"Nocne Wilki" chcą przejechać przez Polskę. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o rosyjskich motocyklistach

"Nocne Wilki" - ich przywódca jest przyjacielem Władimira Putina, a motocykliści byli obecni zarówno na Krymie, kiedy Rosja anektowała półwysep, jak i w Donbasie. Teraz "Nocne Wilki" organizują rajd upamiętniający zakończenie II wojny światowej, a politycy mówią o prowokacji.
"Nocne Wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, który sam określa się jako niepolityczna organizacja patriotyczna, jednak otwarcie popiera politykę prezydenta Rosji Władimira Putina, w tym rosyjską aneksję Krymu.

Motocykliści pod koniec kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa - Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą.

Zapowiadają, że od 25 kwietnia do 9 maja przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau do Berlina.

1. "Nocne Wilki" mają za przywódcę przyjaciela Putina. Kim jest "Chirurg"

Aleksander "Chirurg" Załdostanow pracował jako chirurg przez cztery lata. W 1989 roku rzucił pracę w medycynie i założył pierwszy w ZSRR klub motocyklowy.

W mediach mówi się o przyjaźni "Chirurga" z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent w 2013 roku odznaczył motocyklistę Orderem Honoru za "aktywną pracę w patriotycznym wychowywaniu młodzieży i upamiętnianiu poległych obrońców Ojczyzny".

Putin i Załdostanow spotkali się osobiście m.in. na zjeździe motocyklowym w Sewastopolu w 2009 roku. Zjazd upamiętniał "65. rocznicę wyzwolenia Sewastopola od okupacji faszystowskiej".

Przeczytaj więcej o liderze "Nocnych Wilków">>>

2. "Nocne Wilki" były zaangażowane na Krymie i w Donbasie

Podczas aneksji Krymu motocykliści z "Nocnych Wilków" pojawili się z rosyjskimi flagami na półwyspie. Patrolowali drogi i ochraniali budynki, które zajęli separatyści. W propagandowym filmie "Krym. Droga do ojczyzny", wyemitowanym w pierwszą rocznicę aneksji Krymu, Aleksandr Miedwiediew - szef krymskiego klubu "Nocnych Wilków" - opowiadał o tym, jak jego drużyna schwytała i więziła jednego z ukraińskich dowódców.Po wybuchu wojny w Donbasie członkowie klubu zaangażowali się w walkę. "Nasi teraz walczą na południowym wschodzie, w Ługańsku. Okrzyknięto nas za to separatystami i terrorystami, a to głupota" - powiedział "Chirurg" na łamach "Rossijskiej Gaziety".

3. "Nocne Wilki" organizują rajd z okazji państwowych obchodów

"Nocne Wilki" co roku organizują obchody Dnia Zwycięstwa. Przejazd jest częścią oficjalnych obchodów Dnia Zwycięstwa, organizowanych przez prezydenta Władimira Putina. Współorganizatorami są rosyjskie ministerstwo obrony i ministerstwo kultury.

"Rajd pamięci od Moskwy do Łaby na 70-lecie zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej" wystartuje już 25 kwietnia. Około trzydziestu motocykli przejedzie przez Rosję, Białoruś, Polskę i Niemcy -zapowiadają "Nocne Wilki" na swojej stronie.

4. Rajd "Nocnych Wilków" - polscy i zagraniczni politycy przeciwni

- Zapowiedź przejazdu traktuję jako prowokację - mówiła o "Nocnych Wilkach" Ewa Kopacz. Przyznała, że nie wiadomo, czy rosyjscy motocykliści ubiegają się o wizy wjazdowe do Polski. - Jeśli to ma zaburzyć nasze bezpieczeństwo, po to jest prawo, aby się nim posługiwać - powiedziała jednak.O rajdzie "Nocnych Wilków" wypowiedział się też Paweł Kowal w TVN24. - Nie dopuścimy, żeby oni wjechali do Polski. To chodzi o symboliczną przemoc, od której zaczyna się przemoc na poważnie - powiedział Paweł Kowal.Możliwe też, że motocyklistom nie uda się wjechać do Berlina. Portal "Die Welt" pisze, że 'Gang motocyklistów "Nocne Wilki" nie otrzymał pozwolenia, aby 9 maja przejechać konwojem przez Berlin do parku Treptow'.

Gazeta informuje, że informację tę otrzymała z "wysokiego szczebla służb bezpieczeństwa". Rosyjscy rockersi udają się do parku Treptow, gdyż tam znajduje się pomnik poległych czerwonoarmistów.

- Przejazd rosyjskich motocyklistów zwanych "Nocnymi Wilkami" przez Republikę Czeską uważam za prowokację. Będziemy musieli przede wszystkim obserwować, aby podczas przejazdu przestrzegali naszych praw - oświadczył z kolei na Twitterze czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
"Nocne Wilki" chcą przejechać przez Polskę. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o rosyjskich motocyklistach
Zaloguj się
 • dezyd

  Oceniono 38 razy 34

  W dalszym ciągu trwa jakaś operetka czy teatr absurdu. Państwo, dla którego głównym problemem jest przejazd przez jego terytorium kilkudziesięciu motocyklistów, to jakiś twór z Mrożka rodem... Prezydent już się wypowiadał, premier, zespół ministrów obradował; jeszcze tylko Sejm nie uchwalił specjalnej rezolucji. Wariatkowo?

 • dota2999

  Oceniono 41 razy 33

  Nic nie muszę wiedzieć o rosyjskich motocyklistach. Nie interesuje mnie to. Rząd, który zajmuje się przejazdem motocyklistów to kpina i standardy putinowskie.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 29 razy 27

  I jedna rzecz którą musisz wiedzieć o polskich dziennikarzach.
  Większość nie jest zbyt rozgarnięta.

  Jaka jest rzeczywista wartość informacji serwowanych w naszych mediach, skoro potrafią w kółko pisać takie gnioty?

 • kokokotek

  Oceniono 23 razy 19

  1. musze to sie wysrac i umrzec. reszty nie musze.
  2. nie bedzie mi jakis zacietrzewiony pismak wmawial co mam wiedziec. chce to wiem. swoje. zrodel wartych zachodu nie brakuje
  3. tokfmowe "prawdy" i "informacje" mam tam gdzie mi sie koncza plecki. jak moze kiedys nawrocicie sie na rzetelne dziennikarstwo to pogadamy. dzisiaj nie mamy o czym.

 • rot.leszek

  Oceniono 38 razy 18

  A niemieckie media milczą...
  Ani FAZ ani Die Welt. ani nawet Bild nie informuje społeczeństwa co obowiązkowo trzeba wiedzieć o " Nocnych Wilkach" - a przeciez do nich jada docelowo.
  Dziadostwo informacyjne w tych Niemczech straszne:-)

 • rot.leszek

  Oceniono 26 razy 16

  Podobno na czas przejazdu " Nocnych Wilkow", prezydent Komorowski wraz z premier Kopacz
  maja zejsc do tajnych schronow rzadowych , na wypadek proby ewentualnego zamachu
  hahaha))

 • 1tat-arak

  Oceniono 31 razy 13

  "Zapowiedź przejazdu traktuję jako prowokację - mówiła o "Nocnych Wilkach" Ewa Kopacz."
  Dla pani premier nie były prowokacją mordowanie ludzi na Majdanie, spalenie żywcem mieszkańców Odessy, czy też ostatnie morderstwa opozycjonistów w Kijowie. No, ale jak prezydent Komorowski występuje w parlamencie ukraińskim z poparciem dla reżimu, który za godzinę przyjmuje uchwałę o uznaniu za bohaterów morderców z UPA, a p. Kwiatkowski (prezes Najwyższej Izby Kontroli) publicznie wycałowuje największego chama w historii światowej dyplomacji, to dla całego społeczeństwa jest to jednoznaczny sygnał, jak ma wyglądać kierunek działania naszych władz. Ale sami wybraliśmy takie władze.

 • surf-rider

  Oceniono 13 razy 11

  A p. Kowal swoje. Do znudzenia.

 • xvq111

  Oceniono 21 razy 11

  Media , media , media . Same plotki zero informacji ,czy tak wygląda dziennikarstwo ( prawdziwe ) ? Propagandowa tuba Putina pytanie czy świadomie Tok FM tak działa czy to tylko pogoń za kasą i sensacją ? Jedno i drugie nienajlepiej świadczy o portalu mającym w nazwie informacyjny >

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX