Zmarł J.D. Salinger, autor "Buszującego w zbożu"

Zmarł amerykański pisarz J.D. Salinger, autor powieści "Buszujący w zbożu". Miał 91 lat.
O śmierci pisarza poinformował dziennik "New York Times". Informację przekazał jego agent. Pisarz zmarł w New Hampshire. J. D Salinger był autorem powieści "Buszujący w zbożu", która weszła do kanonu amerykańskiej literatury.

Był jednym z najbardziej znanych amerykańskich prozaików. Urodził się w 1919 r. w Nowym Jorku. Pochodził z rodziny polskich Żydów. Jego rodzice mieli sklep rzeźniczy w Bydgoszczy i byli jedną z najbardziej znanych rodzin kupieckich w mieście. Autor w 1937 r. odwiedził swoje rodzinne miasto i na krótko zatrudnił się w jednej z rzeźni. To doświadczenie, jak sam twierdził przekonało go do przejścia na wegetarianizm.

Salinger zaczął pisać w wieku 15 lat. Powieść "Buszujący w zbożu" opowiada o trzech dniach z życia szesnastoletniego chłopca, który pragnie odnaleźć się w skomplikowanym świecie. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku przed Bożym Narodzeniem. Powieść ta przyniosła mu rozgłos i sławę.

Pisarz na stałe przeniósł się do New Hampshire. Tam wiódł życie samotnika, unikał rozgłosu i wywiadów. Zakończył też karierę pisarską. Ostatnie opowiadanie opublikował w 1965 r. w piśmie "New Yorker".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM