"Nie jestem przeciwny reformie KRUS" - Sawicki w TOK FM

- Opinie, że na wsi są dodatkowe pieniądze, które można ściągnąć poprzez zmianę systemu ubezpieczeń emerytalno-rentowych czy systemu podatkowego, są błędne - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Sawicki. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zaprzeczał też, że jest przeciwny reformie KRUS.
- Dlaczego jest pan przeciwny reformie KRUS? - pytał swojego gościa Łukasz Grass. - Nie rozumiem skąd to pytanie, dlatego że KRUS w trakcie tej kadencji został zreformowany - odpowiadał Marek Sawicki. - Wyższe składki płacą rolnicy w gospodarstwach powyżej 50ha, ale pozostają nadal na ryczałtowej emeryturze - przypomniał minister rolnictwa.

- Są takie opinie, że na wsi są dodatkowe pieniądze, które można by w tej chwili ściągnąć, zarówno poprzez zmianę systemu ubezpieczeń emerytalno-rentowych, jak też zmianę systemu podatkowego - zauważył minister Sawicki w TOK FM. I zapewniał: - Nie ma tych pieniędzy. Można ewentualnie przesunąć obciążenia poszczególnych grup rolników, ale z całą pewnością nie będzie z tego tytułu więcej pieniędzy - mówił. - My robiliśmy wiele rachunków symulacyjnych w systemach dochodowych i widać wyraźnie, że po ich wprowadzeniu w budżecie państwa wpływy będą mniejsze, a nie większe - przekonywał poranny gość TOK FM.- Nie ma co podejmować na tym etapie wielkiej reformy, która administracyjnie będzie kosztowna, a efektywnie dla budżetu nie będzie miała znaczenia, wręcz przyniesie odwrotne skutki - podkreślał minister rolnictwa.

"Wzrost, nie strzyżenie"

- Jesteśmy jeszcze na tym etapie rozwoju polskiego rolnictwa, że potrzebny jest nam wzrost, a nie strzyżenie - mówił Sawicki w TOK FM. - Po siedmiu latach członkostwa w Unii Europejskiej poprawiają się warunki konkurencyjności naszego rolnictwa, ale w stopniu daleko niezadowalającym - wyjaśniał minister rolnictwa. - Jeszcze mamy dużo do zrobienia, żeby dorównać dochodom rolników u naszych zachodnich sąsiadów. To są problemy przed nami, które będziemy rozwiązywali - mówił Marek Sawicki w TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
"Nie jestem przeciwny reformie KRUS" - Sawicki w TOK FM
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 2 razy 2

  Należy mówić o likwidacji KRUSu a nie reformie. Już widziałem nie jedną reformę robioną przez chłopów.
  Jeszcze nigdy na tych reformach nie stracili.
  Jest takie słowo sprawiedliwość , ale jakoś inaczej rozumiana przez chłopów.

 • marhaba-2

  Oceniono 1 raz 1

  jak tym kmiotkom na wsi tak ciężko to niech przyjdą do miasta nie wstyd im że okradają miasto.

 • dzikowy

  0

  Ta kampania jest okropna. Wszyscy nie popierają, ale nie wykluczają, jednocześnie nie widzą możliwości, choć wyrażają chęć. Chcą się nadstawić wszystkim jednocześnie, a przecież dupa tylko z jednej strony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX