Skandal w nowosybirskim teatrze. Jezus Chrystus kuszony przez półnagą Wenus. Tysiące ludzi wyszły na ulice

Skandal wywołała opera Ryszarda Wagnera "Tannhäuser", która zdaniem duchownych obrażała uczucia religijne. Dyrektor Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku stracił dziś stanowisko, po tym jak kilka tysięcy ludzi wyszło na ulice miasta w obronie cerkwi i prawosławia.
POLUB NAS
Batalia o sztukę trwała od stycznia, kiedy to miejscowy metropolita Tichon zarzucił artystom, że sztuka godzi w wartości chrześcijańskie. Reżyser spektaklu Teofil Kuljabin przeniósł akcję opery z czasów średniowiecza we współczesność, a tytułowego bohatera - w oryginale rycerza i śpiewaka - uczynił reżyserem filmu erotycznego pt. "Grota Wenus", którego głównym bohaterem jest Jezus Chrystus, spędzający czas na przyjemnościach w grocie z półnagą Wenus.

Duchowny złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Wszczęto śledztwo, a sprawą zainteresowało się rosyjskie ministerstwo kultury.

Spektaklu broniło wielu rosyjskich artystów. Sam reżyser tłumaczył, że jest to współczesna interpretacja, mająca na celu przybliżenie widzom XIX-wiecznej opery.

Tysiące ludzi w obronie cerkwi

Dzisiaj na ulice Nowosybirska wyszło kilka tysięcy ludzi. Nieśli flagi, patriotyczne transparenty, niektóre z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina. "Cerkiew prawosławna jest fundamentem wielkiej rosyjskiej kultury" - brzmiało jedno z haseł protestu.

Z powodu kontrowersji wokół sztuki minister kultury Władimir Medinski zwolnił dziś ze stanowiska dyrektora Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Skandal w nowosybirskim teatrze. Jezus Chrystus kuszony przez półnagą Wenus. Tysiące ludzi wyszły na ulice
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 39 razy 25

  nerwica eklezjogenna - chorobą społeczną..
  Proponuję ustanowić dzień tej jednostki chorobowej na 10 kwietnia.
  pl.wikipedia.org/wiki/Nerwica_eklezjogenna

 • starej_daty_czlowiek

  Oceniono 25 razy 17

  Religianci wszystkich krajów , łączcie się!

 • villk

  Oceniono 20 razy 14

  "Skandal wywołała opera Ryszarda Wagnera "Tannhäuser""

  Cholera w tam Wagner,... u mas tylko Golgota Piknik,...I kto tu jest zaściankiem...

 • mazuvian

  Oceniono 16 razy 10

  Brzmi jak Poska na steroidach :)

 • rpal

  Oceniono 17 razy 9

  Gdy się już im prawosławie odrodziło po 70 latach niebytu to z miejsca popadli w dewocję. Godna pozazdroszczenia gorliwość, wyznawców nowej wiary. Są tak samo gorliwymi chrześcijanami jak przez lata byli gorliwymi komunistami.

 • damtek

  Oceniono 23 razy 9

  Jeżeli oburzenie budzi to,że Jezus był heteroseksualny, to jakiej właściwie był orientacji? Tzw. ewangeliści wstydliwie milczą na ten temat. Nie miał żony ani dzieci, otaczał się mężczyznami, do tego prosił,żeby dopuścić do niego dzieci.

 • flat-ower1

  Oceniono 7 razy 5

  Tak jak w Polsce : Cerkiew prawosławna (katolicka) jest fundamentem wielkiej rosyjskiej (polskiej) kultury"... To samo zadupie świata !

 • hippolitkwas1

  Oceniono 7 razy 5

  W Rosji "układ' kościół - Putin
  W Polsce "układ kościół - Rydzyk - Kaczyński
  "Dzisiaj na ulice Nowosybirska wyszło kilka tysięcy ludzi. Nieśli flagi, patriotyczne transparenty, niektóre z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina. "Cerkiew prawosławna jest fundamentem wielkiej rosyjskiej kultury"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX