Fiasko rozmów państw strefy euro z Grecją? Cipras: Nie pójdziemy na kompromis

Ministrowie finansów państw strefy euro nie porozumieli się z Grecją ws. dalszego wsparcia dla tego kraju. Eurogrupa daje Atenom czas, by do piątku wystąpiły o przedłużenie obecnego programu pomocowego. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną kolejnych pożyczek. Ateny chcą nadal pracować nad porozumieniem.
- Ogólne podejście w eurogrupie jest takie, że najlepszym sposobem, aby pójść do przodu, byłoby wystąpienie przez greckie władze z wnioskiem o przedłużenie programu - mówił na konferencji prasowej po czterech godzinach bezowocnych obrad szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Jak tłumaczył, głównym powodem złożenia tej oferty jest chęć zdobycia czasu, by uzgodnić, w jaki sposób ma wyglądać dalsze wsparcie dla Grecji. Podkreślił, że obecny program pomocowy daje możliwość elastycznego podejścia do warunków, na jakich ma być realizowany. To sygnał, że państwa strefy euro byłyby gotowe pójść na jakieś ustępstwa w stosunku do Greków. - W ramach programu jest możliwa elastyczność. Jesteśmy otwarci na dyskusje na temat działań mających zastąpić nasze rekomendacje - mówił Dijsselbloem.

Grecja jak bezrobotny z kredytem

Problem polega na tym, że przedstawiciele greckich władz od tygodni powtarzają, że nie chcą przedłużenia obecnego programu, proponując w zamian "porozumienie pomostowe", które dałoby im czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Minister finansów Grecji Janis Warufakis podkreślał na konferencji prasowej w Brukseli, że obecny program zawiódł, jeśli chodzi o stabilizowanie sytuacji Grecji, a jego ugrupowanie zostało wybrane przez społeczeństwo, bo obiecało, że skończy z tym programem.

Warufakis już wcześniej podważał sens kolejnych pożyczek, porównując Grecję do bezrobotnego z kredytem. "Dalibyście mu kolejną pożyczkę, żeby mógł spłacić dom? To nie może się udać. Jestem ministrem finansów bankruta" - powiedział "Die Zeit".

Bez kompromisu

Grecki minister zbagatelizował tymczasowy brak porozumienia. - W Europie wiemy, jak obradować, aby po początkowym braku porozumienia stworzyć bardzo dobre, honorowe rozwiązanie - powiedział w Brukseli.

Z kolei premier Alexis Cipras przypomniał o postulacie walki z ubóstwem, który był najistotniejszym punktem programu Syrizy. - Zazwyczaj nowo wybrane rządy nie wypełniają swoich obietnic sprzed wyborów. Powtarzam - my dla odmiany zamierzamy je wypełnić - mówił Cipras i podkreślił, że w kwestii zwalczania ubóstwa nie zamierza pójść na kompromis.

Zmienione oświadczenie

Z relacji Warufakisa wynika, że porozumienie było w zasięgu ręki. Jak mówił, KE wyszła z propozycją wspólnego oświadczenia, które chętnie by podpisał, jednak zostało ono później zastąpione propozycją innego dokumentu. Projekt tego oświadczenia, które wypłynęło do dziennikarzy, mówi m.in., że greckie władze mają zamiar dokończyć program pomocowy uzgodniony wraz z KE, MFW i EBC. Na to Ateny nie chcą jednak się zgodzić.

Warufakis powiedział, że przekazał ministrom, że Grecja jest gotowa potwierdzić swoje zobowiązania wobec swoich kredytodawców. Jak mówił, rząd Syrizy deklaruje też wstrzymanie się od jakichkolwiek działań w czasie negocjacji nowych warunków kredytów, które miałyby podważać istniejące ramy budżetowe.

- Naszym jedynym warunkiem było to, żeby nie zmuszano nas do podejmowania działań, które - w jasny sposób - przyczyniają się do recesji - mówił minister. Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby nie było cięć niskich świadczeń emerytalnych. Warufakisowi nie podoba się to, że eurogrupa proponuje "jakąś elastyczność" w ramach obecnego programu. - Nasz rząd został wybrany, aby zmienić filozofię tego programu, nie jesteśmy zainteresowani kosmetycznymi zmianami - mówił grecki polityk.

Eurogrupa zawiedziona pracą ekspertów

Dijsselbloem, którego konferencja prasowa zakończyła się wcześniej, przekonywał jednak, że porozumienie wciąż jest możliwe, bo Ateny również chcą średnioterminowego rozwiązania swojej sytuacji.

- Biorąc pod uwagę harmonogram i terminy, jakie muszą zostać spełnione (...) mamy jeszcze tylko ten tydzień. Jeśli wniosek o przedłużenie programu nadejdzie (...) możemy mieć następne spotkanie eurogrupy w piątek - oświadczył.

Szef eurogrupy relacjonował, że ministrowie byli zawiedzeni wynikiem prac ekspertów, którzy w weekend mieli wskazać wspólny grunt pomiędzy obecnym programem i propozycjami Aten. Chodzi zwłaszcza o to, że rozmowy te nie dały odpowiedzi na pytanie, jakie działania zawarte w obecnym programie greckie władze są gotowe realizować, a jakich nie. Sami Grecy mówią, że zgadzają się na 70 proc. uzgodnionych wcześniej reform, ale 30 proc. chcieliby zastąpić innymi działaniami.

Nie będzie szczytu UE ws. Grecji

Dijsselbloem mówił, że rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i ten przekazał mu, że nie przewiduje zwoływania specjalnego szczytu UE ws. Grecji.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Cristine Lagarde podkreślała, że mimo iż program MFW dla Grecji kończy się dopiero w marcu 2016 r., Ateny nie mogą liczyć na środki przewidziane w nim, jeśli nie dojdzie do przedłużenia programu ze strefą euro. W ramach programu Funduszu do wypłaty Grecji pozostało jeszcze 12,5 mld euro.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Fiasko rozmów państw strefy euro z Grecją? Cipras: Nie pójdziemy na kompromis
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 24 razy 10

  Mamy już na utrzymaniu naszych rodzimych górników więc dlaczego nie mielibyśmy sobie jeszcze wziąć Greków? Mogliby oni dzięki naszym podatkom od najniżej emerytury utrzymać swoją kwotę wolną od podatku 5 tys Euro. Komu jeszcze?

 • maciekk77

  Oceniono 15 razy 7

  Niech wychodzą, będziemy mieli świetne przebicie walut na wakacjach ;)

 • allibaba

  Oceniono 23 razy 7

  No i niech się zwijają ze strefy Euro, a może nawet i UE. Dlaczego nasi 3 razy biedniejsi emerycie mają się na nich zrzucać?

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy 4

  ...."Dodrukujemy trochę pieniędzy, pozostaniemy przy władzy rok albo dwa"...A później będzie "TAKA PIĘKNA KATASTROFA"....do której nie umywa się nawet ta dotąd najpiękniejsza, znana z filmu "GREK ZORBA"....

 • rpal

  Oceniono 5 razy 3

  Płacę już na całą zgraję darmozjadów z polskiego podwórka. Czemu nie zapłacić 55letnim emerytom z kraju Homera? Oni się tam mocno forsują pracując w upale, chętnie więc i na to się zrzucę. Tylko małe pytanie kto mi się dorzuci do mojej głodowej emerytury za kilka lat ? Chyba nie grecy bo oni są tak chytrzy że przy nich przysłowiowy Żyd (w tym słowie nie ma antysemityzmu z mojej strony z góry się zastrzegam) jest po prostu rozrzutnikiem.

 • cynnik2

  Oceniono 2 razy 2

  "Zazwyczaj nowo wybrane rządy nie wypełniają swoich obietnic sprzed wyborów. Powtarzam - my dla odmiany zamierzamy je wypełnić - mówił Cipras."

  Ha, ha - za cudze pieniądze.
  Rozumiem dziką Afrykę, susze czy inne nieszczęścia, ale Grecja czy Ukraina to mogą być kraje mlekiem i miodem płynące, jeśliby tylko ich mieszkańcom chciało się pracować. Ale nie, lepiej wyciągać brudną łapę po cudze. A ja nie mam ochoty zapi..ć i płacić podatków na utrzymanie lewusów.

 • kapus0001

  Oceniono 12 razy 2

  Cóż panie Cipras !
  Czas obietnic wyborczych skończył się. Nikt nie przestraszył się twojego krzyku. Jeżeli nic nie da się utargować, czeka cię szybka katastrofa

 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  na jakie to "kompromisy" ma iść żebrak wyciągający rękę? To jego dobroczyńcy mogą iść na kompromis lub nie. On może tylko błagać.
  Tak naprawdę, to powinno się Grecję spieniężyć i sprzedać za długi - bogactwa naturalne, pola, łąki, lasy, porty, lotniska... Można im zostawić zabytki, bo to sprawa długiej i dawnej historii. Reszta - powinna wejść do masy upadłościowej, a kontrolę nad krajem powinna przejąć Komisja Europejska. Tak właśnie by to wyglądało, gdyby Grecja była firmą prywatną czy nawet państwową. Ale że jest państwem, to brednie o "suwerenności" i "niepodległości" przeszkadzają w wyegzekwowaniu długów.

 • kptaubrey

  Oceniono 1 raz 1

  Weszli do UE na podstawie wała (ściemniali przy statystykach), więc nie uważam za niemoralne ich wywalić.

  Co to w ogóle za dyskusja: ponegocjujmy, czy oddamy Wam kasę, którą nam pożyczyliście, a którą roztrwoniliśmy.

  Nie potrzebujemy w UE 5. kolumny, której funkcją jest ssać, a nie dawać nic w zamian i jeszcze straszyć vetem przy sankcjach.

  Obawiam się jednak, że Grecja może być wygodna dla np. Francji: "chcieliśmy sankcji dla Rosji, ale Grecja dała veto".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX