Brytyjski dziennik: Palikot zmącił spokój w katolickiej Polsce

?Polacy są niewolnikami Kościoła od 1000 lat? - przytacza słowa Janusza Palikota brytyjski "Daily Telegraph". Dziennik na stronie internetowej opisuje "nową polską partię, która zmąciła spokój konserwatystów w tym katolickim kraju".
"Partia Palikota chce umniejszyć potęgę Kościoła katolickiego, usuwając krzyże, lub wieszając obok nich gwiazdę Dawida", napisał brytyjski dziennik.

"Rzuca rękawicę wszechobecnym wpływom Kościoła"

Chodzi o akcję zwolenników Palikota w Szczecinie, którzy obok krzyża zawiesili m.in. gwiazdę Dawida i islamski półksiężyc. Radni PO i PiS zdjęli symbole. "Daily Telegraph" określa działanie partii Palikota jako "rzucenie rękawicy silnym i wszechobecnym wpływom Kościoła w Polsce".

Tysiące krzyży wiszą w miejscach publicznych w Polsce

Dziennik tłumaczy brytyjskim czytelnikom: "krzyż w Polsce jest wszechobecny i wisi na tysiącach ścian w szkołach i szpitalach".

"Polacy byli niewolnikami Kościoła katolickiego przez 1000 lat", cytuje dziennik Palikota. Według "Daily Telegraph" zwolennicy byłego polityka PO uważają że "nie powinno być symboli religijnych w miejscach publicznych, lub powinny być wszystkie, bo gwarantuje to świecka konstytucja."

"Daily Telegraph" przytacza też argumenty przeciwników Palikota. Za wieszaniem krzyży na ścianach jest 90 proc. Polaków. Deklarują oni, że są katolikami a Kościół katolicki jest "nierozerwalnie związany z historią i kulturą narodu". Dziennikarze piszą, że Palikot jest osobą kontrowersyjną w Polsce. Przypominają konferencję na której wystąpił z wibratorem i pistoletem w rękach.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (17)
Brytyjski dziennik: Palikot zmącił spokój w katolickiej Polsce
Zaloguj się
 • ahab_1

  Oceniono 12 razy 10

  90 proc. polaków, Polska Katolicka........ .Zróbmy prawdziwy test. Proponuję zlikwidować wszelkie państwowe dotacje dla KK (Fundusz Kościelny, pensje katechetów itp.), a obywatele którzy mienią się katolikami niech się dodatkowo opodatkują na rzecz Kościoła. Ciekawe ile z tych 90% zostanie.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 12 razy 10

  @enow4: Twoja wypowiedz swiadczy jedynie o tym, ze za nic nie rozumiesz tego, do czego dazy Palikot... jego akcje nie maja na celu zniszczenia KK, lecz umniejszenia jego wplywu na dzialalnosc Panstwa Polskiego... na zrownanie w prawach roznych religii, tak jak gwarantuje to Konstytucja RP. Pokazuje rowniez czym na prawde jest KK ze swa zadza pieniadza i wladzy, ze swoimi zbyt duzymi wplywami na niektore ugrupowania polityczne..

 • takisobienik

  Oceniono 10 razy 8

  Szkoda, że wszyscy pamiętają tylko tyle, że Palikot wystąpił "z wibratorem i pistoletem", a nie wiedzą,co dało to wystąpienie...
  wyborcza.pl/1,75478,9186595,Trzy_lata_dla_policjanta_za_gwalt_w_lubelskiej_izbie.html

 • adalbert.13

  Oceniono 8 razy 8

  Mamy tak sprane mózgi, że bardziej zauważamy brak krzyża niż jego obecność.
  Ale to fajnie jak w kk pojawia się choć cień wątpliwości i , choć
  moim zdaniem bardziej szyderczy śmiech typu : i tak wała na zrobicie.

 • ada-07

  Oceniono 7 razy 7

  choć na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna...
  byle katolicka
  tylko patrzeć, jak święte oficjum wyda wyrok na s...in kota- na stos heretyka, wichrzyciela, mąciciela, obrazoburcę!

 • kocurrr

  Oceniono 6 razy 6

  90% nie deklaruje że jest katolikami, tylko figuruje w rejestrach parafii jako katolicy. Gdyby deklaracja bycia katolikiem pociągała za sobą finansowanie swojego kościoła z własnych podatków, jak ma to ma miejsce współcześnie w Niemczech, liczba ta nie przekroczyłaby 20%.
  Ponadto deklaracja bycia katolikiem to jedno, a inne sondaże pokazują, że Połowa tzw. zadeklarowanych katolików nie wierzy w Pieklo, co jest oczywiście herezją i za podobne niegdyś poddani by zostali przez swój kościół torturom. Nie wspomnę o innych kwiatkach, jak "jestem katolikiem ale nie uznaję kościoła", co jest już takim absurdem że ręce opadają - istota katolicyzmu to nie Biblia ani paciorek ale instytucja w Watykanie właśnie, i jego "rzeźbienie" systemu tego co prawdziwe dobre i słuszne, a co nie.

  Ale klerowi to nie przeszkadza bo ich statystyki walą: JEST 90% więc Sejm, Senat, Prezydent, sądy i administracja publiczna swoje miejsce w szeregu muszą znac.

 • majs19

  Oceniono 6 razy 6

  90% Polakow jest ochrzczonych - gdyby jednak zrobic im test z prawd wiary, dziesieciu przykazan i Ewangelii, prawdopodobnie wynik bylby zupelnie odmienny, Nie mowiac juz o znajomosci Starego Testamentu. Masowo chrzczone niemowleta nie maja zdolnosci do czynnosci prawnych, czyli decyzje podejmuja rodzice badz opiekunowie, bo tak wypada. Podczas nauki religii w szkole katecheci swa nieudolna "mowa-trawa" zanudzaja uczniow, dzieci rozrabiaja, a katecheci czestokroc posuwaja sie do przemocy. Nasze niechrzczone dzieci. gdy z braku opieki szkolnej zmuszone byly przeczekac "okienko" na lekcji religii, uslyszaly: "Popatrzcie. niewierzace, a takie grzeczne." Mozna uczyc religii w sposob kompetenty, czytajac pismo swiete i w sposob odpowiedni dla wieku uczniow rozpatrujac rozne dylematy w kontekscie zasad wiary, ale czytane Pisma w Polsce jest zakazane. Gdy pewien ksiadz stwierdzil. ze zbyt dobrze znam Pismo, natychmiast mnie zaszufladkowal jako heretyczke, "bo katolikom nie wolno samodzielnie czytac Biblii".
  Podczas wielu lat spedzonych za granica w katolickiej, ba, zakonnej szkole na lekcjach religii wielokrotnie przerabialismy Stary i Nowy Testament i zachecano nas do jego lektury. I nie czytanie Pisma sprawilo, ze rozstalam sie z kosciolem kat., ale przepasc miedzy pieknymi naukami Jezusa a postawa "urzednikow i urzedniczek Pana Boga", ktorzy powinni dawac przyklad milosci blizniego i wiernosci zasadom, ktore ten wspanialy czlowiek glosil.

 • kocurrr

  Oceniono 5 razy 5

  @tomitoms
  Ale o czym ma to niby swiadczyć? Akademia Platońska miała 1000 lat gdy została zamknieta z chwią przeistoczenia się chrześcijaństwa w religię państwową w Europie. Data zamknięcia Akademii początkuje nową epokę - Wieki Średnie. Jaki był postęp myśli i nauki wówczas - nie trzeba się zbytnio rozwodzić. Przeszło 1000 lat zmarnowanych dla ludzkości, ściśniecie umysłów do idiotycznych mrzonek poparte terrorem. Jesteś z tego dumny?
  Ale nie odchodźmy zbyt daleko, cieszę się że wskazujesz na jedność instytucji którą tak się fascynujesz. Otóż na mocy konkordatu z Hitlerem katoliccy biskupi polowi świecili bomby rozwalające ten kraj w dymiace zgliszcze. Pamietaj o tym łykając oplatek z rak swoich pasterzy, bo bóg z "Got mit uns" to właśnie katolicki wasz Pan jest.

  A koniec tej instytucji jest pewny i oczywiście że mogę się założyć.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 1 raz 1

  bramy piekielne juz dawno kosciol przemogly... sam fakt gromadzenia bogactw przez kosciol i jego przedstawicieli, tworzenie sanktuariow maryjnych czy roznych swietych (o ich swietosci zdecydowali ludzie, a nie Bog), oraz przekonywanie wiernych by modlili sie do figurek swiadcza o tym ze kosciol odszedl bardzo daleko od nauk otrzymanych od Boga. Fakty, ktore przytoczyl kocurrr sa tego konsekwencja. kosciol przez setki lat utrzymywal ludzi w terrorze, blokowal rozwoj nauki, i przymilal sie nie tylko hitlerowi, ale rowniez innym dyktatorom oraz zaborcom (historia Polski) byle tylko zachowac swoje przywileje, zarobki i wplywy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX