Anne Applebaum o słowach szefa FBI: "Comey pokazał, jak sam potrzebuje wiedzy o Holocauście"

Anne Applebaum odpowiada na słowa szefa FBI Jamesa Comeya w "Washington Post": "To nieprawda, jak stwierdził Comey, że mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc byli odpowiedzialni w jakiś sposób za Holocaust".

Polub i bądź na bieżąco!

Chodzi o przemówienie Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holocauście. "Za chorymi i złymi ludźmi, sprawcami Holocaustu, szli także ludzie, którzy kochali swoje rodziny, nosili zupę choremu sąsiadowi, chodzili do kościoła i wspierali cele charytatywne. Dobrzy ludzie pomogli zabić miliony" - powiedział szef FBI.

Na łamach "Washington Post" wypowiedział się też publicysta Richard Cohen, który bronił dyrektora FBI - przeczytaj o tym na Gazeta.pl>>>

Tłumaczył, że najbardziej przerażającą lekcją Holocaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy. "W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić" - dodał Comey.

Applebaum: Szef FBI pokazał, jak sam potrzebuje wiedzy o Holocauście

Na łamach tego samego dziennika odpowiedziała mu publicystka Anne Applebaum: "Zaprotestował polski ambasador w USA, zaprotestował polski prezydent, zaprotestował też marszałek polskiego Sejmu (którego jestem żoną), a amerykański ambasador w Polsce przeprosił. Dlaczego? Bo James Comey, szef FBI, w swoim przemówieniu, nawołując o nacisk na nauczanie o Holocauście, zademonstrował, jak sam takiej wiedzy potrzebuje".

"To nieprawda, jak stwierdził Comey, że mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc byli odpowiedzialni w jakiś sposób za Holocaust. To nieprawda, że za Holocaust odpowiedzialni są dobrzy ludzie, którzy przekonali samych siebie, że czynią prawidłowo" - stwierdza dalej Applebaum.

"Miliony polskich intelektualistów, księży, polityków zginęło z rąk nazistów"

Według niej Holocaust to "historia o władzy zbudowanej na strachu, o zagrożeniu bezprawiem i o horrorze, który stworzyło niemieckie państwo terroru między 1939 a 1945". Przypomniała też, że wówczas nie istniało państwo polskie, Niemcy okupowali te ziemie i stworzyli "bezprawny świat pełny przemocy, w którym każdy mógł zostać zamordowany, każdy Żyd mógł być deportowany, a wielu Polaków, którzy pomagali Żydom, mogli zostać rozstrzelani, razem z ich rodzinami".

"[Wielu z nich zostało rozstrzelanych - red.]. Miliony polskich intelektualistów, księży, polityków zginęło z rąk nazistów" - czytamy. Applebaum dodaje też, że w tej atmosferze terroru wielu ludzi było przerażonych i niektórzy mordowali, by ocaleć, ale to nie znaczy, że "myśleli, że nie zrobili niczego złego".

O Holocauście i życiu w obozach koncentracyjnych przeczytasz w książkach >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (26)
Anne Applebaum o słowach szefa FBI: "Comey pokazał, jak sam potrzebuje wiedzy o Holocauście"
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 33 razy 29

  Nie tylko bezsasadnie oskarża Polaków, ale wybiela Niemców, którzy byli tylko "pomocnikami" jakiś nieokreślonych morderców.
  To tak jak stosowanie określenia "naziści", jakby to była odrębna narodowość.
  W Polsce byli oczywiście bandyci, którzy dla celów zarobkowych denuncjowali żydów, ale to był margines i przestępczość indywidualna, a nie systemowa, państwowa.

 • villk

  Oceniono 9 razy 7

  jak już napisałem postuluję aby wprowadzić wizy dla Amerykanów.

  ". uważam ,że Polska powinna wprowadzić wizy dla obywateli USA , na okres tak długi jak długo USA utrzymuje wizy dla Polaków. Wizy nie po to by ich nie dawać ale aby każdy amerykanie jadący do Polski musiał przejść przez polaką ambasadę i obejrzeć tam np film o holokauście zanim tą wizę dostanie.
  taka nagła pokazowa akcja w odpowiedzi na wypowiedz dyrektora FBI odniosła by szerszy skutek niż FBi-owskie przeprosiny na jednej stronie A4. "

  im więcej w mediach amerykańskich będzie szumu o tej sprawie tym dla nauki historii i świadomości o Polsce w Ameryce lepiej.

 • kapitan_siekacz

  Oceniono 16 razy 2

  Szef FBI nie jest niedouczony. Część amerykańskiego społeczeństwa, pod wpływem narracji środowisk żydowskich, pod wpływem takich filmów jak "Lista Shindlera", "Świat Zofii", "Ida" "Pokłosie" serialu "Holocaust"", "Shoah" i mnóstwa innych (Gross) ma takie zdanie o Polsce i Polakach. Mordercy i wspólnicy Hitlera. Oni są właśnie tak wyedukowani. I to są wpływowi ludzie, elity. Mleko się rozlało, a wy agoruchy dołożyliście do tego swój niemały kamyczek.

 • robertocors123

  Oceniono 1 raz 1

  pani apelbum holokaust wyssala z mlekiem matki...

 • Gniewosz Polski

  Oceniono 21 razy 1

  Typowy Amerykanin - obejrzał "Idę" i wyrobił sobie zdanie, o sprawie, którą wiadomo gdzie ma większość Amerykanów...
  Zamiast sie masturbować, że Ida "idzie na Oskara" trzeba było pomyśleć dlaczego? Dla żydowskich satnów historia w filmie idealna, a Żydom koleiny, oficjalnie odowiedzialny za ich tragedię nie zaszkodzi.
  Nasi specjaliści i rządzący zamiast grzać się w chwale "sukcesu polskiej" kinomatografi (wszędzi pisano film polski a jest jednak norwesko-polski), w każdej wypowiedzi powinni zaznaczać, wyjątkowość przedstawionej sytuacji i głośno mówić, że "w 98% było inaczej i jednak gdyby nie Polacy to żydostwa by już nie było...". Ale nie nasi "mądrzy" i rządzący klepią się po swoich sylikonach i mówią "dobry polski filmy, sukces polskiej kinomatografii i cała reszta podobnych bzdur...
  To jest początek pisania światowej Historii na nowo, czasy takie, że do gawiedzi trafia jedna przekaz uproszczony,pop-kulturowy, np. takie proste, tanie, chwytliwe filmidło...

 • pa.gg

  Oceniono 21 razy 1

  Jeszcze 5-10 lat i takie wypowiedzi staną się czymś normalnym…..
  Niemcy powili migrują w stronę nazistów ale oni płaca za Izraelskie okręty podwodne po kilkaset mln euro za sztukę…..
  Panie Michnik pani Łuczywo -zadanie wykonane

 • passtorian

  0

  Ciocia Applebaum chce dalej urabiac opinie publiczna w Polsce ale rowniez nie chce za bardzo draznic zydowskiego towarzycha we wlasnym kraju ktore nadal obwinia Polakow o wiele nieprawosci.
  Kto wie jak bylo, Nie zylem w tych czasach ale sadzac z setek roznorakich zrodel historycznych wiadomo , ze rola Niemcow w wykanczaniu zarowno Zydow jak i Polakow byla niewspomiernie wyzsza.

  Fakt , ze zarowno ten niefortunny glab z FBI jak i pani Applebaum wstawia watek o winie Polakow jest niepochlebny dla polskiego narodu sam w sobie i swiadczy o braku zyczliwosci dla nas. Bo jakos nie slychac o "zaslugach" Francuzow , tych kolaborantow nazistowskich ktorzy w znacznie wiekszej masie wspomagali hitlerowcow w likwidacji wlasnych obywateli o starozakonnych korzeniach.
  Pani Applebaum udaje zyczliwosc w stosunku do Polakow ale jej to nie za bardzo wychodzi. To pewnie z braku szczerosci.

 • wlomat1

  Oceniono 4 razy 0

  Koniecznie trzeba robić więcej filmów takich jak Pokłosie.
  A co do Comeya i jego ocen - to nie dorasta on do pięt niektórym gwiazdom naszych mediów >!>!>!>!>!

 • glit64

  Oceniono 24 razy -2

  sam ton wywodu pani jabłkowskiej - sikorskiej jest jak ksiegi talmudu. w zaleznosci od województwa i urzedujacego cadyka mozna rozumiec je na co najmniej 500 sposobów... niech juz lepiej siedzi cicho!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX