wojny. "I będzie to wojna zupełnie inna niż ta, którą przeżyliśmy w sierpniu 2008 roku po najeździe Gruzji na Osetię Południową. Będzie to wojna, która zburzy naszą gospodarkę i naszą stopę życiową. Będzie to wojna, która pogrzebie nasze stosunki z Ukrainą i nasze stosunki z Zachodem. Będzie to wojna, która nieodwracalnie zmieni życie każdego obywatela Federacji Rosyjskiej" - ostrzega gazeta.

Dziennik podkreśla, że Rosja nie powinna wprowadzać swoich wojsk na Krym, a "swoich słusznych interesów na Krymie, a także interesów tych mieszkańców Krymu, którzy uważają Rosję za swoją obrończynię, winniśmy bronić wszelkimi innymi sposobami".

"Elity polityczne powinny pójść po rozum do głowy"

"MK" zauważa, że uspokojenie sytuacji na Krymie i wokół Krymu wymaga, by zaangażowały się również inne strony. "Przede wszystkim po rozum do głowy powinny pójść kijowskie elity polityczne" - stwierdza, wyrażając przekonanie, że na Ukrainie "są politycy z bardziej rozwiniętym instynktem samozachowawczym i trzeźwiejszym spojrzeniem na świat" niż Ołeh Tiahnybok i Dmytro Jarosz, szef nacjonalistycznego Prawego Sektora.

"Niezmiernie ważne jest, by realna władza w Kijowie zaczęła przechodzić od radykalnych wodzów do mniej egzaltowanych postaci" - zaznacza moskiewski dziennik. Według niego podejście powinien też zmienić Zachód. "USA i Unia Europejska dolały zbyt wiele oliwy do ognia ukraińskiego kryzysu politycznego. Zachód powinien zrozumieć, że szkodząc Rosji, może bardzo poważnie zaszkodzić swoim własnym interesom" - konstatuje.

Ameryka? "Manipulator, prowokator"

"MK" ocenia, że "Ameryka zachowywała się i zachowuje na Ukrainie jak brutalny, cyniczny i bezlitosny manipulator i prowokator". Po odsunięciu od władzy na Ukrainie prezydenta Wiktora Janukowycza na Krymie wzrosły nastroje separatystyczne. W Moskwie rozważa się wydanie rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy paszportów Federacji Rosyjskiej w przyspieszonym trybie.

Na Krymie na mocy umowy między rządami Rosji i Ukrainy stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. Jej główną bazą jest Sewastopol. Według rosyjskich danych około 60 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, około 25 proc. - Ukraińcy i około 12 proc. - krymscy Tatarzy. Ci ostatni występują przeciwko separatystycznym tendencjom, zachowując lojalność wobec władz w Kijowie.

W Symferopolu, stolicy Autonomicznej Republiki Krymu, Rosjanie stanowią dwie trzecie ludności. W Sewastopolu i Kerczu odsetek Rosjan jest jeszcze większy.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 1
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • avatar

  Oceniono 4 razy 4

  Młody Konsomolec tak naprawde wskazuje kremlowskie stanowisko wyjścia z impasu w jaki ładuje sie świat...mam przynajmniej taką nadzieje , że wskazuje.

 • avatar

  Oceniono 9 razy 3

  Albo Obama ma nóż na gardle i został zaszantażowany, albo republikanie we współpracy z ludźmi służb siedzącymi tam od czasów Bushów podłożyli mu świnie. Jeszcze niedawno Hillary Clinton jeździła do Rosji z przyciskiem do resetu stosunków a tutaj wywiad, otwarcie i bez pardonu, "ustawił" rozwój wydarzeń na Ukrainie. Jeśli sprawy dyplomatycznie się ułożą to czuję że polecą głowy w Stanach.

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 3 razy 1

  Zaprawdę powiadam Wam Siostry i Bracia!
  ODCZEPCIE SIĘ OD UKRAINY - RĘCE PRECZ OD UKRAINY!

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 11 razy -1

  Ukraina to sztuczny twor, ktory nie moze istniec dalej w takich granicach. Przylaczono w czasach komunizmu do ukrainy ziemie ktore absolutnie nie sa ukrainskie. Jak krym, wschodnie regiony z Charkowem, albo zachodni kraniec z Lwowem i Tarnopolem, Polskimi ziemiami. Czas naprawic te niesprawiedliwosc. Banderowcy i faszysci, ktorzy objeli wladze, to nie sa nasi przyjaciele, to potomkowie mordercow i sadystow, ktorzy zarzynali Polska ludnosc. To powoduje ze nie ma i nie bedzie zadnych wzgledow dla nich, zadnego przebaczenia, zadne argumenty o koniecznosci popierania ukrainy nie maja racji bytu. Hańba ukrainie! Precz z ukrainą! Kaczynski, dupowlazie, na zawsze straciles poparcie wielu ludzi i nigdy juz go nie odzyskasz, nie darujemy ci tych slow ktore palnales w Kijowie!

 • avatar

  Oceniono 12 razy -2

  Ameryka coś zrobiła w Ukrainie ?

  jedyne co zrobili to f* UE Obama nie ma pojęcia o Ukrainie jemu to zwisa jeśli chodzi o politykę zagraniczna to najgorszy prezydent USA i to mówią też sami amerykanie

  co do reszty
  czego spodziewać się po mediach w kraju w którym wolne media zostały zmiażdżone przez reżim Putina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.