Dziennikarka AP o Ogórek: Polacy nazywają ją "Barbie". Szef SLD postawił na niesprawdzoną osobę

"Wybory prezydenckie i parlamentarne zbliżają się w Polsce wielkimi krokami, a szef SLD Leszek Miller postawił w nich na nieznaną i niesprawdzoną osobę: Magdalenę Ogórek" - pisze w komentarzu dziennikarka agencji AP. "Jej uroda sprawia, że wiele osób nazywa ją Barbie" - dodaje.
POLUB NAS
"Dziś Sojusz Lewicy Demokratycznej walczy o swoje istnienie. Skandale korupcyjne i brak zainteresowania młodych wyborców sprawiły, że ugrupowanie straciło swoją pozycję, pozostawiając polską scenę polityczną bez partii centrolewicowej" - pisze w komentarzu dziennikarka agencji AP Vanessa Gera.

"Wybory prezydenckie i parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a szef SLD Leszek Miller, by odwrócić gwałtowny spadek notowań postawił na nieznaną i niesprawdzoną osobę: Magdalenę Ogórek. 36-latka była wcześniej aktorką epizodyczną i prezenterką telewizyjną o uderzającej urodzie, przez co niektórzy Polacy nazywają kandydatkę "Barbie". Choć Ogórek ma doktorat z historii, nie posiada praktycznie żadnego doświadczenia politycznego" - zauważa Gera.

"Polacy są sfrustrowani, bo chcą silnej lewicy"

W kolejnych słowach dziennikarka podkreśla, że choć 68-letni Miller liczy na to, że młodość i energia Ogórek przyciągną nowych wyborców, głównym czynnikiem spadku notowań SLD jest rozwój demokracji opartej na zachodnich wzorcach. Zdaniem Gery, mimo że kandydatka z racji swojej atrakcyjności przyciąga do siebie media i magazyny dla mężczyzn, wielu Polaków - nawet tych stanowiących twardy elektorat SLD - uważa, że lider ugrupowania postąpił po prostu głupio, wystawiając Ogórek do walki o tak prestiżowe stanowisko, piastowane w przeszłości m.in. przez Lecha Wałęsę.

"Wielu Polaków jest sfrustrowanych, bo chcą silnej lewicy, która będzie zdolna walczyć o świeckość w kraju w dużej mierze zdominowanym przez katolików. Zdaniem wyborców potrzeba też działań na rzecz lepszego systemu opieki zdrowotnej, praw kobiet i równości. Tymczasem poparcie dla SLD (połączonej w koalicji z mniejszymi lewicowymi ugrupowaniami) spadło z 41 proc. w 2001 roku do mniej niż 9 proc. w listopadowych wyborach samorządowych" - zaznacza Gera.

Dziennikarka dodaje, że choć i Platforma Obywatelska, i PiS są dziś w dużej mierze konserwatywne, udało im się przyciągnąć część lewicowego elektoratu. PO zrobiło to dzięki przyjmowaniu liberalnego stanowiska w niektórych kwestiach, np. zapłodnienia in vitro, a PiS - poprzez propagowanie silniejszego, opiekuńczego państwa.

"Magda? To dobrze, że dzwonisz. Czekałem"

"Wielu zwolenników lewicy twierdzi, że nie ma innego wyboru i w majowych wyborach prezydenckich poprze obecnego szefa państwa Bronisława Komorowskiego" - pisze dziennikarka agencji. Jak dodaje, Ogórek jest również krytykowana za to, że od ogłoszenia jej kandydatury pod koniec stycznia nie odpowiedziała na ani jedno pytanie dziennikarzy.

Gera wspomina też słowa Ogórek, która 14 lutego podczas konwencji SLD zapewniała, że w razie wygranej nie wahałaby się odebrać telefonu, by porozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Od tego czasu w sieci krąży animowany film, w którym Putin odbiera telefon słowami: "Magda? To dobrze, że dzwonisz. Czekałem" - czytamy.

"Grodzka jest lubiana, ale brakuje jej szerszego oddźwięku"

W końcowych zdaniach dziennikarka omawia sylwetki innych lewicowych kandydatów. "Anna Grodzka jest lubiana, ale brakuje jej szerszego oddźwięku, bo koncentruje się głównie na prawach osób transseksualnych" - pisze. Podobne odczucia ma w stosunku do Wandy Nowickiej. "Czwarty kandydat, Janusz Palikot, wszedł do parlamentu ze swoim ugrupowaniem w 2011 roku. Ale poparcie dla niego skurczyło się praktycznie do zera z powodu podejrzeń, że nie jest szczery" - zaznacza Gera.

Jako przykład podważający wiarygodność Palikota podaje jego wypowiedź skierowaną do Nowickiej, w której żartował, że "może chce być zgwałcona".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Dziennikarka AP o Ogórek: Polacy nazywają ją "Barbie". Szef SLD postawił na niesprawdzoną osobę
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 19 razy 13

  "Wielu Polaków jest sfrustrowanych, bo chcą silnej lewicy, która będzie zdolna walczyć o świeckość w kraju w dużej mierze zdominowanym przez katolików. "- nie dominacja katolików, tylko kleru. Oraz dobrego kościelnego zaplecza w sejmie i w rządzie. Pani Ogórek tego nie zmieni, i nie tylko ona. Wszyscy kandydaci na prezydenta idą na kościelnej smyczy.
  " Platforma Obywatelska, i PiS są dziś w dużej mierze konserwatywne, udało im się przyciągnąć część lewicowego elektoratu. PO zrobiło to dzięki przyjmowaniu liberalnego stanowiska w niektórych kwestiach"- lewicowy elektorat z braku lewicy głosuje na PO przeciw prezesowi. A nie dla wartości PO.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 22 razy 6

  Ale SIĘ SPRAWDZIŁA...Już w pierwszym wystąpieniu...Właśnie jako...B A R B I E...

 • jefflebovsky

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli znów się okazuje, że największą wadą Ogórek jest to, że ładniejsza od Grodzkiej...Jak żyć?

 • cynnik2

  Oceniono 14 razy 2

  Barbie? Po decyzji tej pani, żeby kandydować na urząd prezydenta i po tych wystąpieniach to i tak miłe określenie.

 • kocham_oslow_glosujacych_na_po

  0

  Żałosny artykulik. Każdego można w ten sposób obśmiać, jednak nie ulega wątpliwości, że jest inteligentniejsza od obecnego Prezydenta. Jego nie potrzeba zresztą ośmieszać, on się sam ośmiesza.

 • j4s4

  Oceniono 7 razy -1

  ... Barbie.... też miałem takie pierwsze odczucie.... ale do niej bardziej pasuje Mela!

 • mr.off

  Oceniono 21 razy -7

  Dziennikarska Barbie Vanessa Gera - CZLI PANI NIKT W SWIECIE POLITYKI - cos uwaza na temat (jej zdaniem) barbie SLD.

  Jakie znaczenie ma to, co Barbie z AP mysli o Barbie z SLD?

  Yyyy?

  Moze by tak dac na czolowke w niedziele Korwina-Mikke czy Palikota w stringach, Redaktory?

  Wszak od tego czy Korwin czy Palikot ma ladniejszy tylek zalezy przyszlosc Rzeczpospolitej!

  Yyyy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX