Borys Niemcow nie żyje. Jeden z największych krytyków Kremla został zastrzelony w Moskwie

Borys Niemcow został zastrzelony na jednej z moskiewskich ulic w okolicach Kremla. Informację o jego śmierci podają rosyjskie media, wiadomość potwierdziło też m.in. BBC. Zabójstwo potępił prezydent Władimir Putin.
Niemcow był rosyjskim politykiem i działaczem demokratycznym. Był liderem partii Sojusz Sił Prawicowych i współzałożycielem Republikańskiej Partii Rosji - Partii Narodowej Wolności. Na przełomie 1997 i 1998 r. pełnił też funkcję wicepremiera rządu, a w 2008 r. kandydował na stanowisko rosyjskiego prezydenta. Miał 55 lat.

Agencja Interfax podaje, że opozycjonista został postrzelony czterokrotnie przez nieznanych sprawców w okolicach Kremla. Portal Meduza dodaje, że "kilku mężczyzn" miało wysiąść z samochodu i oddać strzały do Niemcowa."Kiedy przestaniesz krytykować Putina? On cię zabije"

W wywiadzie udzielonym na początku lutego gazecie "Sobiesiedik" Niemcow mówił, że jego matka obawia się o jego życie. - Zawsze, kiedy do niej dzwonię, mama narzeka: "Kiedy przestaniesz krytykować Putina? On cię zabije". I mówi to absolutnie poważnie - opowiadał.

Polityk zaznaczył jednak, że nie boi się rosyjskiego prezydenta tak mocno jak matka. - Gdybym bardzo się bał, to raczej nie stanąłbym na czele opozycyjnej partii i nie zajmował się tym, czym się zajmuję - powiedział.Prezydent Władimir Putin oświadczył, że zastrzelenie Niemcowa "wygląda na zabójstwo na zlecenie" i "mogło być prowokacją". Putin przekazał też kondolencje rodzinie Niemcowa.

Moskiewski sąd utrzymał areszt dla Nawalnego

Wcześniej moskiewski sąd utrzymał w mocy karę 15 dni aresztu dla jednego z liderów opozycji, Aleksieja Nawalnego, skazanego za złamanie przepisów o zgromadzeniach. To oznacza, że działacz nie weźmie udziału w planowanej na niedzielę manifestacji przeciw polityce prezydenta Rosji. Policja zatrzymała Nawalnego 15 lutego na jednej ze stacji metra, gdy rozdawał ulotki zachęcające do udziału w proteście.

38-letni Nawalny - adwokat, bloger i bojownik walczący z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 r. przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. 30 grudnia polityk został skazany na trzy i pół roku łagru w zawieszeniu za rzekome zagarnięcie pieniędzy francuskiej firmy Yves Rocher. Jego brat Oleg w tym samym procesie otrzymał karę trzech i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności w kolonii karnej.

Na Aleksieju Nawalnym ciąży też wyrok pięciu lat łagru za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek. Sąd później zawiesił wykonanie tej kary na pięć lat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (53)
Borys Niemcow nie żyje. Jeden z największych krytyków Kremla został zastrzelony w Moskwie
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 34 razy 20

  "Ile masz lat ? ...55...I wystarczy"..To tam działa już od czasów Lenina... . A osławiona carska "ochrana" to przy NKWD było ...p r z e d s z k o l e.... Dołączył do Politkowskiej zastrzelonej na klatce schodowej przed swoim mieszkaniem... Niemcow krytykował najazd na Ukrainę, podobnie jak Politkowska na Czeczenię...

 • mobilbox

  Oceniono 34 razy 14

  ... "Zabójstwo potępił prezydent Władimir Putin.".. pewnie za to, że wolno. Nich ktoś powie, że ten sqrwiel nie był inicjatorem. To tak samo, jak nie wiedział o zielonych ludzikach.

 • demolka666

  Oceniono 10 razy 6

  morderca putin na kremlu, bandycki rząd, bandyckie państwo i biedny ogłupiały wódą i propagandą naród, wspaniały i plugawy jednocześnie... lepiej dla rosjan żeby to podłe, zdemoralizowane państwo przestało istnieć...

 • szpung

  Oceniono 9 razy 5

  Ktos ma jeszcze watpliwosci czym jest obecna rus poza trolami putina i roznymi umyslowymi poparancami iz to cos wiecej niz czysty nazizm w swoim locie ku destrukcji swiata.

 • arezo

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem POLAKIEM i nie życzę sobie aby Ukraińskie chamstwo które się zainstalowało w moim kraju i żyjące na mój koszt obrażało mnie nazywając mnie ruskim kundlem lub trollem tylko dlatego że nie wspieram Banderowców i potrafię patrzeć trzeźwo na przyczyny i sytuację tej wojny.. Jeśli się wam nie podoba to "jazda" bronić swoich granic bez wciągania nas w wasze nieudacznictwo. Droga wolna.

 • gossam.2

  Oceniono 12 razy 2

  Ruska propaganda mocno się dziś napracuje na forach. Dajmy im odpór! Niech śmierć Niemcowa nie pójdzie na marne.
  Ruskie trolle- "nie z nami te numery" jeśli wiecie o co chodzi.

 • bihepi

  Oceniono 16 razy 2

  dOBRY CHŁOPAK BYŁ i mało pił.....
  -------
  Zabłąkany pocisk, zapewne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX