PiS wygrywa wśród młodych. "Odrobili lekcję z 2007 roku"

- Młodzi ludzie nie oczekują, że politycy radykalnie zmienią ich sytuację życiową. Oni poszukują wizji, myśli przewodniej. I często są radykalni w swoich poglądach. Na tym PiS może wygrywać - tak najnowszy sondaż polityczny komentuje w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska z UW.
Prawo i Sprawiedliwość niespodziewanie wygrywa wśród młodych - wynika z najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24. Następne w kolejności są PSL - 12 proc. i SLD - 10 proc. Młodzi widzą w Sejmie także Ruch Poparcia Palikota, na którego głosowałoby 7 proc.

Zaskoczenie? - Nie. Ten trend jest widoczny od katastrofy smoleńskiej - mówi w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska z UW.

''PiS odrobił lekcję z 2007 roku''

- Ze wszystkich partii, to PiS najbardziej dba o tzw. przybudówki, skupiające młodych. Np. na dość wysokich miejscach znaleźli się członkowie Fundacji Republikańskiej, prawicowego think tanku - mówi. - PiS odrobił lekcję z 2007 roku. Pozostałe partie - nie. W otoczeniu prezesa widać młodych i bardzo młodych ludzi. PiS zadbał o nich, przynajmniej w sferze werbalnej, medialnej. Czy to się przełoży na jakieś konkretnie działania? Nie jestem przekonana - dodaje politolog.

"PiS i Palikot są radykalni, stąd takie wyniki"

Jednak - jak podkreśla - PiS zyskuje popularność wśród młodych przez wyrazistość. - PiS miało ostatnio bardzo jednoznaczne, wyraźne komunikaty. Młodzi ludzie zazwyczaj są bardzo radykalni w swoich poglądach. A PiS silnie podkreśla, że o coś mu chodzi, stawia na ideologię. SLD - kiedyś bardzo popularna wśród młodych ludzi - nie ma dziś jednego, twardego przesłania ideologicznego, skierowanego do młodych.

Z sondażu wynika także, że Ruch Poparcia Palikota wśród młodych cieszy się dużo większą popularnością niż we wszystkich grupach wiekowych łącznie. (7 proc. poparcia wśród młodych i 4 proc. wśród wszystkich badanych - MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24) - Bo też jest to ugrupowanie radykalne - tłumaczy politolog. - SLD w tym sondażu zdobył 10 proc., zaledwie 3 proc. więcej od partii Palikota. A przecież Sojusz jako jedyna partia ma cały program dla młodych. Dlaczego tak jest? Bo młodzi ludzie raczej nie oczekują, że politycy radykalnie zmienią ich sytuację życiową. Młodzi poszukują wizji, myśli przewodniej. Na tym PiS może wygrywać - dodaje.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (136)
PiS wygrywa wśród młodych. "Odrobili lekcję z 2007 roku"
Zaloguj się
 • hans_close

  Oceniono 13 razy 9

  Wystarczy poczytać forum w Onet, aby przekonać się jak PISlamiści agitują młodych. Tak wulgarnego i agresywnego języka rzadko można posłuchać w Europie. PISlamska dzicz to inny gatunek, to europejscy Talibowie.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 6

  Najbardziej to mi żal tego, że można sobie tak dać mózg wyprać i wierzyć w jarkowe komunały... Co mądrzejsi powyjeżdżali, reszta czyli nieudacznicy podobni do Jarka "Jestem Nikim" głosuje na PiSlam...

 • nicpon007

  Oceniono 7 razy 5

  ten sondaż to jakiś wypadek przy pracy

 • michotrop

  Oceniono 7 razy 5

  Ponieważ młodzi ludzie są kiepsko wykształceni to takie są efekty. Kto przy zdrowych zmysłach i odrobinie wiedzy historycznej i wiedzy o współczesnym świecie głosowałby na PiS? No trzeba być totalnym ignorantem. Czy sprawa Brevika nikogo niczego nie nauczyła? Czy historia osobowości typu Kaczyński nie pokazuje jako przestrogi dla ludzkości. Ale jak ktoś nie zna historii ani obecnych wieści ze świata to po prostu dokonuje prostego wyboru. Znudziło mi się PO i SLD to sobie zagłosuję na PiS. Jak trafi do więzienia za to że zapalił trawkę na mieście albo za to, że nie był w niedzielę w kościele to dopiero się opamięta. Do tego dojdą prowokacje typu: Policja łapie cię na prędkości i masz mandat 200 zł, ale Policjant na polecenie Ministra Ziobry, puszcza do ciebie oko i mówi, że jak dasz stówkę to będzie po sprawie, ale ty się wzbraniasz, że nie że wolisz mandat. Po godzinnym namawianiu, dla świętego spokoju ulegasz, bo ci się spieszy. A oni wtedy kajdanki i oprócz mandatu PiS robi z ciebie przestępcę korupcyjnego. Na koniec roku ogłaszają statystyki ilu to skażonych korupcją typów przyłapali. To najprostszy przykład. Chcecie więcej?

 • calli

  Oceniono 8 razy 4

  Wśród młodych również nie brakuje kretynów, taki lajf.

 • notozobaczymy

  Oceniono 8 razy 4

  Dobrze, a ilu tych "młodych" brało udział w sondażu? Był to sondaż na pełnej próbce wyłącznie w tej grupie? Zapewne nie. Więc pewnie to jakieś 80 osób. I dawanie newsa na jedynkę czy wyciąganie wniosków po prostu mało poważne.

 • siarymon

  Oceniono 3 razy 3

  czyżby nasza młodzież tak samo ogłupiała jak kaczyński ten idiota

 • gogul.2

  Oceniono 3 razy 3

  Jaruś wyroluje wszystkich, liczy się tylko on i zdobycie władzy.Cyniczny gracz.

 • joris

  Oceniono 3 razy 3

  Faszysci zawsze imponowali mlodziezy, Tak bylo w czasach Musoliniego, Hitlera czy innych. Rowniez w sowieckiej Rosjii. A faszysci maja zawsze prosty przekaz. Jarus jest faszysta wzbogaconym przez leninizm wyssany z mlekiem matki - on umie grac na umyslach niedojrzalych badz skretynialych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX