Papież: Kościół nie umiał zareagować na pedofilię

Na pokładzie samolotu w drodze do Wielkiej Brytanii Benedykt XVI przyznał, że Kościół katolicki nie umiał zdecydowanie i szybko poradzić sobie z księżmi, którzy molestowali i gwałcili dzieci. Według papieża najważniejszym zadaniem Kościoła jest teraz opieka nad ofiarami nadużyć seksualnych księży. Papieska pielgrzymka do Wielkiej Brytanii przebiega w cieniu skandalu pedofilskiego w Belgii.
Księża, którzy dopuścili się molestowania, nie mogą mieć nigdy dostępu do dzieci - uważa papież. Benedykt XVI stwierdził, że molestujący księża cierpieli na chorobę, której sama "dobra wola" nie mogła uleczyć. Według papieża władze kościelne nie zachowały czujności i nie podjęły szybko działań, które zapobiegłyby kolejnym przypadkom molestowania. Benedykt XVI podkreślił, że priorytetem Kościoła jest teraz pomoc ofiarom i odzyskanie ich zaufania.

Skandal pedofilski w Belgii: setki ofiar księży

Problem nadużyć seksualnych wśród katolickiego kleru wybuchł na nowo po tym, jak w Belgii na jaw wyszły przypadki seksualnego molestowania i gwałtów dokonywanych przez księży i świeckich współpracowników Kościoła. Benedykt XVI przyznał, że był zaszokowany skalą nadużyć. Według raportu kościelnej komisji proceder trwał przez dziesięciolecia, a ofiar seksualnych nadużyć były setki. Zgodnie z dokumentami komisji co najmniej 13 z nich popełniło samobójstwo.

Brytyjczycy nie chcą wizyty papieża

Dlatego w zsekularyzowanym społeczeństwie Wielkiej Brytanii, gdzie katolicy są mniejszością, pielgrzymka papieża wywołała falę sprzeciwu. Pierwsza w historii wizyta papieża jako głowy państwa Watykan w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się w atmosferze niechęci i wrogości. W sprzedaży dostępne są koszulki z napisem "Pope - Nope" ("Papież - Nie"), komentatorzy zastanawiają się na łamach prasy, czy miliony funtów wydane na zabezpieczenie wizyty Benedykta XVI nie powinny być wykorzystane w inny sposób, a Brytyjczycy publicznie pytają o sens celibatu w Kościele katolickim.

Papież apeluje o tolerancję i wzajemny szacunek

Odnosząc się do antykatolickich nastrojów w brytyjskim społeczeństwie Benedykt XVI podkreślił, że Wielka Brytania "ma długą historię anty-katolicyzmu, ale i tolerancji". Zaznaczył, że oczekuje ciepłego przyjęcia zarówno przez katolików, jak innowierców i zaapelował do przeciwników katolicyzmu o "wzajemny szacunek i tolerancję". Jednak sondaże nie są mu przychylne: według badań skandal pedofilski podkopał zaufanie wiernych do Kościoła katolickiego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Papież: Kościół nie umiał zareagować na pedofilię
Zaloguj się
 • o_onufry

  Oceniono 2 razy 2

  Na pokładzie samolotu w drodze do Wielkiej Brytanii Benedykt XVI przyznał, że Kościół katolicki nie umiał zdecydowanie i szybko poradzić sobie z księżmi, którzy molestowali i gwałcili dzieci. Według papieża najważniejszym zadaniem Kościoła jest teraz opieka nad ofiarami nadużyć seksualnych księży.
  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,8384569,Papiez__Kosciol_nie_umial_zareagowac_na_pedofilie.html#opinions
  O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
  Przemoc seksualna to choroba tocząca Kościół niemal od jego zarania. Jego liderzy - wbrew oficjalnym deklaracjom - dobrze o niej od wieków wiedzieli i próbowali różnych metod wykarczowania problemu, ale - jak widać - bezskutecznie.
  „Sednem tego skandalu jest tajność - stwierdza o. Sipe. - To ona zapewniła atmosferę, w której patologia mogła się rozprzestrzeniać". Do tego „moralny autorytet", Heros Cnót Wszelakich, Pan na Watykanie, Wielki Święty Ojciec Święty Jana Paweł II wespół z ówczesnym prefektem Kongregacji Doktryny Wiary (dzisiaj Benedyktem XVI) wydaje w 2001 roku dokument „Sacramentorum Sanctitatis Tutela" wraz z tajną instrukcją. Chyba ich sam Szatan do tego nakłonił. Instrukcja ta nakłada(ła) na hierarchię duchowną nakaz milczenia (ukrywania) w sprawach związanych z przypadkami molestowania seksualnego (szczególnie małoletnich) przez kler. Co to jest, jeśli - nie zwykle, obrzydliwe powszechne przestępstwo?! Oczywiście, hierarchowie kościelni, jak i fanatyczni, moherowi wyznawcy jarmarcznych obrządków, znajdą i na tę okoliczność milion usprawiedliwień.

 • venusoid

  Oceniono 2 razy 2

  "molestujący księża cierpieli na chorobę, której sama "dobra wola" nie mogła uleczyć"
  To prawda. Choroba ta nazywa się Katolicyzm.

 • o_onufry

  Oceniono 1 raz 1

  tomitoms
  wg. statystyk wśród dziennikarzy jest 100 razy wiece pedofili- jakoś nikt nie obraża dziennikarzy.

  -------------------
  Wielebvny! Ale dziennikarze nie mają z uzrędu monopolu na jedynie sluszna prawdę, ani wsparcia Ducha Świetego wew Trójcy Jedynego, ani nie mają monopolu na prawdy o moralności i nie uzurpują sobie prawa do zaglądania pod kołdry, ani nie są eklezjalnie konsekrowani jako wybrańcy Boga...

 • o_onufry

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne aby obnażać prawdziwe oblicza kościelnych oszustów, dewiantów i zbrodniarzy, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, którzy na twarzach nosili i noszą maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą, rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi!
  Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" ? (Ap 18. 4).

 • chris2010

  Oceniono 1 raz 1

  Brytole to jednak mądry naród

 • tomitoms

  0

  wg. statystyk wśród dziennikarzy jest 100 razy wiece pedofili- jakoś nikt nie obraża dziennikarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX