Katolicki publicysta: Wynoszenie Jana Pawła II do świętości jest zbyt szybkie

W Wielkiej Brytanii nie widać takiego entuzjazmu wobec beatyfikacji Jana Pawła II, jak wśród Polaków, czy katolickich narodów śródziemnomorskich. Większość brytyjskich katolików podziwiała go, ale media przez lata powtarzały, że to ultrakonserwatysta.
Uroczystości beatyfikacyjne. CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO >>

Cliford Longley, publicysta katolicki od 40 lat specjalizującego się w kwestiach wiary mówił w rozmowie z BBC. - Beatyfikacje papieży budzą pewne pytania. Są to akty do pewnego stopnia polityczne; jakby stwierdzenie, że wszystko, albo większość z tego, co robił papież było słuszne, zaaprobowane przez Boga - dodał publicysta.

Clifford Longley, który pisywał do "Timesa", "Daily Telegraph", a obecnie do katolickiego tygodnika "The Tablet", skrytykował nadzwyczajne tempo, w jakim postępuje proces wynoszenia Jana Pawła II do świętości.

- To tempo jest bez precedensu. Ostatni kanonizowany papież, Pius X, czekał 40 lat po śmierci na swoją beatyfikację. Myślę, że to był stosowny okres, w którym historycy mogli dobrze ocenić jego wpływ i znaczenie. A my nie mamy możliwości dokonania takiej oceny tego człowieka, co - jak uważam - jest z wielką stratą - skomentował Clifford Longley.

W Wielkiej Brytanii próżno więc szukać takich widoków jak wielki napis "Ioannes Paulus Mangus", czyli "Jan Paweł Wielki", jaki widnieje na fasadzie kościoła Santa Maria przy Calle Mayor w Madrycie.

Felieton w "New York Times" tydzień przed uroczystami: Wstrzymać beatyfikację Jana Pawła II

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Katolicki publicysta: Wynoszenie Jana Pawła II do świętości jest zbyt szybkie
Zaloguj się
 • najlepszy.formoza

  Oceniono 5 razy 3

  Jan Paweł II z pewnością pozbawił się prawa do beatyfikacji, kiedy nie ustanowił prawnych norm w celu usunięcia pedofilów ze stanu kapłańskiego i przez wiele lat po prostu odwrócił się od tego problemu. Santo non subito! (Święty jeszcze nie teraz ). Jak można być świętym, jeżeli nie ochraniało się niewinnych dzieci?

 • duokwak

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli świętym można zostać po jednym domniemanym uzdrowieniu,to ja żądam,aby świętym został nieodżałowany profesor Zbigniew Religa.Ten wspaniały człowiek uzdrowił setki pacjentów.Docierał do ich serc i leczył.Był dla mnie wzorem lekarza i człowieka.Był niewierzący.Nasz los spoczywa w naszych rękach. Santo subito!

 • neumarkt

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego ten pośpiech? Dlatego, że dalsze badanie życia, działalności polskiego idola, Karola Wojtyły, mogłoby doprowadzić do zaniechania pomysłu zrobienia go "błogosławionym"

 • say69mat

  Oceniono 1 raz 1

  Syndrom ... 'kremówek'??? Czy też to instytucja Kościoła potrzebuje takiego symbolicznego umocowania w popkulturze??? Papież, nawet tak uświęcona osoba jak JPII, nie jest 'Tym, który ... Jest'. Mam takie durne wrażenie, że Instyucja serwuje nam 'kremówki' zamiast Boga. Tak jak Papież - JPII, próbował wydostac Instytucję z 'lochów Watykanu'. Tak na nowo Instytucja pragnie się w tych lochach ukryc. Nam pozostawiając 'kremówki' na otarcie ... łez

 • passtorian

  0

  Mam taka sama opinie. Wynoszenie takich ludzi na pedestal katolicyzmu powinien nalezec do przyszlych pokolen, jak obecna euforia przeminie. Dlatego tez krytyka przedsiewziecia watykanskiego. Oczywiscie chodzi o odswiezenie kulejacego, z wielu wzgledow, katolicyzmu poprzez promowanie popularnego papieza na swietego. Ale robienie z Wojtyly juz teraz swietego zakrawa na cwaniactwo i typowa manipulacje wiernych.

 • ovo_sapiens

  0

  Lud potrzebuje opium - czegoś co zajmie przegniłe od reklam mózgi i odwróci uwagę od tego co robią ich 'przywódcy'. Macie tu swojego świętego i nie przeszkadzajcie nam bogacić się i gwałcić wasze dzieci...

 • somekindofhope

  Oceniono 2 razy 0

  Papież to też człowiek, a każdy człowiek podobno jest grzeszny. A jak jest grzeszny, to jak może być święty ?Ale rozumiem, że dla krajan to jedna z nielicznych okazji, żeby tą Polskę jakoś pozytywnie w świecie przedstawić.

 • tomitoms

  Oceniono 2 razy -2

  szczekajcie sobie szczekaczki aż piana wam poleci-Radosci nam nie odbierzecie i mozecie mówić że jestesmy ciemnogrodem-to brzmi dumnie

 • now-a1

  Oceniono 2 razy -2

  brytyjczycy zbyt szybko zdecydowali o ataku na Libię ,bo to im przyniesie dostęp do taniej ropy.A my nie potrafimy docenić,że dzięki JPII jestesmy wogóle zauważalni,że przestano nas nazywać głupimi opijusami i k...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX