Partie nie zdradzą swoich sponsorów

Politycy znów udowodnili, że obostrzenia finansowe chętnie nakładają na innych - napisał ?Newsweek?. Nowe prawo wyborcze zakłada możliwość wglądu w to, kto i jakimi sumami wsparł komitety wyborcze. Jednak okazuje się, że dotyczy ono tylko komitetów utworzonych przez osoby niezrzeszone.
Każdy miał mieć prawo przejrzenia sum przekazanych komitetom wyborczym, ubiegającym się o mandaty parlamentarne. Posłowie wpisali do ordynacji obowiązek ujawniania na stronach internetowych wszystkich darczyńców, którzy przekazali sumę większą niż 1300 zł.

Jednak okazało się, że te obostrzenia dotyczą jedynie komitetów wyborczych, utworzonych przez grupę osób niezrzeszonych w żadnym ugrupowaniu politycznym, czyli np. Obywateli do Senatu czy Ruchu Autonomii Śląska, ale nie tych stworzonych przez np. PO czy PiS.

Jak podkreśla "Newsweek" żaden z posłów, którzy pracowali w sejmowej komisji nad prawem wyborczym, nie może sobie przypomnieć, na czyj wniosek wprowadzono ten obowiązek.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Partie nie zdradzą swoich sponsorów
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 1 raz 1

  długo nie było czekać

 • paw73

  0

  2011-09-10 Sąd w Poznaniu aresztował w sobotę 43-letniego Dariusza Szcz: Radny Powiatu pleszewskiego, podejrzanego o kradzieże i paserstwo odzieży jednej ze znanych firm.
  Platforma Obywatelska i Stowarzyszenie „Razem dla Ziemi Pleszewskiej” to jeden twór, którego obydwu członkiem był radny Dariusz Sz.
  700 tys. zł., zabezpieczono również kilka tysięcy litrów odkażonego spirytusu, podrobionej wódki, tytoniu i papierosów bez polskich znaków akcyzy, policjanci szacują, że wartość zabezpieczonych nielegalnych produktów mogła narazić Skarb Państwa na uszczerbek w kwocie ponad miliona złotych" ! To nie jedyna sprawa Dariusza Sz. W lutym usłyszał on zarzut przedstawienia podrobionego ukraińskiego prawa jazdy jako autentycznego.

 • adalbert.13

  0

  "Partie nie zdradzą swoich sponsorów" - ale psy śledcze przeciwnika na pewno tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX