Superczołg i superklapa. Podczas próby przed 9 maja T-14 nagle zgasł. Rosja: "To zaplanowany postój"

Jedną z głównych atrakcji defilady 9 maja ma być pokaz nowego sprzętu wojskowego, w tym superczołgu T-14. Na jednej z ostatnich prób przed Dniem Zwycięstwa silnik "Armaty" zgasł przed Mauzoleum Lenina i miał poważne problemy z ponownym zapaleniem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas próby defilady pojazdów wojskowych T-14 nagle się zatrzymał. Kierujący nim technik wystawił przez właz czerwoną chorągiewkę, co miało oznaczać prośbę o pomoc. Po chwilowym zamieszaniu czołg, który utknął w miejscu, próbowano odholować. Mimo oświadczenia Rosjan, że próba usunięcia niesprawnej maszyny była w planach, wdrożone procedury jednak nie pomogły i nie udało się wywieźć czołgu.W końcu technicy wojskowi uruchomili maszynę i "Armata" wzięła udział w dalszej części próbnej defilady.Jak powiedział BBC ekspert wojskowy Wiktor Murachowski, zatrzymanie czołgu było najprawdopodobniej winą kierującego nim żołnierza. Według Murachowskiego T-14 ruszył natychmiast po wymianie czołgisty.

Internauci zauważyli natomiast, że na zdjęciach T-14 było widać wyciek oleju.Władze rosyjskie twierdzą, że czołg jest całkowicie sprawny, a jego zatrzymanie to efekt braku koordynacji działań. Pojawiają się jednak głosy, że mimo twierdzeń władz minie jeszcze sporo czasu, zanim "Armata" trafi do masowej produkcji.

T-14 Armata to jeden z najnowocześniejszych czołgów, jakie są aktualnie na wyposażeniu rosyjskiej armii. Według agencji Interfax pierwsze "Armaty" trafiły do użycia już w lutym. Jednym z najważniejszych elementów T-14 ma być element aktywnej obrony Afganit, który - według Rosjan - mógłby być skuteczny nawet przeciwko atakowi amerykańskich śmigłowców typu Apache. Dzięki nowinkom technicznym T-14 ma być "praktycznie niezniszczalny". Defilada na placu Czerwonym ma być pierwszą oficjalną prezentacją tego pojazdu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Superczołg i superklapa. Podczas próby przed 9 maja T-14 nagle zgasł. Rosja: "To zaplanowany postój"
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 9 razy 9

  Jeszcze wiodąca trollka Fiutina rastablasterówna nie skomentowała powyższej informacji?

 • adamofsky

  Oceniono 15 razy 9

  Na otwarciu olimpiady zgasła tylko gwiazdka, co zapowiadało aneksję Krymu. Ciekawe co oznacza to że zgasł czołg.

 • krukpl

  Oceniono 9 razy 7

  T-14 Armata to jeden z najnowocześniejszych czołgów, jakie są aktualnie na wyposażeniu rosyjskiej armii.
  OK jeśli tak piszecie ,wiecie pewnie lepiej :) Nie to żebym się czepiał ale pamiętam historię tego super czołgu drewniany
  PS Jacy ci Rosjanie przewidywalni przygotowali nawet pojazd do ciągnięcia zupełnie jakby wiedzieli ze nawali

 • 1theguru1

  Oceniono 19 razy 7

  może spadająca roSSyjska rakieta przynajmniej trafi, podczas defilady, w ten stojący czołg. Postój czołgu był planowany by rakieta miała łatwiej.

  WIELKORUSY i RUSOFILE łykną wszystko co władza powie !

 • ciemnyluddd

  Oceniono 19 razy 5

  Przecież nie od dzisiaj na Placu Czerwonym POKAZUJĄ MAKIETY, co już dawno odkryli zachodni specjaliści i dziennikarze...

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 16 razy 2

  A nasz Gawron jest bezawaryjny i nadal niezatapialny. Ponoć Francuzi mają apetyt na licencję i z rozpaczy planują zatapianie Mistrali.

 • arezo

  Oceniono 18 razy 2

  A więc czego się obawiamy, z takim sprzętem wojennym to nie dojadą do Wilna, a co dopiero Warszawy... te ich rakiety kosmiczne tez coś nie działają, podobno amerykanie zbudują "kiedyś" leprze ...kiedyś powiedziałem, ale na razie korzystają ze stacji Rosyjskiej....ha ha. Nam nic sie nie psuje, szczególnie Gawron bo go jeszcze nie ma ha ha

 • Andrzej Derewęda

  Oceniono 1 raz 1

  70 pare lat temu często gasly nieoczekiwanie T-34...
  ale to jakos nie cieszylo przywodcow III Rzeszy , tak bardzo jak autora , widać spadkobiercy tych chlubnych tradycji ;)))

 • maciekk77

  Oceniono 1 raz 1

  powinno się zastąpić nazwę "Rosja" na "Imperium Obciachu"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX