Watykan ws. rewizji w siedzibie arcybiskupa: Oburzające. Profanacja grobów

Stolica Apostolska zaprotestowała przeciw sposobowi przeprowadzenia rewizji w siedzibie arcybiskupa Mechelen-Brukseli. Wyraziła też oburzenie z powodu profanacji grobów dwóch kardynałów. Policja belgijska przeprowadziła w czwartek rewizję w kurii arcybiskupstwa w związku z oskarżeniami wobec duchownych o wykorzystywanie seksualne nieletnich.
Protest w tej sprawie złożył dziś sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti na ręce ambasadora Belgii w Watykanie. Watykański Sekretariat Stanu przytoczył komunikat rzecznika episkopatu Belgii, w którym stwierdzono, że wczoraj, podczas comiesięcznej sesji episkopatu do Kurii Arcybiskupiej w Mechelen o godz. 10.30 wkroczyły władze sądowe i siły policji. Oznajmiono, że nastąpi rewizja budynku kurii w związku z oskarżeniem o nadużycia seksualne na terenie archidiecezji.

Policja na czas przeszukania skonfiskowała wszystkie dokumenty oraz telefony komórkowe, zaznaczając, że nikt nie może opuścić budynku. Przeszukanie skończyło się około 19.30. Przesłuchano zarówno członków episkopatu, jak i personel.

Podczas rewizji otworzono groby kardynałów Jozefa-Ernesta Van Roeya i Léona-Josepha Suenensa w poszukiwaniu dokumentów.

Zarekwirowano dokumenty komisji

- Nie było to doświadczenie przyjemne, choć wszystko odbyło się w poprawny sposób - stwierdza komunikat belgijskiego episkopatu. Jednocześnie przypomniano, że biskupi zawsze wyrażali zaufanie do wymiaru sprawiedliwości oraz podejmowanych przez jego przedstawicieli działań. Wczorajszą rewizję przyjmują z taką samą ufnością, choć episkopat powstrzymuje się od dalszych komentarzy.

Biskupi, wraz ze stojącym na czele komisji badającej nadużycia duchowieństwa prof. Peterem Adriaenssesem, wyrażają jednak ubolewanie, że podczas rewizji zarekwirowano wszystkie dokumenty komisji. Zaznaczono, że jest to sprzeczne z prawem ofiar, które zwróciły się do tej komisji o zachowanie poufności. - Działanie takie poważnie zagraża niezbędnej i doskonałej pracy tej komisji - stwierdził Eric de Beukelaer, rzecznik episkopatu Belgii.

Watykan jest oburzony sposobem przeszukania

Watykański Sekretariat Stanu ze swej strony zdecydowanie potępił wszelkie grzeszne i przestępcze akty nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony członków Kościoła oraz podkreślił konieczność traktowania tych spraw w sposób zgodny z wymogami sprawiedliwości oraz nauczania Ewangelii.

"W obliczu takich konieczności Sekretariat Stanu wyraża głębokie zdumienie sposobem, w jaki belgijski wymiar sprawiedliwości przeprowadził wczoraj rewizję i oburzenie faktem, że doszło wręcz do profanacji grobów zmarłych arcybiskupów Mechelen-Brukseli, kardynałów Jozefa-Ernesta Van Roeya i Léona-Josepha Suenensa. Do konsternacji z powodu tych działań dołącza się ubolewanie ze względu na naruszenie poufności, do której mają prawo ofiary, ze względu na które dokonano rewizji" - czytamy w watykańskim komunikacie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Watykan ws. rewizji w siedzibie arcybiskupa: Oburzające. Profanacja grobów
Zaloguj się
 • jachujan

  0

  szkoda, ze konsternacji nie powoduje ktores z kolei wskazanie na "swiatobliwych" o tak niecne czyny. Ohyda. Jedno jest pewne - Boga sie nie boja.

 • robertw18

  0

  Jak oni właściwie profanowali te groby? Do czego w tych grobach się dobierali?
  Bo tak pleść głupoty, to chyba "Stolica Apostolska" sobie nie pozwalała?
  Pozdr.

 • sarmata

  0

  Jesli sie okaze, ze biskupi belgijscy tuszowali przypadki pedofilii wsrod kleru, to wowczas moga zostac postawieni w stan oskarzenia na podstawie przepisow zwalczajacych organizacjie przestepcze. Moje pytanie brzmi: czy Belgia oraz inne panstwa unijne zerwa stosunki dyplomatyczne ze Stolica Apostolska, czyli centrala organizacji przestepczej, jezeli Sad uzna biskupow za winnych popelnienia zarzucanych im czynow?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX