Tych memów z Putinem możesz już w Rosji nie zobaczyć. Właśnie jeden z urzędów rozpoczął z nimi walkę

Memy z Putinem będą w Rosji ryzykowne. Właśnie Roskomnadzor, rosyjski urząd nadzorujący media, ogłosił w portalu Vkontakte, tamtejszym odpowiedniku Naszej-klasy, że memy z wizerunkami osób publicznych będą teraz cenzurowane. Oporni trafią przed sąd.
POLUB NAS
Roskomnadzor, rosyjski urząd nadzorujący media, niespodziewanie zakazał publikowania memów bazujących na wizerunkach lub nazwiskach osób publicznych. Urząd poinformował o tym na swoim profilu w serwisie Vkontakte - rosyjskim odpowiedniku "Naszej klasy" - donosi "Washington Post".

Zobacz galerię zakazanych memów >>>

Według Roskomnadzoru internauci nie mogą tworzyć fikcyjnych kont osób publicznych ani używać zdjęć znanych osób do tworzenia memów "niezwiązanych z tożsamością danej osoby".

Pojawiły się już domysły, jakoby nowe prawo wymierzone było w popularne memy bezlitośnie wyśmiewające Władimira Putina. Jest jednak inaczej. Zaskakujący komunikat to według rosyjskich mediów efekt pozwu, jaki do moskiewskiego sądu złożył Walerij Sutkin.

Piosenkarz był niezadowolony z krążącego w sieci mema, na którym jego zdjęcie połączono z niesmacznym fragmentem tekstu innego artysty. Miał on wyśmiewać społeczne przyzwolenie do bicia żon i pośrednio uderzać w artystę. Ponieważ sąd przychylił się do roszczeń Sutkina, Roskomnadzor postanowił opublikować aktualizację swego regulaminu.

W rezultacie każdy, kto poczuje się urażony grafiką lub memem, w którym się pojawił, może zgłosić sprawę do urzędu. Roskomnadzor będzie blokował łamiące regulamin strony, a jeśli to nie pomoże - poda właścicieli do sądu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Tych memów z Putinem możesz już w Rosji nie zobaczyć. Właśnie jeden z urzędów rozpoczął z nimi walkę
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 19 razy 13

  W Polsce brakuje jakiegoś urzędu do spraw OBRAŻANIA INTELIGENCJI, który by walczył z praniem mózgów szarych obywateli, czyli cytowaniem wypowiedzi coponiektórych księży czy posłów..

 • westgreg

  Oceniono 10 razy 6

  Rosja to bardzo cywilizowany kraj, bo w takiej np Francji do autorów memów (drukowanych) po prostu rąbie się z kałacha.

 • fortuna1972

  Oceniono 10 razy 4

  Zabolało ruskich trolli? I dobrze, kpina jest potężną bronią. Lepszą niż zionące nienawiścią komentarze pod dyktando instrukcji płynących z Kremla. A tak swoją drogą - te sankcje za podśmiechujki z sowieckich pajaców przypadkiem nie są wzorowane na naszych przepisach dotyczących naruszania "wartości" pisanych przez "ch"? Jak w takim razie będzie traktowana aureola domalowana nad wybotoksowaną glacą?

 • szarak1111

  Oceniono 13 razy 3

  W Polsce ktoś by spróbował zrobić jakieś memy z klechami, a szczególnie z papieżem i to jeszcze z TYM papieżem - zwolnienie z roboty pewne (w przypadku dziennikarza) i narażenie się na proces sądowy - pewne.

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  no tak .. to kolejny front walki kremla z ostatnim wmiare wolnym medium jakim jest Internet...
  ciekawe tylko czy to nie wywrze odwrotnego skutku . serwery są nie tylko w Rosji.

  ciekawe czy kijowskie memy tez będą blokować...

 • passtorian

  Oceniono 9 razy -5

  No to dalej redakcjo - pokazac przy tej , stworzonej celowo okazji wiecej obrazkow wysmiewajacych glowe panstwa. Moze tak dodac Komorowskiego, tego bez bulu? Albo Papieza? A moze tylko tych purpurowych pajacow? Jak ubaw to na calego.
  Forum sie stacza, weic tego rodzaju sztuczki coraz bardziej pasuja. Po co "Loza Szydercy" skoro z tym wiecej uciechy?

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 30 razy -8

  Wszystkie memy z Putinem są raczej niewinną igraszką wobec polskiego, para politycznego realu. Np. taki Schetyna to chodząca arcyśmiechota. A Radek ?...co paszczą kłapnie, to boki zrywać....a wszystko z marsową miną. Mam wyliczać dalej żywe memy z NASZEJ ULICY? ok. Arcyprezes, Obatel,Rydzyk, Michalik, Dziwisz, Kopacz, Pawłowicz.......etc.
  I wy podszczypujecie Putina? WY?

 • passtorian

  Oceniono 25 razy -11

  Za to w Polsce beda legalne i beda cieszyc masy. Kultura nie z tej ziemi.

 • passtorian

  Oceniono 27 razy -11

  Sam uwazam robienie zlosliwych memow z nie swoja podobizna za prymitywne i ordynarne.
  U nas podobnie - "geniusze" lacza nie swoje wizerunki (czesto madrych ludzi) z postami pelnymi wlasnych idiotyzmow. Komiczne? Moze dla niektorych. Dla mnie po prostu niesmaczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX