Tusk udzielił wywiadu TVP Info. "Unia nie podejmie militarnej interwencji na Ukrainie. Nie róbmy sobie złudzeń"

- Ocieplenie stosunków Rosja - Unia Europejska? Typowa kremlowska propaganda - mówił Donald Tusk w wywiadzie dla TVP Info. Podkreślał jednak, że Unia nie podejmie militarnej interwencji na Ukrainie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wysiłek Europy na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest bez alternatywy. Unia nie podejmie decyzji o militarnej interwencji. Po pierwsze dlatego, że UE nie ma takich kompetencji. Ale w Europie nie ma tez wielu entuzjastów takiego rozwiązania. Nie budujmy sobie złudzeń. To samo dotyczy USA, Kanady i innych państw sympatyzujących z Ukrainą - mówił szef Rady Europy

- Wszystkie te kraje stawiają na próby pokojowego rozwiązani konfliktu. Czy to skuteczne? Na pewno niewystarczająco, szczególnie z punktu widzenia Ukrainy. Działania dyplomatyczne nie przyniosły natychmiastowego efektu: Krym jest wciąż w rękach Rosji, rebelianci kontrolują część kraju. Z drugiej strony, zatrzymanie najgorętszej fazy konfliktu to z całą pewnością skutek jednolitego stanowiska Europy. Moim zdaniem to niemało, bo gdy widzę reakcje polityków rosyjskich, to widzę, że są przejęci, że Europa jest tak solidarna we wsparciu dla Ukrainy - dodał Tusk.

"Kraje UE mają różne relacje z Rosją"

Tusk zwrócił uwagę, że państwa europejskie różnią się między sobą jeśli chodzi o stosunek do Rosji. - Świadomość, że rosyjska agresja na Ukrainie jest problemem dla całej Europy jest już powszechna w UE. Właściwie nikt tego nie kwestionuje. Ale nie zmienia to faktu, że relacje między państwami bywają trwalsze niż taka refleksja geopolityczna. Czy wszystkie państwa są gotowe do jeszcze większych poświęceń? Tego bym nie powiedział - ocenił.

Zapewnił jednak, że będzie przekonywał UE do utrzymania sankcji wobec Rosji. - Jest oczywiste, że nie mamy pełnej implementacji porozumienia z Mińska - podkreślił.

Tusk skomentował słowa szefa komisji ds. międzynarodowych w rosyjskiej Dumie, który powiedział, że "Kryzys w relacjach Rosja - Unia Europejska został zażegnany ". - To typowa kremlowska propaganda. Nie zdarzyło się nic, co mogłoby ocieplić relacje, Rosja nie robi nic w tym kierunku - skwitował jego wypowiedź Tusk.

Szef Rady Europy był pytany również o ocenę reform na Ukrainie. - Te reformy to nie jest coś, czego Europa wymaga tylko po to, żeby wypełnić jakieś swoje oczekiwania. One mają służyć Ukrainie i Ukraińcom. Z perspektywy polskiego doświadczenia mogę powiedzieć: efekty reform są dobre, ale wymagają czasu i wytrwałości. To maraton, a nie sprint - powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Tusk udzielił wywiadu TVP Info. "Unia nie podejmie militarnej interwencji na Ukrainie. Nie róbmy sobie złudzeń"
Zaloguj się
 • uvp

  Oceniono 20 razy 10

  Militarna akcja Europy na Ukrainie na szczescie dla nas poki co nie jest mozliwa. Nie chcialbym isc na wojnę, a jestem przekonany, ze angazujac sie w wojne na ukrainie - unia, jak i polska za jakis czas mialaby wojnę u siebie.
  Spoleczenstwa biedne bowiem, nastrojone nacjonalistycznie, opierajace swoja sile na ekspansji, armii - a taka jest Rosja, nie mają nic do stracenia (bo niewiele mają). Już teraz uważają że Zachód jest "zgniły", wrogo do nich nastawiony itp. W imię ideologii są gotowi ponieść "ofiarę" i rozlać wojnę na cały konynent.

  Ukrainę trzeba wspierać wszelkimi możliwymi środkami, ale nie wysyłać tam naszych wojsk. Można im wysyłać broń, można ich szkolić, a także przede wszystkim egzekwować i nakładać sankcje.

 • arezo

  Oceniono 12 razy 4

  Panie Tusk, może się Pan wypowie o nowych protestach na Majdanie (cisza medialna). Czy zamiarem Pana Kolegi Prosiaczenko będzie KRWAWE stłumienie tego powstania i czy polskie hasła i postulaty będą dotyczyły uwolnienia Tymoszenko? ha ha ha

 • przyganiacz

  Oceniono 4 razy 2

  Tusk udzielił wywiadu TVP Info. "Unia nie podejmie militarnej interwencji na Ukrainie. Nie róbmy sobie złudzeń"

  Typowe TUSKOSŁOWIE. Bla, bla bla żeby mówić, ale treści i SENSU brak...

 • ciemnyluddd

  Oceniono 22 razy 2

  Są lepsze sposoby na dzisiejszą Rosję niż NAJLEPSZA AKCJA MILITARNA...

 • andrzejadamski1

  Oceniono 27 razy 1

  Coś cicho w większości polskich mediów o nowych protestach na Majdanie

 • rot.leszek

  Oceniono 29 razy 1

  Militarna interwencja Unii na Ukrainie... hahaha)) marzenia "wielkiej" glowy Jaceniuka
  Problemem ( czego pan Tusk oczywiscie oficjalnie powiedziec nie moze) nie jest Rosja, tylko sama Ukraina
  Burzenie " porzadku swiata" symbolicznie (usuniecie Janukowicza) poddobmie jak zamordowanie Saddama Huseina ( powstanie panstwa islamskiego) - juz ma a bedzie mialo jeszcze bardziej porownywalne skutki
  Ten " konflikt" tak po prostu sie nie skonczy....

 • robert9998

  Oceniono 12 razy 0

  Tusku milcz,jesteś kompletnym kretynem w geopolityce.

 • szarak1111

  Oceniono 22 razy -4

  "Unia nie podejmie militarnej interwencji na Ukrainie. Nie róbmy sobie złudzeń"
  Ten palant Tusk żałuje, że nie będzie wojny! No tak, bo gdy jest wojna, to i są bohaterowie - często ci za biurkiem, którzy potem przyznają sobie ordery i odznaczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX