"Francja i Niemcy mają długą tradycję zaspokajania interesów Rosji kosztem państw Europy Środkowo-Wschodniej". Kuźniar o Ukrainie

- Zarówno Francja, jak i Niemcy mają długą tradycję zaspokajania interesów Rosji kosztem państw Europy Środkowo-Wschodniej - zauważył w Poranku Radia TOK FM prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. Podkreślił, że porozumienie mińskie ws. Ukrainy jest porażką Unii Europejskiej.
Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych i profesor UW, przyznał w Poranku Radia TOK FM, że porozumienie mińskie dotyczące Ukrainy to porażka Zachodu.

Zaznaczył, że nie rozumie, dlaczego przy stole negocjacyjnym zasiedli przedstawiciele Francji i Niemiec, a nie całej Unii Europejskiej. - Unia abdykowała w tej dziedzinie. Nie prowadzi własnej polityki zagranicznej - zaznaczył. - Z niepokojem obserwuję ten format normandzki. Zarówno Francja, jak i Niemcy mają długą tradycję zaspokajania interesów Rosji kosztem państw Europy Środkowo-Wschodniej - dodał.

"Ukraina zależna od kaprysów i humorów Kremla"

Prof. Kuźniar wskazywał, że porozumienie zakłada dwie fazy: wojskową i polityczną. Tę pierwszą ocenił dobrze, przyznając, że wstrzymanie ognia może się Ukrainie tylko przysłużyć. W stosunku do fazy politycznej prezydencki doradca był jednak bardzo krytyczny. - Trwale uzależnia ona Ukrainę od kaprysów i humorów Kremla. Nie wierzę, żeby doszło do jej realizacji, Rosjanie nie słyną z tego, żeby dotrzymywali słowa. Zasada dobrej wiary jest im nieznana, to inna cywilizacja polityczna - przekonywał.

Według gościa Poranka Radia TOK FM oddanie kontroli politycznej nad Donbasem rebeliantom, brak kontroli nad granicą z Rosją i nacisk na reformę konstytucyjną "trwale uniemożliwią" prowadzenie przez Ukrainę polityki tak wewnętrznej, jak i zewnętrznej. - Rosjanie uzyskują instrument, za pomocą którego będą przysmażać Ukraińców na wolnym ogniu - stwierdził. Według Kuźniara po stronie unijnej przy stoliku negocjacyjnym "zabrakło wyobraźni". - Najlepiej byłoby zerwać te negocjacje - zaznaczył.

Dzwoni Ogórek do Putina...

Prof. Kuźniar odniósł się także do słów Magdaleny Ogórek, kandydatki SLD na prezydenta. W sobotę na konwencji wyborczej powiedziała: "nie wahałabym się odpowiedzieć na depeszę Władimira Putina i podniosłabym słuchawkę, by do prezydenta Federacji Rosyjskiej zadzwonić".

- Nie wiem, jak skomentować tę egzotyczną wypowiedź. Kandydatka nie powiedziała, w jakim celu zadzwoniłaby do prezydenta Putina. Pewnie po to, by złożyć mu życzenia urodzinowe, on przez grzeczność zapytałby o pogodę... I koniec - stwierdził Kuźniar. Pytany o ugodowy stosunek Leszka Millera wobec Rosji odparł: - Nie widzę w tej chwili żadnego zachodniego państwa, które potrafiłoby się z Rosją w jakiekolwiek sprawie dogadać.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (88)
"Francja i Niemcy mają długą tradycję zaspokajania interesów Rosji kosztem państw Europy Środkowo-Wschodniej". Kuźniar o Ukrainie
Zaloguj się
 • Janusz Byznesu

  Oceniono 146 razy 52

  Do tego co powiedział Kuźniar nie można nic dodać i nic ująć. Święta prawda, czekam na fontanny gnojówki wylewane na niego przez pożytecznych idiotów.

 • allibaba

  Oceniono 106 razy 32

  Nic dodać, nic ująć. Tylko rosyjskie i prorosyjskie klauny, jakich wszędzie wielu, będą zaprzeczać i jak zwykle wyrywać sobie włosy spod pachy.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 45 razy 19

  Niedźwiedź zszedł z białego trona
  Zajca chwycił za futerko
  Podtarł się blisko ogona
  Pierdną, przeklął, potem stęknął

  Oburzyło to sąsiadów,
  Co opodal norki mają
  - Świnia jesteś nasz kolego!
  I przeciw się namawiają

  - Wywalimy go z trawnika!
  - I nie damy wody z rzeki!
  - Miodu nie! Od skurczybyka!
  - Tak. Niech zginie ciul na wieki!

  Jak mówili tak zrobili
  Sankcje w życie wprowadzili
  Każda pięknie zadziałała
  Chociaż rzeka ciut wylała

  Trawnik zarósł perzem nieco
  Miodu jakby brakowało
  Dni, tygodnie, lata lecą
  Ale nic się nie zmieniało

  Miś po sraniu, zwłaszcza wielkim
  Brał zająca tułów za fraki
  Podcierał się futrem miękkim
  I jak zwykle rzucał w krzaki

  Załamali się sąsiedzi
  Brak sposobu na śmierdziucha
  Niech mu zając w dupie siedzi
  Grunt, by nas nie chciał wyru...…

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 24 razy 18

  Jak by tego nie nazwać EU, ma teraz problem z miliardami długów jednego państwa. Czasem się zdarza, że w tym samym czasie w innym kraju, przebiegają ważne wydarzenia i one przechodzą na plan drugi. Jak rewolucja francuska i II rozbiór...
  Obawiam się że EU nie ma dla Ukrainy podarków rzędu 100 miliardów, aby się zreformowali...

 • cholonek

  Oceniono 25 razy 13

  Porażką to zakończyła się hucpiarska polityka kierownika lasu i jego partyjnego koleżki, ówczesnego ministra spraw ośmiorniczkowych. Dzięki ich sprytowi Polska została wykopsana w dal międzygwiezdną i dzisiaj kluczowe rozmowy zamiast w Warszawie (która jest naturalnie predestynowana do tej roli) toczą się w mińskim pegeerze.
  Brawo! Wznieśmy cydrem toast za niebywała lotność ich umysłów.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 28 razy 12

  Porozumienie Mińskie to rzeczywiście porażka zachodu, Putin ma je gdzieś, spotkał się z Merkel i Hollandem bo nie wypadało odmówić, a teraz i tak będzie robił co mu się spodoba, a kto myślał inaczej jest naiwny.
  Problemem Ukrainy jest to ze jest biedna i nie ma nic do zaoferowania tej "organizacji handlowej" jaka jest UE, w porównaniu do dostaw surowców i rynku zbytu Rosji, wiec już dawno na Ukrainie państwa zachodnie "położyły laskę" a gdyby nie USA to nawet sankcji by nie było

 • jezierskiadam

  Oceniono 77 razy 9

  "Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych zaznaczył, że nie rozumie, dlaczego przy stole negocjacyjnym zasiedli przedstawiciele Francji i Niemiec, a nie całej Unii Europejskiej"

  ... i dlatego, takiego doradcę, który nie ma pojęcia w temacie należy wywalić na zbity pysk !!!

 • jegorism

  Oceniono 24 razy 8

  Najlepszym dowodem braku woli powstrzymania putina przez francję i niemcy są te śmiesz ne niby sankcje.

 • wojtek2784

  Oceniono 41 razy 7

  Niech Kuźniar zadzwoni do Putina , zamiast pani Magdaleny Ogórek , on ma tyle do powiedzenia , że z pewnością przekona go aby poparł oligarchów ukraińskich , którzy są "rycerzami demokracji" od 20 lat na Ukrainie? Pan panie Kużniar powinien doradzać Kowalowi , bo on równie wspaniały jak pan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX