Ustawy "last minute" - rząd próbuje w ostatniej chwili przemycać kontrowersyjne przepisy

Od lipca rząd przesłał do Sejmu 20 projektów ustaw. Zawierają kontrowersyjne przepisy przemycone przy okazji wdrażania unijnego prawa z nadzieją, że w pośpiechu nikt się nie zorientuje. W ten sposób próbowano wprowadzić m.in. przepis ograniczający dostęp do informacji publicznej - pisze "Gazeta Wyborcza".
Jak podaje "Gazeta", wśród projektów są też takie, których posłanie do Sejmu blokowały kontrowersje. Tryb "last minute" jest niepowtarzalną szansą na ich uchwalenie. Jest też nowelizacja przygotowana przez min. Julię Piterę, zgodnie z którą m.in. organizacje pozarządowe korzystające z funduszy UE będą podlegały odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jeśli ktoś uzna, że nieprawidłowo je wydały. To samo może dotknąć rolników.

Utajnienie informacji publicznej

Jeden z przepisów, które rząd próbował przepchnąć korzystając z tego, że w Sejmie pustki związane z wakacjami, dotyczy dostępu do informacji publicznej. Miał wdrożyć unijną dyrektywę dotyczącą tzw. wtórnego wykorzystania informacji. Zgodnie z nią urzędowe dokumenty, instrukcje i analizy związane z przekształceniami własnościowymi i negocjacjami międzynarodowymi stałyby się de facto tajne.

Gdyby przepis wszedł w życie, nie mielibyśmy prawa wiedzieć np. jakie stanowisko polski rząd planuje zająć w negocjacjach unijnego budżetu, umów międzynarodowych czy sprawach toczących się przed Trybunałem w Strasburgu. Ujawnienie ich następowałoby dopiero po "zakończeniu negocjacji". Gdyby nie alarm, jaki wszczęły organizacje pozarządowe monitorujące dostęp do informacji, przepis miałby szanse przejść niezauważony.

Rekord kadencji: ustawa w 4 dni

- Wysoki Sejmie! Proszę o wybaczenie, że nie mogę w sposób merytoryczny odnieść się do tego projektu, ale wpłynął on do Sejmu wczoraj, a o tym, że będzie rozpatrywany na tym posiedzeniu Sejmu, dowiedzieliśmy się dzisiaj w godzinach popołudniowych - protestował Jerzy Kozdroń z PO przeciw błyskawicznemu uchwalaniu projektu, dotyczącego wzajemnego respektowania wyroków karnych przez państwa EU. Liczący 21 stron projekt ustawy został uchwalony w cztery dni.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Ustawy "last minute" - rząd próbuje w ostatniej chwili przemycać kontrowersyjne przepisy
Zaloguj się
 • tupozytywka

  Oceniono 1 raz 1

  W poprzedniej kadencji, radny Dariusza Sz. stracił mandat po wyroku za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Ukrył to jednak i wystartował w wyborach z listy Stowarzyszenia Razem dla Ziemi Pleszewskiej, a nie z list PO!!!

 • mothra.to.ja

  Oceniono 3 razy 1

  Powolutku przestaje mnie dziwić minimalna różnica między PO a PiS-em i ostatnia rewelacja, że PiS wygrywa wśród młodych i na wsi. Róbta tak chłopaki dalej, Wy chyba nie chcecie wygrać i rządzić w bardzo niepewnych czasach, jakie zapewne nadejdą.

 • paw73

  Oceniono 4 razy 0

  2011-09-10Sąd w Poznaniu aresztował w sobotę 43-letniego Dariusza Szczepaniaka : Radny Powiatu pleszewskiego, podejrzanego o kradzieże i paserstwo odzieży jednej ze znanych firm. Platforma Obywatelska i Stowarzyszenie „Razem dla Ziemi Pleszewskiej” to jeden twór, którego obydwu członkiem był radny Dariusz Szczepaniak.
  700 tys. zł., zabezpieczono również kilka tysięcy litrów odkażonego spirytusu, podrobionej wódki, tytoniu i papierosów bez polskich znaków akcyzy, policjanci szacują, że wartość zabezpieczonych nielegalnych produktów mogła narazić Skarb Państwa na uszczerbek w kwocie ponad miliona złotych" ! To nie jedyna sprawa Dariusza Sz. W lutym usłyszał on zarzut przedstawienia podrobionego ukraińskiego prawa jazdy jako autentycznego.

 • andrzejt1950

  Oceniono 2 razy -2

  Przecież ta banda czworga traktuję nas jak przygłupów i dlatego apeluję, nie głosujmy na tych oszołomów, a w szczególności Po i PIS,tu kłania się w szczególności Karta Paw Obywatelskich do której ten ryży medialny cwaniaczek podpisał protokół nr 30 ograniczający nam jakiekolwiek odwoływanie się do sądów polskich i europejskich,w kwestii zwartych w Karcie,to jest tak jak każdy by miał w kiszeni milion zł a nie mógłby z tych pieniędzy korzystać.To jest jedna z najważniejszych spraw do załatwienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX