Szczyt w Kopenhadze: Areszt w wynajętym magazynie Carlsberga

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa ONZ-towskiego szczytu klimatycznego policja w Kopenhadze wynajęła od firmy Carlsberg dawny magazyn piwa i przekształciła go w tymczasowy areszt dla zatrzymanych demonstrantów. W ramach przegłosowanych na krótko przed konferencją praw zatrzymany za "utrudnianie pracy policji" może trafić do aresztu nawet na 40 dni.
O sprawie pisał szeroko przedwczorajszy "New York Times". Dziś administracja tymczasowego więzienia poinformowała o otrzymaniu anonimowego telefonu, w którym poinformowano o podłożeniu bomby. Po dokładnym sprawdzeniu terenu przez saperów nie znaleziono niczego.

Nowy ośrodek przetrzymywania wzbudza kontrowersje i protesty organizacji broniących praw człowieka. Cytowana w artykule "NYT" rzecznik Amnesty International Dania mówi, że "klatki (używane w b. magazynie Carlsberga - przyp. red.) się nie nadają". - Międzynarodowe standardy mówią jasno, że aresztowany człowiek nie może być poniżany, musi mieć trochę miejsca, żeby się położyć i przespać, a także toaletę - powiedziała Ida Thuesen.

Szereg różnych organizacji informowało wcześniej, że zamierza podjąć różne nielegalne działania podczas trwania szczytu. Climate Justice Action obwieściła na swojej stronie internetowej, że jej członkowie przedrą się przez kordony policji i dotrą do Bell Center, w którym trwają obrady klimatyczne i "na jeden dzień zmieni konferencję w Zgromadzenie Ludowe".

Z kolei organizacja "Never Trust A COP" (Nigdy nie ufaj GLINIE) zaapelowała o atakowanie policjantów.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny