Biskupi sprzyjający PiS i PO. "Trzeba być z Krakowa"

- Przed wyborami narasta spór między biskupami - jedni sprzyjają PiS, inni wspierają PO - napisała "Rzeczpospolita". Krytycy kard. Stanisława Dziwisza zarzucają "zbyt bliskie kontakty z politykami jednej tylko partii - Platformy".
Jakie są trzy warunki, żeby zostać biskupem? - taki dowcip usłyszał od znajomych zakonników poseł PiS Zbigniew Girzyński. Odpowiedź: - Trzeba być ochrzczonym, wierzącym i pochodzić z Krakowa. Przy czym z dwóch pierwszych można dostać dyspensę.

"Platforma przejęła Ordynariat WP"

Przytoczony przez "Rzeczpospolitą" żart odnosił się do działalności metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. "Gdy wspierany przez niego bp Józef Guzdek został biskupem polowym, wielu księży komentowało to, że Platforma przejęła Ordynariat WP", czytamy w dzienniku.

W ostatnim czasie duchowni "otwarcie deklarowali sympatię do partii rządzącej". - Kardynał (Dziwisz) ma bardzo pozytywny dorobek jako metropolita krakowski, ale jego zbyt bliskie kontakty z politykami jednej tylko partii są prawdziwą piętą achillesową - twierdzi w "Rz" ks. Isakowicz-Zaleski.

"Krytycy kardynała wyliczają: jego sekretarzem jest ks. Dariusz Raś, rodzony brat Ireneusza, posła PO. Bliskie kontakty ma z nim szef kanału Religia.tv ks. Kazimierz Sowa, którego brat Marek jest marszałkiem woj. małopolskiego. Ks. Sowa od lat przyjaźni się z czołówką polityków PO. Na dodatek kandydatką PO do Sejmu jest krewniaczka kardynała Barbara Dziwisz".

Platformersi i pisowcy

- Kardynał życzliwie traktuje wszystkich polityków. To przecież on osobiście podjął decyzję o pochówku prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu - broni kard. Dziwisza poseł PO Jarosław Gowin. Jego zdaniem etykietowanie poglądów biskupów jest "fałszywą generalizacją".

Kard. Dziwisz, abp Tadeusz Gocłowski, prymas Józef Kowalczyk, abp Kazimierz Nycz, bp Tadeusz Pieronek - to biskupi platformerscy. Abp Sławoj Leszek Głódź, abp Andrzej Dzięga, biskupi Stanisław Stefanek, Józef Zawitkowski, Antoni Dydycz, Henryk Hoser są pisowscy.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Biskupi sprzyjający PiS i PO. "Trzeba być z Krakowa"
Zaloguj się
 • uookasz

  Oceniono 5 razy 3

  Jedni są pisowscy, drudzy platformerscy, a żaden z nich katolicki.

 • najdul6

  Oceniono 5 razy 3

  niech te barany się tylko modlą , a niech nie zajmują się polityką,klękajcie i nie wstawajcie zboczeńcy bo dużo obywateli i tak wam nie uwierzy

 • andrzejt1950

  Oceniono 5 razy 3

  My Polacy pozwalamy im pyskować to i zabierają głos. A wystarczy odciąć ich całkowicie od kasy i będą tacy malutcy jak liliput.Dla mnie to nie są Polacy tylko przedstawicielami obcego państwa, jakim jest Watykan.
  Jeżeli proboszcz przysięga ślepe posłuszeństwo biskupowi,ten papieżowi,to o czy tu mówić.

 • adalbert.13

  Oceniono 4 razy 2

  tam tak nie fikajcie kapciowemu arcycymonkowi Dziwiszowi, bo mało kto z cywili zdaje se sprawę z tego, że
  ten ksiądz ma wyłączność na relikwie po swoim szefie - a to już nie jest bagatelka

 • archiwo

  Oceniono 3 razy 1

  no akurat ks. Isakowicz-Zaleski jest bezpartyjny. w ogóle co za autorytet...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX