Paniczny strach przed chmurą. Jodek potasu i Lugola znikają ze sklepów

Seria wybuchów i pożarów na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima na nowo rozbudziła strach przed energią atomową. Jodek potasu, sól i płyn Lugola - błyskawicznie znikają ze sklepowych półek w krajach, które od Japonii dzielą tysiące kilometrów. Strach przed ?skażoną chmurą? dotarł nawet do Polski, choć eksperci zapewniają, że radioaktywny opad nie będzie groźny nawet w Tokio. Oto najciekawsze skutki "atomowej paniki":
Chiny: Choć rząd w Pekinie zapewnia, że radioaktywny wyciek w Japonii nie zagraża Chinom, mieszkańcy Państwa Środka masowo wykupują sól - wierząc, że ochroni ich przed skutkami promieniowania. W niektórych chińskich supermarketach już zabrakło jodowanej soli, ale największy jej producent zapewnił, że w kraju są wystarczające zapasy tego produktu na co najmniej trzy miesiące. Agencja Xinhua podała, że cena soli jest kontrolowana przez rząd, a osoby, które będą próbowały spekulować na jej sprzedaży zostaną ukarane. W samej prowincji Zhejiang, położonej na wschodzie Chin, sprzedaż soli wzrosła dziś do 4000 ton - ośmiokrotnie więcej niż średnia dzienna.

Tajlandia: tajskie władze zarządziły kontrolę mrożonek importowanych z Japonii, głównie mrożonych ryb. Inspektorzy zaapelowali także do producentów żywności o czasowe zaprzestanie sprowadzania z Japonii mięsa, produktów mlecznych, owoców morza i trawy morskiej.Szwecja: w szwedzkich aptekach w ciągu kilku dni dziesięciokrotnie wzrósł popyt na tabletki jodku potasu, choć władze ostrzegają, że nieuzasadnione spożywanie leku może powodować reakcje alergiczne.

Finlandia: agencja prasowa FNB informuje, że jodek potasu podrożał na aukcjach internetowych.

Stany Zjednoczone: jeden z głównych producentów tabletek jodku potasu sprzedał w ostatnich dniach cały zapas 10 000 opakowań leku. Jak donosi Wall Street Journal, do firmy spływały średnio 3 zamówienia na minutę, choć wcześniej średnia wynosiła 3 zamówienia na tydzień. Ceny tabletek rosną każdego dnia.

Bruksela: Największą wpadkę zaliczył jednak unijny komisarz do spraw energetyki. Poszło o jedno zdanie : "Sytuacja w elektrowni w Fukushimie wymknęła się spod kontroli" - powiedział Guenter Oettinger. Później jego rzeczniczka mówił, że szef jedynie "dzielił się niepokojem" ale ta wypowiedź wstrząsnęła rynkami. Spadły indeksy giełd na całym świecie. W Polsce odczuli to posiadaczek kredytów we frankach. Wypowiedź wywindowała kurs szwajcarskiej waluty do najwyższego od ponad dwóch lat.

Polska: jak donosi "Głos Pomorza", mieszkańcy Słupska i okolic szukaja w aptekach płynu Lugola - substancji, którą podawano Polakom po katastrofie w Czarnobylu. Dziennikarze gazety sprawdzili słupskie apteki, ale Lugoli nigdzie nie znaleźli. Płynu nie posiadał także słupski magistrat, ani wojewoda - Mamy tabletki jodowe - uspokajał Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego.

- Spokojnie, wystarczy dla wszystkich, gdyby zrobiło się groźnie. Ale groźnie raczej nie będzie. - Przewidujemy, że wydzielenia z japońskiej elektrowni będą bardzo małe. A skażenie, które wraz z powietrzem dojdzie do Polski, będzie zapewne wykryte, ale będzie bardzo niewielkie. Nie będzie ono stanowiło dla nas żadnego zagrożenia - twierdzi prof. Andrzej Strupczewski z Instytut Energii Atomowej Polatom.Według specjalistów coraz częstsze porównania awarii w elektrowni Fukuszima do katastrofy w Czarnobylu są całkowicie nieuprawnione: - Opad radioaktywny z elektrowni w Japonii jest znacznie mniejszy niż opad z Czarnobyla. W związku z tym nie będzie żadnych negatywnych skutków - zapewnia inspektor ochrony radiologicznej Jolanta Naniewicz.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (83)
Paniczny strach przed chmurą. Jodek potasu i Lugola znikają ze sklepów
Zaloguj się
 • gosc747

  Oceniono 10 razy 10

  Siejcie dalej panikę, dziennikarskie hieny. Zapomnieliście na czym polega zawód dziennikarza. Liczy się tylko kasa i ilość kliknięć na stronie.

 • pasti2

  Oceniono 13 razy 7

  Za śmierć Japończyków moralną i polityczną odpowiedzialność ponosi Jarosław Kaczyński - jest to oczywiste ponieważ, gdyby za młodu lepiej się uczył i to byc może wynalazłby ultra-sejsmograf i przez to można by wiedziec o takim trzęsieniu ziemi na 4 lata naprzód - Jarosław Kaczynski ma krew na rękach !

 • dsn1

  Oceniono 7 razy 7

  Prawo prasowe,
  art 12 pkt 1 - dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości, lub podać ich źródło.
  art 22 - organ rejestracyjny może zawiesić wydawanie dziennika lub czasopisma na czas określony, nie dłuższy niż rok, jeżeli w ciągu roku co najmniej trzykrotnie w tym dzienniku lub czasopiśmie popełnione zostało przestępstwo.

  Moim zdaniem ktoś powinien zająć się tym siejącym kłamstwo i dezinformację Faktem

 • atmt

  Oceniono 7 razy 7

  od czytających Fakt nie należy zbyt wiele wymagać:)

 • duch_istnieje

  Oceniono 6 razy 6

  Tylko dwie rzeczy są nieskończone:
  Wszechświat i .....ludzka głupota.
  Jednak nie mam pewności co do pierwszej.
  Albert Einstein.

 • srolmops

  Oceniono 6 razy 6

  Jutro w Fakt:

  Tsunami z Czech zbliża się do polski ! Kupujcie parasolki i cukier bo zabraknie !

 • acid.jazz

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie są generalnie głupi. A takie ścierwa jak "Fakt" powinno się zamknąć.

 • michaelus

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma się co dziwić, że panika jak gazeta.pl daje duży tytuł na głównej: Zmarło 14 starszych osób, ewakuowanych z rejonu elektrowni. ''Jesteśmy bezradni. Nie ma leków''. Dopiero po kliknięciu można się dowiedzieć, że nie chodzi o ofiary napromieniowania...

 • nuju

  Oceniono 4 razy 4

  Fakt powinien odpowiedzieć za sianie paniki i podawanie nieprawdziwych informacji
  Powinno się taki brak odpowiedzialności ściagać z paragrafu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX