Holandia zalegalizuje wszystkie narkotyki?

Holandia jest coraz bliżej legalizacji wszystkich narkotyków. Opowiada się za tym coraz więcej polityków z partii, które według sondaży zdobędą najwięcej miejsc w czerwcowych wyborach parlamentarnych.
Liberałowie, którzy przodują w sondażach przedwyborczych i demokraci, opowiadają się za legalizacją jedynie narkotyków miękkich. Takie rozwiązanie popiera także ustępujący chadecki rząd premiera Jana Petera Balkenende. Za legalizacją wszystkich narkotyków opowiedziała się natomiast Partia Pracy, która także ma szansę na stworzenie po wyborach koalicyjnego rządu. Zdaniem socjaldemokratów, celem polityki antynarkotykowej państwa jest ochrona zdrowia obywateli, i zapobieganie przestępczości. - Jeśli badania wykażą, że uda się to uzyskać poprzez legalizację narkotyków, to należy to uczynić. Utrzymywanie tabu w tej dziedzinie nie oznacza, że problem jest mniejszy - powiedziała Lea Bouwmeester, deputowana Parti Pracy. Wyjaśniła, że legalnie kupione narkotyki będą gwarantowały ich dobrą jakość. Nie będą sprzedawane nieletnim i cudzoziemcom. Były unijny komisarz i były minister spraw zagranicznych Holandii Frits Bolkestein stwierdził z kolei , że wprowadzony 40 lat temu zakaz dotyczący narkotyków, promuje przestępczość i jest szkodliwy dla zdrowia publicznego. Jego zdaniem, legalizacja pozwoli całkowicie zlikwidować gangi handlarzy narkotyków, odciąży sądy, a społeczeństwo będzie się czuło bezpieczniejsze. "Narkotyki nagle nie znikną tylko dlatego, że są nielegalne" - twierdzi Bolkestein, którego wsparła była minister zdrowia Els Borst z partii demokratycznej.

W Holandii wszystkie narkotyki są nielegalne, od lat jednak władze tolerują kupowanie i używanie w małych ilościach narkotyków miękkich.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny