Kwaśniewski: W tych wyborach nie ma silnych liderów. Ogórek nie jest gotowa na urząd prezydenta [U LISA]

- Nie mamy w tych wyborach silnych liderów. Zmienił się koncept prezydentury - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski w programie ?Tomasz Lis na żywo?. - Pięć lat temu punkt ciężkości przesunął się na stanowisko premiera - dodał. Zasugerował też, że Magdalena Ogórek nie jest jeszcze gotowa na stanowisko prezydenta.
- Jeszcze nie wiem, na kogo będę głosował, zobaczymy, jak się kampania rozwinie. Na lewicy mam kandydatów wielu - wyznał Kwaśniewski. Dodał też, że według niego Magdalena Ogórek to "osoba inteligentna i cenna, ale w tym momencie to nie jest kandydatka na stanowisko prezydenta". - Ogórek ma szansę zostać czołowym politykiem lewicy za 5-10 lat. Zmiana pokoleniowa jest biologicznie nieuchronna - dodał.

"Stanowisko Ogórek ws. Rosji to naiwność"

Kwaśniewski spytany o ocenę prezentacji jej kandydatury odpowiedział: - To było zgrabne wystąpienie, nieźle opakowane, ale nie niesie treści, które by mnie, starego wyjadacza, porywało - podsumował. Podkreślił, że jej stanowisko w sprawie Rosji jest "naiwnością". Dodał, że nie można zneutralizować stosunków z Rosją i nie akceptować aneksji Krymu jednocześnie.

Wytknął też niekonsekwencję Leszkowi Millerowi, mówiąc, że kategoryczna odmowa sprzedaży broni Kijowowi nie pokrywa się z życzeniem pokoju na Ukrainie. - Mówienie, że to źle, że Rosjanie strzelają i anektują Krym, a z drugiej, że należy neutralizować stosunki, to cyniczne spojrzenie na sprawę - dodał.

Były prezydent odniósł się też do kampanii Bronisława Komorowskiego. Według niego, by starać się o reelekcję, należy "wyjść z pałacu i wyjść do wyborców". - Musi pokazać, że zależy mu na głosach wyborców, musi porozmawiać z lokalnymi mediami. Niekoniecznie musi debatować z kontrkandydatami przed pierwszą turą. Nie trzeba wyciągać tych, którzy aspirują. Można poczekać do drugiej tury, kiedy debata jest obowiązkiem - dodał.

"Merkel niezwykle konsekwentna ws. Ukrainy"

Kwaśniewski, komentując sytuację na Ukrainie, pochwalił postawę kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Stwierdził, że od samego początku kryzysu jest bardzo konsekwentna, krytykuje Putina, stojąc jednocześnie w opozycji do świata niemieckiego biznesu. - Dla nich Rosja zawsze była ważniejsza niż Ukraina. Ma trudne zadanie - przyznał.

Dodał też, że Putina mogły zaskoczyć cztery czynniki w konflikcie ukraińskim. Po pierwsze - antyrosyjskie nastroje Ukraińców, po drugie - jedność Europy i wprowadzenie sankcji, po trzecie - opór kanclerza Niemiec, a po czwarte - nacisk ekonomiczny i ceny ropy. - Putin zobaczył, że rozejm jest mu równie na rękę. Po mińskim porozumieniu ceny ropy lekko odbiły. Czekały zawieszenia ognia jak kania dżdżu - komentował.

Zauważył też, że Ukraina będzie mogła przeprowadzić niezbędne reformy tylko wtedy, gdy osiągnie pokój. Przy tym nie może zgodzić się na federalizację, ale będzie musiała przeprowadzić głęboką i mądrą decentralizację.

Zagórowski jutro złoży wypowiedzenie

Drugim gościem Tomasza Lisa był szef JSW Jarosław Zagórowski, który zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska, jeśli górnicy wrócą do pracy. - Trudno rozmawiać ze wszystkimi pracownikami spółki, jeśli ta liczy 26 tys., tym bardziej że skala nienawiści budowana przez liderów związkowych była skierowana w kierunku jednej osoby - tłumaczył. Podkreślił, że dialog ze związkowcami był zawsze trudny. - Menedżerowie robią to, czego chcą związkowcy. Jeśli tego nie robią, to niestety odchodzą. Ja jestem ewenementem, przepracowałem na stanowisku 8 lat, a średnia to 2,5 roku - dodał.

Zapytany o najważniejsze punkty sporne, wymienił dwa postulaty, które chciał zrealizować, by wypracować oszczędności. Był to sześciodniowy cykl pracy kopalni oraz uzależnienie wysokości czternastej wypłaty od zysków firmy.

"Przegrywamy z polskim prawem, którego związkowcy są wytworem"

Związkowcy to eksperci od manipulowania ludźmi. Bronią raz wywalczonych przywilejów, dodatków, np. do przyborów szkolnych (po 300-400 zł na dziecko każdego roku), albo do zwolnień lekarskich (zakład dopłacał 20 proc., by tworzyło to pełną pensję), co psuło frekwencję. W ciągu dziesięciu lat wynagrodzenia wzrosły o 60 proc. - wyliczał Zagórowski.

Zapytany przez prowadzącego o jego zarobki odpowiedział: - Gdy spółka weszła na giełdę, zarabiałem sześć średnich krajowych - około 20 tys. zł. Ostatnie moje wynagrodzenie to 72 tys. zł.

Dodał, że dziś czuje się przegrany, ale nie w starciu z liderami związkowymi, którzy "nigdy nie odpuszczą raz zdobytych pozycji i nie są w stanie wrócić do fizycznej pracy po 20 latach niepracowania". - Mój następca będzie musiał odpuścić, żeby przetrwać. Sytuacja firmy będzie taka sama. Przegrywamy z polskim prawem, którego związkowcy są wytworem - podsumował.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Kwaśniewski: W tych wyborach nie ma silnych liderów. Ogórek nie jest gotowa na urząd prezydenta [U LISA]
Zaloguj się
 • mr.off

  Oceniono 16 razy 10

  W Rzeczpospolitej od dekady nie ma polityki, gdyz cala klasa polityczna uciekla w populizm. Nie ma wiec takze idei dla Polsk XXI wieki. I liderow politycznych.

  Jest tylko wyscig spoconych facetow i kobiet po wladze.

  Najgorsze jednak to, ze nie ma tez OPINII PBLICZNEJ. Czyli nas, Ziomale.

  Polska od 2005 r dryfuje.

 • protonalfa

  Oceniono 3 razy 3

  W sumie to fajny gość ten Pan Kwaśniewski. Polubię go jeszcze bardziej, jak odda na jakiś cel charytatywny swoją część z tych 15 mln $, które przekazali ówczesnym polskim władzom Amerykanie. Myślę, że takiemu "mężowi stanu" nie przystoi przyjmowanie takich łapówek w zamian za łamanie Polskiej Konstytucji i innych traktatów międzynarodowych, które Polska ratyfikowała.

 • jefflebovsky

  Oceniono 19 razy 3

  "Ogórek nie nadaje się na prezydenta" - orzekł facet, który formalnie nie skończył żadnych studiów, a potem aparat PZPR wywindował go na rozmaite stanowiska. Kwaśniewski zwykle traci okazje by milczeć. Taki nasz Jelcyn...

 • cracovia.figiel

  Oceniono 10 razy 2

  Grubas juz wytrzeźwiał?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 18 razy 2

  "Podkreślił, że jej stanowisko w sprawie Rosji jest "naiwnością". "
  Olek to autorytet w tej sprawie. Jest najlepiej zorientowany w sednie sprawy.
  Czy to nie on kręcił lody na Ukrainie z synem wiceprezydenta USA?

 • szpung

  Oceniono 5 razy 1

  Najlepszy byl wczorajszy wystep niejakiego profesora miszczyka kur kto takim kretynom przyznaje tytuly chyba koledzy przy piwie w pijalce. Sluchalem duzo kretynow w tym radio ale ten bije wszelkie rekordy chwiulami mialem wrazenie iz biore udzial w wystepie kabaretowym.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 13 razy -1

  A co się tyczy braku gotowości pani doktor Ogórek (doktorat z teologii zresztą), do pełnienia urzędu prezydenta....To pan Kwaśniewski wykazał dużą...s p o s t r z e g a w c z o ś ć... Trochę to dziwne bo przecież konkordat zawdzięczamy właśnie SLD...

 • ciemnyluddd

  Oceniono 12 razy -2

  SONDAŻ DLA PUDELKA... "W pierwszej turze wygrywa Kukiz"... I co panie prezydencie "Komoruski" ? Najlepiej jest coś samemu wymyślić, a później to natychmiast samemu skomentować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX