"Amelia Earhart żyła i zmarła jako rozbitek. Na bezludnej wyspie"

Na jednej z bezludnych wysepek Pacyfiku odkryto drobne fragmenty kości i przedmioty z lat trzydziestych. Jest szansa, że znaleziska pomogą wyjaśnić los Amelii Earhart, legendarnej amerykańskiej pilot; kobiety, która jako pierwsza przeleciała nad Atlantykiem
Zaginięcie Earhart to jedna z największych zagadek w historii lotnictwa. W 1937 r. dziennikarka i poetka podjęła próbę okrążenia Ziemi wzdłuż równika. Po czterdziestu dniach podróży wylądowała w Nowej Gwinei, odpoczęła, wzięła zapasy i ślad po niej zaginął. Amerykanie nie szczędzili pieniędzy na poszukiwania legendy awiacji. Akcja ratunkowa kosztowała 4 mln dolarów, ale nie przyniosła żadnych efektów. W końcu uznano, że Earhart oraz jej nawigator Fred Noonan zginęli, gdy ich samolot spadł do oceanu.

Lusterko i puder z lat trzydziestych

- Są dowody, że para bezpiecznie wylądowała na bezludnej wysepce Nikumaroro i żyła tam jako rozbitkowie - podał szef grupy TIGHAR (The International Group for Historic Aircraft Recovery). - Znaleźliśmy trzy fragmenty ludzkich kości, wysłaliśmy je do laboratorium, gdzie przeprowadzona zostanie analiza DNA. Mamy nadzieję, że rezultat będzie taki, jak oczekujemy - powiedział Rock Gillespie.

Na tej samej wyspie znaleźliśmy też przedmioty z lat trzydziestych, w tym lusterko, puderniczkę i buteleczki wyprodukowane w USA. - Mamy wszelkie podstawy, by twierdzić, że Amelia Earhart żyła tam i zmarła jako rozbitek, ale nie twierdzimy, że odkryliśmy ostateczny dowód. Poczekajmy na wyniki badań genetycznych - zaznaczył Gillespie.

Aktualizacja

Do tej pory testy DNA nie potwierdziły, że Amelia Earhart rozbiła się na Nikumaroro. Nie udało się również potwierdzić, czy odnaleziony fragment kości to rzeczywiście fragment palca. Badacze odnaleźli jednak fragmenty ludzkiego DNA w grudce skamieniałych odchodów na wyspie.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
"Amelia Earhart żyła i zmarła jako rozbitek. Na bezludnej wyspie"
Zaloguj się
 • 1000dancers

  Oceniono 3 razy 3

  "Na jednej z bezludnych wysepek Pacyfiku "

  Podanie nazwy i(lub) współrzędnych tej wysepki przerasta Wasze mozliwości

  Czy doczytanie artykulu do konca przzerasta twoje mozliwosc?
  Nazwa: "Na jednej z bezludnych wysepek Pacyfiku "
  Nazwa: Nikumaroro a wspolrzedne znajdz sobie na google Maps. To chyba nie przerasta twoich mozliwosci.

 • hydrograf

  Oceniono 3 razy 3

  na_sekunde: Nikumaroro, 4°40′S 174°32′W / 4.66°S 174.53°W

 • mamula66

  Oceniono 2 razy 2

  Nikt mi nie wmowi ze to nie byl zamach

 • wojo8888

  Oceniono 2 razy 2

  @ na_sekunde: jakbyś czopku kliknął na zdjęcie satelitarne wysepki wszystko byś wiedział, mniej energii by Cię to kosztowało niż pisanie komentarza.

 • nptoja

  Oceniono 4 razy 2

  @na_sekunde

  Mogli. Mogli też podać jaka temperatura wody i powietrza panuje w tamtej okolicy. Jaka jest roślinność i jakie tam żyją zwierzaczki. owady pewnie tez nie umkną Twojej uwadze. Jak nazywasz ludzi którzy się do wszystkiego przyczepiają i potrafią tylko krytykować? Ja uważam że to debile bez szacunku dla pracy i starań innych ludzi. Wyczytałeś to w internecie nie płacąc za pracę tych ludzi ani grosza. Zrozumiesz to co piszę jak Cię dotknie takie samo chamstwo ze strony innych. pa

 • rbik53

  Oceniono 1 raz 1

  .....proszę do czego są zdolni Tusk z Putinem....

 • maryshaa

  Oceniono 1 raz 1

  Superwitek też liczyłam na pilotkę...zgodnie z nową modą na ginekolożki, stomatolożki i inne ciekawe nowe brzmienia.

 • superwitek

  Oceniono 1 raz 1

  "legendarnej amerykańskiej pilot, kobiety, która jako pierwsza przeleciała nad Atlantykiem. " Więc jednak nie pilotka tylko kobieta pilot? Czyli da się? Czekam na zakończenie głupiej akcji z psycholożką, socjolożką i reżyserką....

 • mt7

  Oceniono 1 raz 1

  Rok później przybyła na wyspę ekspedycja z misją zasiedlenia i niczego nie zauważyła?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX