''Dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie''. 15 Polaków wróciło z Libii

- Działy się tam dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie - mówią ewakuowani z Libii Polacy, którzy przylecieli rządowym samolotem na lotnisko Okęcie. Udało się ewakuować 15 naszych rodaków. Od kilku dni w Libii trwa rewolta przeciw reżimowi Muammara Kaddafiego. Zginęło co najmniej 300 osób.
Rządowy Embraer wylądował o 3:00 rano na lotnisku wojskowym Okęcie. Przyleciało nim 61 osób. Większość pasażerów to Brytyjczycy i Rumuni. Do Polski wróciło nim tylko 15 naszych rodaków. - Tylu osobom udało się przedostać na lotnisko - mówi rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Czy Polacy na miejscu wciąż czekają na ewakuację? -Na razie nikt się nie zgłosił - informuje MSZ.

Relacje Polaków, którzy wrócili

- Pogrom. Straszne sceny. Lotnisko w Libii jest oblężone - mówią Polacy. Posłuchaj relacji:

- Tam nie ma komunikacji. Ambasada wydzwaniała od wczoraj wszędzie, gdzie mogła. Starali się. Tam są też często rodziny mieszane. Część chciała wyjechać, część nie chciała. Na lotnisku jest koniec świata, pogrom, dantejskie sceny. Tam wszyscy boją się o życie. Nie wiem jakim cudem znaleźliśmy się w samolocie - opowiada ksiądz Augustyn Lewandowski z zakonu Trójcy Świętej.

"Jak Jasna Góra oblężona przez Szwedów w 'Potopie'"

- Tysiące ludzi koczują, lotnisko jest oblężone. Wygląda to jak oblężona Jasna Góra przez Szwedów w "Potopie" - dodaje ksiądz. Opowiada o wielogodzinnych kolejkach do samolotów rejsowych i o ludziach, którzy wiele godzin czekają na to, by dostać się jedynie do budynku lotniska. - Przez ostatnie dni strzelali w nocy, trochę osób zginęło. Miasto jest puste, ludzie boją się wychodzić - opowiada o. Lewandowski. - Jeszcze mi jest gorąco, cieszę się, że jestem w Polsce. Nigdy Warszawa nie wydawała mi się tak ładna jak dzisiaj - dodał.

"Dziękuję Polakom, mój rząd mi nie pomógł"

- Chcę bardzo podziękować polskiej ambasadzie za pomoc, gdyż nasz brytyjski rząd nam nie pomógł - mówi Brytyjka, której udało dostać się na pokład polskiego samolotu.

Jak opowiada, na lotnisku w Trypolisie zostawiła wielu przyjaciół. - Ochrona bije ludzi pałkami. Jest kompletny chaos - relacjonuje wydarzenia w porcie lotniczym w libijskiej stolicy.

Reszta Polaków wraca samolotami innych krajów. Rząd wyśle kolejny samolot?

Polacy, którzy przylecieli rządowym samolotem pochodzą m.in. z Poznania, Lublina i Białegostoku. Zadeklarowali, że chcą jak najszybciej wrócić do swoich rodzin. W Libii zostało jeszcze około 400 Polaków, którzy opuszczają kraj także samolotami wysłanymi przez inne państwa. Jedenastu obywateli Polski ewakuowano w środę z Libii samolotem wysłanym tego dnia do Trypolisu przez rząd Ukrainy. Możliwe, że w najbliższym czasie polski MSZ zorganizuje kilka podobnych transportów.

Starcia i chaos w Libii: Raport specjalny>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
''Dantejskie sceny. Wszyscy boją się o życie''. 15 Polaków wróciło z Libii
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 3 razy 3

  Ojczulek pierwszy dał drapaka zamiast wspierać duchowo katolickie owieczki.Smutna prawda o kościele katolickim.Jak zyski to ich pełno,a jak się robi gorąco to znikają jak kamfora.

 • j-50

  Oceniono 3 razy 3

  Ten ksiądz opowiada mity o Jasnej Górze. Tam biwakował niewielki oddział szwedzki. Ksiądz Kordecki pisał wtedy wiernopoddańcze listy do króla Szwecji, w których uznawał go za władcę Polski. Jeden z tych listów zachował się w królewskim archiwum Szwecji i jest dostępny w internecie. Czytanie tego listu to wyjątkowa obrzydliwość dla Polaka karmionego mitami jasnogórskimi.

 • przechrztaimason

  Oceniono 3 razy 3

  @tępybat Jak dla Ciebie Trypolis czy Benghazi wsio rawno. Pogratulować orientacji.

 • wwi

  Oceniono 3 razy 3

  @stanisław 32

  Czy rzeczywiście jesteś taki głupi, czy tylko udajesz, że nie rozróżniasz Rumunów od Romów?

 • mitochondrium

  Oceniono 3 razy 3

  mrowkojadzie, przeczytaj jeszcze raz, przecierz tam jest napisane ze przylecialo tym samolotem 61 osob, w tym wiekszosc to obywatele GB i Ruminii, a tylko 15 Polakow bo tylko tylu udalo sie przedostac na lotnisko

  dziadzi, to chyba logiczne ze zaplaci skarb panstwa (czyli podatnik), podstawowym zadaniem panstwa jest zapewnic swoim obywatelom bezpieczenstwo a w takich kryzysowych sytuacjach udzielic wszelkiej mozliwej pomocy, niezaleznie od kosztow

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 3

  Decyzja o wysłaniu samolotu była dobra. To że przylecialo tylko 15 Polaków - jak nie ma telefonów, komunikacji trudno coś zorganizować. Tylu udało sie wyłapać w tym chaosie.
  SZKODA tylko że zabrano zaledwie 61 osób podczas gdy miejsc jest 80. Nie można było wziąć więcej osób? Niekoniecznie Polaków. Nie wierzę że nie było chętnych.
  Tak więc, wyslanie samolotu było OK, ale jego na wpółpusty powrót już tak sobie

 • zgr-edo

  Oceniono 7 razy 3

  św Piotr swoją misję wykonywał do końca swych dni, co to za misjonarze którzy zostawili swoje owieczki wilkom a sami podwineli ogony i uciekli w bezpieczne miejsce ?
  Przecież Bozia by ich uratowała.
  Na miejscu pilota, żadnego księdza bym nie zabrał na pokkład samolotu.

 • jack3yp

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawi jesteśmy tego oblężenia! Bo z jasną Gorą to ponoć było inaczej! Może lepiej byłoby użyć porównania: " oblężone jak sala sądowa podczas procesu księdza pedofila"?

 • czlowiek.epoki

  Oceniono 2 razy 2

  kilka miesiecy temu mialem leciec na kilka dni do Libii, na szczescie okazalo sie, ze nie musze, tak czy siak probowalem sie dowiedziec, jakie formalnosci sa potrzebne. jakas niezbyt rozgarnieta pancia w naszej ambasadzie w Trypolisie oswiadczyla z rozbrajajaca szczeroscia, ze nie wie, co jest potrzebne, aby wjechac do Libii, ale za to wie, jak wyjechac. mam nadzieje, ze wykorzystuje teraz te wiedze :O

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX