TokFm >  Świat

Ukraina: Siły specjalne odbiły siedzibę Służby Bezpieczeństwa w Doniecku

apa, PAP
08.04.2014 , aktualizacja: 08.04.2014 06:28
A A A Drukuj
Barykada przed budynkiem administracji w Doniecku

Barykada przed budynkiem administracji w Doniecku (Fot. Alexander Ermochenko (AP Photo/Alexander Ermochenko))

- Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował późnym wieczorem przedstawiciel pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.
Odbicie budynku SBU polecił sam Turczynow, który wcześniej zapowiedział akcje antyterrorystyczne przeciwko separatystom dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju. Podczas akcji w Doniecku nikt nie ucierpiał.

Wschód Ukrainy chce do Rosji

W niedzielę prorosyjscy separatyści zajęli siedziby władz obwodowych w Doniecku i Charkowie, jednak ta ostatnia została w poniedziałek odbita przez milicję. W Doniecku i Ługańsku opanowano także siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Milicja ukraińska zablokowała drogi dojazdowe do Ługańska; siły milicyjne postawiono w stan gotowości bojowej.

W Doniecku prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i przyłączenie jej do Rosji. Deklarację uchwaliło około 50 ludzi określających się jako "rada ludowa" obwodu donieckiego. Z masztu nad siedzibą władz obwodu zdjęto flagę Ukrainy i zamiast niej powieszono czarno-niebiesko-czerwoną flagę DRL. Jak ogłoszono, 11 maja odbędzie się referendum niepodległościowe. Separatyści ostrzegli władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 2
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • avatar

  patrycja212121

  Oceniono 7 razy 7

  No i git. Przy okazji, jak tak kilku pojmali, to wyhaczą po wyroku z górnej półki i jak ich puszczą to będą pod siebie robić.

 • avatar

  jerzyolewamwas

  Oceniono 11 razy -9

  Nie rozumiem tej hipokryzji:
  kiedy separatyści ogłosili oderwanie się Ukrainy od ZSRR świat tak się ucieszył że ekstracugiem uznał ich łajdacki czyn za świetny, uznał państwo, rząd itd.
  Kiedy po ponad dwudziestu latach widać że to nieudany eksperyment, towarzysze się uwłaszczyli z ludzi robiąc dziadów i ci wreszcie się przeciwstawiaj; nagle ci którzy nie chcą być przez całe życie na kolanach i walczą z reżymem- to separatyści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Nawet ta gazeta, w końcu reprezentująca ludzi którzy chcieli mieć własne państwo i w tym celu zagrabili Palestynę a korzystając z okazji ogłosili istnienie Izraela,, powtarzam, nawet ta gazeta napada na powstańców.
  Ktoś mi to wytłumaczy czymś innym niż chęcią przejęcia ukraińskich banków i przemysłu przez "Zachód" i Górali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poranek Radia TOK FM
Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.