Wybory 2011. Dziesiątki tysięcy na przejazdy i telefony - którzy posłowie wydali najwięcej

183 miliony 624 tysiące 583 złote - tyle od początku kadencji w 2007 do końca 2010 roku otrzymali posłowie. I to nie licząc ich diet i uposażeń, które wynoszą ok. 12 tys. miesięcznie - podaje portal Money.pl, powołując się na zestawienia wydatków na prowadzenie biur poselskich, do których udało mu się dotrzeć. Rekordzista wydał ponad... pół miliona złotych.
Posłowie na tzw. prowadzenie biura poselskiego wydali w sumie niemal 184 mln zł w ciągu niespełna 38 miesięcy. Rekordzistą został poseł Platformy, Marek Plura. Jak podliczył portal Money.pl, polityk w tym czasie wydał na swoje potrzeby ponad 513 tys. zł, podczas gdy średnio na posła przypadło ok. 400 tys. zł.

Umowy śmieciowe w biurach poselskich

Najwięcej posłowie wydali na pensje pracowników swoich biur, bo blisko 59 mln zł. Tutaj przoduje Jarosław Kaczyński, który swym czterem pracownikom przez nieco ponad trzy lata zapłacił 339 551 zł (co daje nieco ponad 2 tys. zł miesięcznie na osobę). Wysoko w tej kategorii uplasowała się też minister Julia Pitera, która na pensje swoich pracowników wydała ponad 283 tys. zł.

Co dziwne, wielu polityków zatrudnia ludzi w swoich biurach na umowy zlecenia i o dzieło - czyli tzw. śmieciowe umowy, z którymi chce walczyć w tych wyborach tylu parlamentarzystów. Najwięcej, jak sprawdził portal, na tę formę zatrudnienia wydał poseł PO Michał Jaros - ponad 151 tys. zł. W rozmowie z Money.pl młody polityk powiedział wprost, że to dla niego forma oszczędności: - Zatrudniam w swoim biurze osoby młode, przede wszystkim studentów i dla nich jest to pierwsza praca. Oni zyskują doświadczenie, a ja oszczędności.

"Oszczędzać" w ten sposób, według zestawienia, lubią także minister skarbu Aleksander Grad, Cezary Urban z PO oraz posłowie PiS-u, Mirosława Masłowska i Tomasz Górski.

34 miliony na przejazdy

Kolejnym na liście wśród największych wydatków są podróże. W ciągu tych nieco ponad trzech lat posłowie wyjeździli ponad 34 mln zł. Portal podliczył, że za te pieniądze parlamentarzyści mogliby okrążyć ziemię 2449 razy.

Najwięcej na przejazdy wydał poseł PO Marek Plura - blisko 135 tys. zł. Jak wytłumaczyła portalowi pracownica biura polityka, powodem tak wysokich wydatków jest fakt, że Plura porusza się na wózku inwalidzkim i przemieszczać musi się wszędzie dostosowanym specjalnie dla niego samochodem.

Sporo na podróże wydali również Andrzej Pałys z PSL, posłowie PiS-u Grzegorz Janik i Dariusz Bąk, oraz poseł PO Andrzej Czerwiński.

14,5 mln zł na rozmowy telefoniczne

Z pieniędzy, które posłowie otrzymują na prowadzenie biura - czyli ok. 11 tys. zł miesięcznie - politycy powinni opłacać przeprowadzanie ekspertyz i porady prawne dla obywateli. Ale jak podaje portal, posłowie przeznaczyli na ten cel zaskakująco mało.

Na ekspertyzy i porady prawne z niemal 184 mln zł poszedł nieco ponad milion złotych. Dla porównania na rozmowy telefoniczne posłowie przeznaczyli niemal 14,5 mln zł, a na prasę i książki - 10 mln zł.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wybory 2011. Dziesiątki tysięcy na przejazdy i telefony - którzy posłowie wydali najwięcej
Zaloguj się
 • polski_krzys

  Oceniono 1 raz 1

  W dniu 09-10 -2011 idę spokojnie na wybory i oddaję głos na PALIKOTA ! --------->>>>>>>>>

  Od 1989 r. liczba urzędników w Polsce wzrosła ze 160 tys. do 530 tys., liczba aktów prawnych z 375 do ok. 2 tys., liczba instytucji kontrolujących przedsiębiorców z 16 do ponad 40, liczba ludności się nie zmieniła w okresie 1990-2010 ….. 2 bln zł długu ukryte w ZUS-ie !
  Konkordat , KRUS, Senat, SB-PZPR-owskie emerytury – „grzybnia budżetu”,
  Średni okres KOLEJKI do poradni kardiologicznej – 52 DNI , okulistyczny – 27 dni ….. od 2030 zapaść finansowa emerytur !

  Zagłosuję na PALIKOTA . ---------------------->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  Już nic nie mam do stracenia po 21 LAT RZĄDZENIA [ PO-PiS-PSL-SLD ]

 • nintom

  0

  TOK FM = FAKT = SUPEREXPRESS
  - nie jestem sympatyczką posłów - ale poważna gazeta albo poważne radio nie publikuje wiadomości, że ktoś wydał dużo pieniędzy na podróże albo na kancelarię bez analizy i ewentualnie udowodnienia, że wydał te pieniądze bez sensu i bezprawnie !!

 • thezydor

  0

  ...no przecież posłowie biznesmani z miodem uszach za darmo dymać nie będą... należy im się... dla narodu pracują ciężko. Swą wiedzę i rzadkie umiejętności w ofierze swemu narodowi składać za damochę nie będą.... a co... dużo przecież pieniędzy w budżecie państwa jest to jak da trochę na swych mężów stanu z tych 700mld to nie ubędzie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX