USA: Szczepionka na grypę dla dzieci straciła moc

Amerykanie wycofują z rynku blisko 800 tysięcy dawek szczepionki na świńską grypę. Specjaliści uspokajają, że szczepionka wyprodukowana przez francuską firmę nie jest szkodliwa. - Lek po prostu przestał być skuteczny - informuje FoxNews.
Wycofywana szczepionka firmy farmaceutycznej Sanofi Pasteur była przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do prawie 3 lat.

W czterech partiach szczepionki, z których większość już trafiła na rynek, zawartość antygenów była zbyt niska uznało amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (U.S. Centers for Disease Control and Prevention).

Ekspert dr. Anne Schuchat, uspokaja, że rodzice nie muszą się niczego obawiać i nic robić, bo szczepionka jest nadal bezpieczna.

Dotychczasowe badania wykazały, że wycofywane partie szczepionek jeszcze jakiś czas temu były wystarczająco skuteczne. Dopiero testy przeprowadzone nieco później wykazały spadek zawartości antygenu. Wciąż nie jest jednak jasne, dlaczego tak się stało.

Dlatego, jak przekonują przedstawiciele Centrum, dzieci raz zaszczepione nie powinny dostać kolejnej dawki, nawet jeśli zostały zaszczepione dwa razy lekiem z wycofywanej obecnie partii.

Według szacunków CDC wirus A/H1N1 od czasu pojawienia się w marcu przyczynił się do śmierci 10 tys. Amerykanów. Z powodu zarażenia nim kolejnych 200 tys. trafiło do szpitali. Amerykańskie służby medyczne zalecają, aby przeciwko wirusowi zaszczepić dzieci i ich opiekunów, ludzi młodych, osoby z przewlekłymi chorobami takimi jak astma oraz personel medyczny

Szczepionka na świńską grypę dostępna jest w USA od początku października. Do tej pory producenci wypuścili na rynek około 95 milionów dawek leku.

Czy świńskiej grypy trzeba się bać? Mity o wirusie

20 lat później - czy było warto? Zobacz interaktywny projekt Deutsche Welle Zobacz interaktywny projekt Deutsche Welle

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny