Katastrofa airbusa we Francji. Prokuratura: Drugi pilot świadomie zaczął obniżać wysokość lotu i odmówił otwarcia drzwi do kabiny

Kapitan airbusa A320, który rozbił się w Alpach, wyszedł z kokpitu, a później nie został do niego wpuszczony. W tym czasie drugi pilot świadomie spowodował opadanie samolotu. Pilot nie odpowiadał na komunikaty kontrolerów lotu, jednak wiadomo, że był żywy.
Znaleziona przez śledczych czarna skrzynka pozwoliła odtworzyć ostatnie 30 minut lotu. 20 minut przebiegło spokojnie, piloci rozmawiali. - Kapitan przygotowywał procedurę wstępną przed lądowaniem w Duesseldorfie, drugi pilot lakonicznie odpowiedział. Następnie słyszymy kapitana, który prosił drugiego pilota o przejęcie sterów, a równocześnie słychać odgłos odsuwanego fotela i zamykanych drzwi. Można domniemywać, że kapitan wyszedł prawdopodobnie za naturalną potrzebą - mówił prokurator na konferencji w Marsylii.

Drugi pilot został sam za sterami airbusa

- W tym czasie słychać przełączenia Flying Monitoring System - uruchomiono procedurę schodzenia samolotu. Rozpoczyna się schodzenie maszyny. Manipulowanie przełącznikiem wysokości może być jedynie zamierzonym działaniem - podał prokurator. - Na nagraniu słychać kilka wezwań kapitana proszącego o możliwość wejścia do kokpitu. Nie ma odpowiedzi. Kapitan puka. Słychać odgłos ludzkiego oddechu i słychać go do samego końca, co oznacza, że drugi pilot był żywy - podano w Marsylii.

Przed rozbiciem airbusa poderwano myśliwiec Mirage. Nie zdążył pomóc >>>

Próba kontaktu z pilotem przed katastrofą

Próbę kontaktu podjęła też wieża kontrolna z Marsylii. - Nie było odpowiedzi ze strony drugiego pilota. Kontrolerzy lotniczy proszą wówczas o włączenie komunikatu SOS 7700, nie ma żadnej odpowiedzi, co oznacza, że samolot stałby się priorytetowy wśród wszystkich samolotów, które miały lądować. Wieża kontrolna prosi inne samoloty o próbę kontaktu radiowego z tym samolotem - mówił prokurator.

Drugi pilot świadomie doprowadził do katastrofy

- Uruchomiły się kontakty alarmowe, mające zawiadomić załogę o zbliżającej się ziemi. Słychać gwałtowne uderzenia świadczące o próbie sforsowania drzwi. Są alarmy pull up. Tuż przed ostatecznym uderzeniem słychać coś, co może być uderzeniem o przeszkodę, prawdopodobnie samolot ześlizgnął się ze stoku, zanim uderzył. Nie został wysłany komunikat mayday. Nie było żadnej odpowiedzi na różne zapytania ze strony kontrolerów lotu - dowiadujemy się.

Ekspert o katastrofie: Nie ma systemów, które zabezpieczyłyby przed wszystkim >>>

"Wola zniszczenia samolotu"

- Interpretacja na dzień dzisiejszy, 48 godzin po katastrofie, jest taka, że drugi pilot poprzez świadome zaniechanie odmówił otwarcia drzwi kokpitu kapitanowi i włączył guzik powodujący utratę wysokości i uruchomił przełącznik powodujący opadanie samolotu. Można to zinterpretować jako wolę zniszczenia samolotu - podsumował.

Pilot prawdopodobnie oddychał normalnie. Nie jest to oddech kogoś, kto np. ma zawał. - Pełna cisza, nie powiedział ani słowa - dodaje prokurator. - Ofiary zorientowały się w ostatniej chwili. Na taśmie krzyki pojawiają się tuż przed uderzeniem - mówi prokurator pytany o ofiary.

Śmierć była natychmiastowa. Maszyna spadając na skały z prędkością 700 km na godzinę, po prostu się rozpadła.

Katastrofę spowodował pilot Andreas Lubitz

- Dowiadujemy się wszystkiego na temat życia drugiego pilota. Dostaniemy je od władz niemieckich dziś lub jutro - informuje prokurator. Pochodzenie etniczne pilota i jego wyznanie nie jest znane. Nie był on związany z żadną organizacją terrorystyczną. Drugi pilot miał wszystkie kompetencje i patenty, które są potrzebne do samodzielnego prowadzenia samolotu. Kapitan miał 10 tys. wylatanych godzin i 10-letnie doświadczenie. Drugi pilot pracował od kilku miesięcy i miał około stu godzin wylatanych na tej maszynie. Lubitz miał 28 lat.

Co wiemy o pilocie, który spowodował katastrofę >>>

Druga czarna skrzynka

Jak poinformowała prokuratura, druga czarna skrzynka rejestruje wszystkie pozostałe parametry lotu i będzie ważnym uzupełnieniem informacji. Pozwoli stwierdzić, że żadna inna rzecz nie przyczyniła się do katastrofy - powiedział śledczy.

Katastrofa nie była atakiem terrorystycznym

- Nie wiem, jakie mogą być konsekwencje prawne dla spółki lotniczej. Śledztwo jest otwarte od 48 godzin. Informacje podajemy i tak dosyć szybko. Nagrania odsłuchaliśmy z opóźnieniem, ale kontynuujemy śledztwo - poinformował prokurator. Kwalifikacja śledztwa prawdopodobnie zostanie zmieniona na umyślne spowodowanie śmierci.

Prokurator potwierdził również, że na tym etapie nie ma żadnego elementu, który świadczyłby o ataku terrorystycznymWięcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (17)
Katastrofa airbusa we Francji. Prokuratura: Drugi pilot świadomie zaczął obniżać wysokość lotu i odmówił otwarcia drzwi do kabiny
Zaloguj się
 • coda1980

  Oceniono 28 razy 26

  To jest bodaj drugi podobny przypadek w ostatnich latach. Wniosek z tego taki, że trzeba stworzyć jednak możliwość awaryjnego otwierania drzwi kokpitu z zewnątrz. Może poza kokpitem powinno być też radio umożliwiające awaryjny kontakt z ziemią i otwarcie drzwi kokpitu impulsem wysłanym przez kontrolę lotu? To się może powtórzyć...

 • kotmiki

  Oceniono 18 razy 8

  Podobnie mogło być w Smoleńsku ;Prezydent Lech Kaczyński wiedział, że nie ma szans w wyborach ,miał dość sterowania przez brata ,żle czuł się jako urzędnik Prezydent w swojej roli ,miał dość tego całego cyrku a wiedział, ze nie ma warunków do lądowania mimo to kazał ladowac;taka moja hipoteza chyba bardziej logiczna od parówek,puszek czy helu p.Macierewicza !!

 • ciemny_lud

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz tylko czekamy, aż Parlamencie Europejskim Antoni Macierewicz wykaże, że w istocie był to spisek Tuska z Putinem.
  Swoją drogą, budzi respekt szybkość wypowiedzi Francuzów, zamiast asekuranckiego odwlekania.

 • ciemnyluddd

  0

  Ale Niemcy nie jakoś żądają wydania przez Francuzów...o r y g i n a ł ó w... skrzynek... Bo przecież swoją ekspertyzę o winie niemieckiego pilota, na pewno...S F A Ł S Z O W A L I !!!

 • glit64

  0

  No prosze, jacy Francuzi. Potzrebowali na to 3 dni. A gdzie batalion biegłych? a gdzie pięć instytutów do badania zapisów z rejestratorów? A ta konferencja to też taka jakaś.... dziwna. Bez asystentów, bez tablicy, bez podawania czasów z ułamkami sekund... dziwne. Francuzi niechlujni? czy moze kompetentni? a moze nie dosc ze niechlujni to jeszcze sprawni?

 • passtorian

  Oceniono 1 raz -1

  Jak ci "geniusze" doszli do tego ze drugi pilot robil wszystko swiadomie?
  A moze zaniemogl? Atak serca, nagly paraliz konczyn. Sapal, to bylo nagrane ale nic poza tym. Zrobili z mlodego czlowieka terroryste nie znajac zadnych szczegolow.

 • arezo

  Oceniono 14 razy -2

  Jeden dzień i nagranie z wnętrza kabiny odczytane ze szczegółami.
  Ciekawi mnie czy kiedykolwiek poznamy zapis rozmów z kokpitu Malezyjskiego samolotu strąconego nad Ukrainą. Zaczynam mieć wrażenie że "sojusznicy" uporczywie kryją niewygodną prawdę.

 • maradix

  Oceniono 23 razy -7

  Niemcy i Francuzi zajęci tragedią, a Putin swoje robi i robił będzie...Przypadek? Nie sądzę!

 • cracovia.figiel

  Oceniono 12 razy -8

  Nie wiadomo czy ten drugi pilot to też był rusek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX