Andrzej Wajda laureatem największego rosyjskiego wyróżnienia

12 czerwca Andrzej Wajda otrzyma Nagrodę Państwowa Federacji Rosyjskiej - podaje ?Polityka?. Wyróżnienie zostało przyznane reżyserowi za zasługi na rzecz walki o prawa człowieka.
"Polityka" powołuje się na osobę z bliskiej rodziny reżysera, która potwierdziła tą wiadomość. Wajda w sobotę uda się do Moskwy, by odebrać nagrodę.

Nagroda Państwowa Rosyjskiej Federacji za zasługi na rzecz walki o prawa człowieka została ustanowiona w 2005 roku. Przyznawana jest 12 czerwca, w najważniejsze święto Federacji Rosyjskiej - Dzień Rosji. Laureat otrzymuje czek na 200 tys. dolarów. W przeszłości wyróżnienie otrzymali m.in. patriarcha Rosji Aleksiej II, pisarz Aleksander Sołżenicyn i prezydent Francji Jacques Chirac.

Na decyzję kolegium nagrody miało wpływ wyemitowanie w rosyjskiej telewizji filmu "Katyń". Film został pokazany po katastrofie samolotu prezydenta pod Smoleńskiem. Był on również wyświetlany podczas festiwalu polskich filmów w Moskwie i wywołał ogromne poruszenie wśród publiczności.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
Andrzej Wajda laureatem największego rosyjskiego wyróżnienia
Zaloguj się
 • nettan4

  Oceniono 1 raz 1

  SUPER!

 • fudalejw.1

  Oceniono 1 raz 1

  Karzeł filmowy A .Wajda (wojna domowa) otrzymaną nagrodę 200 tyś $ przeznaczy dla powodzian.

 • fudalejw.1

  0

  Gratulacje dla A.Wajdy a jeszcze większe,że zdecydował się nagrodę 200 tyś $ przekazać dla powodzian.

 • edupki

  0

  szkoda ,że nagrody przyznają tylko palantom.

 • first.tb

  0

  Czyżby komentator FUDALEJW.1 był prawym Polakiem? Nieważne, bardzo się cieszę z tej nagrody dla p. Andrzeja Wajdy i z pewnością nie jestem jedyna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX