Sondaże walczą w kampanii? Markowski: To wypowiedź na granicy dobrego smaku

- Wypowiedź Jakubiak była na granicy dobrego smaku. Jeśli pani poseł wie coś więcej o tych zarzutach, które czyniła, powinna to zgłosić oficjalnie - ocenił Radosław Markowski słowa posłanki PJN. Elżbieta Jakubiak powiedziała w Poranku Radia TOK FM, że sondażownie biorą udział w kampanii. - Wszystkie sondaże ukazują się za partyjne pieniądze. Sondażownie nie mają obowiązku publikować, kto płaci za sondaże - mówiła.


Na uwagę, że sondaże zlecają także media, posłanka odparła: - Media też są partyjne. To, co jest zamawiane dla Telewizji Polskiej, jest rodzajem partyjnej gry w mediach. To nie służy prowadzeniu kampanii. My mamy obowiązek prowadzenia kampanii wyborczej. Sondażownie nie mają takiego obowiązku, a ją prowadzą - mówiła Jakubiak.

Prof. Markowski w TOK FM zaprzeczył słowom posłanki. - Z mojego doświadczenia wynika, że badania zamawiane przez partie nigdy nie są publikowane. Badania przeprowadzają albo same ośrodki albo na zlecenie mediów - powiedział.

"Zdolny statystyk zrobi z tym porządek w ciągu czterech godzin"

Politolog zgodził się jednocześnie z zarzutem, że wyniki sondaży nie są należycie przedstawiane. - To, co się ujawnia, to nie są badania opinii publicznej, ale odtwarzania (nastrojów, sympatii - red.) opinii publicznej. Połowa moich siwych włosów się bierze stąd, że próbuję przez ostatnie 15 lat kształcić ludzi odpowiedzialnych za komentowanie wyników, żeby spowolnili, żeby sobie zadali pytanie: a w jakiej grupie społecznej coś się zmienia? Czy to młodzi przestali popierać czy starzy? Kobiety, wieś, miasto? Nie ma na to czasu! Bo jest 15 albo 20 minut między pojawieniem się badania a jego opublikowaniem! Tak jakby to miało znaczenie, że wiadomość o sondażu pojawi się tego dnia, a nie następnego - powiedział prof. Markowski, przywołując wiele przypadków, gdy był zapraszany przez dziennikarzy do wypowiadania się o sondażu w kwadrans po jego opublikowaniu. Jego zdaniem to media, zamawiając badania z grube pieniądze, powinny poświęcić czas i energię. - Wystarczy posadzić jednego zdolnego statystyka, żeby z tym zrobił porządek w ciągu czterech godzin. A nie żądać od specjalistów, żeby w 5 minut skomentowali głupie słupki, które z reszta nie różnią się od innych słupków.

Zakazać publikowania sondaży w kampanii?

Do pomysłu Elżbiety Jakubiak, żeby zakazać publikowania sondaży w okresie kampanii przedwyborczej, odniósł się dość sceptycznie. - Ludzie mają prawo wiedzieć, co współobywatele myślą o polityce i jak zamierzają się zachować. Bez wyników badań nikt nie będzie mógł zdecydować o tym, czy oddać głos na mniejszą partię, bo nie będzie znał jej szans na wejście - powiedział gość programu i przypomniał, że w większości europejskich krajów obowiązuje ta sama zasada jak w Polsce: sondaże można publikować do ostatniej chwili.

Publikowanie sondaży powinno być zabronione?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Sondaże walczą w kampanii? Markowski: To wypowiedź na granicy dobrego smaku
Zaloguj się
 • klarneta8

  Oceniono 9 razy 7

  P. JAKUBIAK,to plotkara oplacana 15 tys. miesiecznie z kasy nawet tego biednego podatnika.

 • majjammajjam

  Oceniono 6 razy 6

  I niech sondażom towarzyszą podstawowe dane na temat przeprowadzonego badania:
  - wielkość próby,
  - metoda zadawania pytań,
  - treść pytań,
  - parametry (błąd statystyczny i przynajmniej poziom istotności statystycznej różnicy pomiędzy wynikami poszczególnych partii/ugrupowań),
  - kto zamówił badanie.
  Jeśli kogoś nie interesują takie dane, to niech nie czyta (ze szkodą dla siebie). Mnie takie dane interesowałyby (może byłbym w stanie stwierdzić z czego wynikają znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi wynikami sondaży).

 • odet_de_chatillon

  Oceniono 5 razy 5

  Jakubiak u Pochanke powiedziała jakiś czas temu, że polskie wojsko w Afganistanie broni tam naszych interesów narodowych i polskiej racji stanu. Czujecie w Afganistanie!!!!!!!!!!!!!
  To mówi poważny, walczący o reelekcję polityk.
  Myślę, że dla niej szpital to za mało i cieszę się, że już za miesiąc zniknie z polityki (oby na zawsze)
  pozdr.

 • socrates11

  Oceniono 5 razy 5

  Obiektywne dane są bezużyteczne, dopiero jak ktoś subiektywnie wyjaśni ciemnemu ludowi co ma myśleć o wynikach sondażu....:)

 • cyklista

  Oceniono 4 razy 4

  Lotto to podatek od głupoty ludzi którzy nie uczyli się rachunku prawdopodobieństwa. A sondaże to ich ulubiona literatura.

 • dragon600

  Oceniono 4 razy 4

  Nie trzeba być zdolnym statystykiem żeby wiedzieć, że do wiarygodnego badania spadku lub wzrostu poparcia, należy za każdym razem pytać ta samą grupę osób. A to oczywiście jest nierealne. Dlatego każdy taki sondaż należy traktować indywidualnie. Ewentualny wzrost lub spadek poparcia w takich sondażach są obarczone bardzo dużym błędem.

 • awatarnumer500

  Oceniono 6 razy 4

  Akurat w tym przypadku Jakubiak ma 100% racji. Niech sondażownie ujawniają kto zapłacił i zlecił badanie. Będą bardziej wiarygodne. Po drugie jest oczywiste, że tak lub inaczej konstruując pytanie, uzyskuje się inne wyniki. Więc kto zamawia to na pewno dogaduje się z wykonawcą jak ma takie badanie wyglądać. Lemingi krytykują to co powiedziała bo jest "be" bo z pisu. I to jest jedyny zarzut. Żenada.

 • kalito

  Oceniono 8 razy 4

  Ona jest bardziej pieprznięta niż sam prezes...

 • ursynow33

  Oceniono 8 razy 4

  "Jakubiak-sekretarka szparka, specjalistka od wszystkiego tak na prawde nie zna sie na niczym. Zostala wypromowana przez Lecha K. i nie powinna byc w polityce- powinna odejscx razem z Nelli R."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX