"Wstyd nam za tę niejawną, występną wojnę. Wybaczcie". Rosyjscy studenci odpowiadają ukraińskim

"Wstyd nam za tę niejawną, występną wojnę, na której giną tysiące naszych rodaków. Wstyd nam za to, że obywatele Ukrainy są bezprawnie przetrzymywani w rosyjskich więzieniach. Wybaczcie nam" - to jedna z odpowiedzi rosyjskich studentów, jaka pojawiła się ostatnio w sieci. Jedyna przychylna ukraińskim studentom.
"Nie możemy mówić w imieniu wszystkich studentów z Rosji. Mówimy w imieniu ludzi, którzy myślą podobnie. Dziękujemy wam, studenci z Ukrainy, za wasze wystąpienie" - słyszymy na nagraniu rosyjskich studentów.To odpowiedź na apel przedstawicieli najważniejszych ośrodków akademickich w Kijowie, którzy w zeszłym miesiącu wezwali rosyjskich kolegów, "by nie poddawali się propagandzie".

"Jak wytłumaczymy dzieciom, że do siebie strzelaliśmy?". Ukraińscy studenci apelują do rosyjskich >>>

"Jest nam wstyd - wybaczcie"

Studenci z Moskwy i z Petersburga zdecydowali się na odważne wystąpienie: "Jest nam wstyd, że nasz kraj naruszył jedność terytorialną Ukrainy, którą obiecała szanować. Wstyd nam za tę niejawną, występną wojnę, na której giną tysiące naszych rodaków. Wstyd nam za to, że obywatele Ukrainy są bezprawnie przetrzymywani w rosyjskich więzieniach. Wybaczcie nam" - słyszymy na nagraniu.

Młodzi Rosjanie podkreślili, że "nie wszyscy potrafią samodzielnie myśleć, sprawdzać i wątpić". Dodali jednak, że oni są po stronie ukraińskich kolegów, "bo to zbrodnia, żeby podczas wojny informacyjnej nie być po stronie prawdy". "Szanujemy wasz wybór, potępiamy wojnę, chcemy, żeby nasze dzieci i wnuki żyły w zgodzie, a Rosja i Ukraina w pokoju. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zatrzymać tę wojnę" - dodali.

Twórca filmu to Otwarta Rosja Chodorkowskiego

Film został nagrany z inicjatywy Fundacji Michaiła Chodorkowskiego "Otwarta Rosja", którą stworzył jeszcze w 2001 roku. Po wyjściu z więzienia reaktywował ją i zaprezentował w Paryżu jako mającą na celu "promować społeczeństwo obywatelskie". Wśród ich akcji jest m.in. kampania na rzecz uwolnienia ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko. Mają też na koncie zorganizowanie protestu w Moskwie przeciwko wyrokowi na rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym i jego bracie Olegu. Kolejnym projektem jest właśnie nagranie odpowiedzi na apel ukraińskich studentów.

To nie pierwsza reakcja z Rosji. Po ukraińskim wideo sieć zalała seria nagrań m.in. studentów z Krymu, ale też z całej Rosji: z Briańska, Smoleńska, a nawet z Dagestanu i spod Uralu. Wszyscy mówią jednym głosem: to wy jesteście manipulowani i to wy powinniście przerwać rozlew krwi. Dlatego głos studentów pod egidą "Otwartej Rosji" odbił się szerokim echem w ukraińskich mediach. Może dlatego, że jest jedynym przychylnym apelowi ukraińskich kolegów.

Innych odpowiedzi rosyjskich studentów można posłuchać tutaj:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (20)
"Wstyd nam za tę niejawną, występną wojnę. Wybaczcie". Rosyjscy studenci odpowiadają ukraińskim
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 83 razy 67

  to jest prawdziwa odwaga, żeby wystąpić publicznie w obronie czegoś, kogoś, w kraju rządzonym przez morderców i bandytów... niejeden z tych dzieciaków młodych rosjan, pewnie zostanie pobite przez nieznanych sprawców, mam nadzieję, że żadne z tych dzieci nie zostanie zabite....... dzielne, uczciwe dzieciaki...... dopóki są jeszcze w rosji tacy ludzie jak te dzieci, studenci, to można powiedzieć, że jeszcze rosja nie zdechła pod władzą hitlera-putina.......

 • 1theguru1

  Oceniono 35 razy 25

  Szacunek dla was. Przywracacie nadzieję, że Rosjanin może być przyzwoity!
  Obyście byli w Rosji wolni po wypowiedzi !

 • ciemnyluddd

  Oceniono 37 razy 23

  Tacy też tam są...ALE NA RAZIE ICH NIE MA...Tam propaganda jest totalna i pokazuje WYPACZONĄ RZECZYWISTOŚĆ....z torsem Putina na pierwszym planie... Do czasu, jak zwykle w krajach rządzonych...a r b i t r a l n i e...

 • feo.dor

  Oceniono 19 razy 13

  Jak bardzo wyprane są mózgi młodych ludzi - widzimy na tych dwóch pozostałych filmach. Z takim myśleniem - nie ma przyszłości.

 • szpung

  Oceniono 20 razy 12

  Moze mlodzi cos zmienia, choc trzeba pamietac iz studenci nie maja wiele do powiedzenia w tym postkagiebowskim tworze.

 • ireksz

  Oceniono 19 razy 11

  no no no glos na puszczy, a ci biedni ale odwazni studenci juz moga sie zegnac ze studiami, wladza ich dopadnie i nie wybaczy, w totalitarnym rezimie tak niestety jest, szkoda ze ni ma ich wiecej i nie wywala klamcow i bandytow z kremla

 • martin933

  Oceniono 7 razy 5

  Szkoda mi tych studentów. Trzeba docenić ich odwagę. Bo to odwaga w dzisiejszej Rosji. Jest nie wiele lepiej od czasów Radzieckich, gdy parę Rosjan protestowało przeciw inwazji wojsk układu Warszawskiego na Czechosłowacji w 68 roku. To wielka odwaga. Miejmy nadzieje, że nie poniosą konsekwencję. Chwała ich odwadze obywatelskiej.

 • jotesz

  Oceniono 15 razy 3

  Jedyni...
  Trupin utrupił samodzielność myślenia u Rosjan - zwalcował ich kagiebowskim walcem i się wypłaszczyli. Szkoda...

 • kptaubrey

  Oceniono 2 razy 2

  Wzruszające, że są tam ludzie, którzy widzą, jak jest i nie boją się.

  W tym trzecim ostatni "prelegent" źle się nauczył tekstu i duka :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX