TokFm >  Świat

Dziwne światło na Marsie. Co sfotografował Curiosity?

Dt
08.04.2014 , aktualizacja: 08.04.2014 19:03
A A A Drukuj
Światło na Marsie

Światło na Marsie (Fot. NASA)

Mały słup światła na wzgórzach Marsa - takie zjawisko w ubiegłym tygodniu sfotografował łazik Curiosity. NASA opublikowała zdjęcia, a internauci zaczęli się zastanawiać - czy dziwne światło to dowód na życie na czerwonej planecie? Naukowcy studzą entuzjazm.
Na pierwszy rzut oka słup światła sfotografowany przez Curiosity nie wygląda naturalnie. Przywodzi na myśl efekt działalności ludzi. W związku z tym po opublikowaniu obrazu w internecie zaczęły krążyć spekulacje, że łazik NASA znalazł na Marsie ślady życia.

Jednak eksperci uspokajają entuzjastów podobnych teorii i twierdzą, że zjawisko da się bardzo łatwo wyjaśnić. Cytowany przez serwis news.sky.com Doug Ellison z NASA przekonuje, że źródłem światła jest prawdopodobnie promieniowanie kosmiczne, które spowodowało wystąpienie artefaktu na obrazie zarejestrowanym przez kamerę łazika.

Możliwe też, że światło pochodzi od jednego z występujących na Marsie wirów pyłowych. Są one naelektryzowane i mogą emitować światło.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • 4
Komentarze (8)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.