Wybory 2011. ''Ziomale... Guten Tag'' - ujawniono niewygłoszone orędzie premiera

Orędzie premiera było przygotowywane z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w UE, ale Donald Tusk nigdy go nie wygłosił. Były tylko nagrania próbne. Jak ćwiczy Tusk? Warto posłuchać. Zwłaszcza początek ("Dzień dobry. Dzień dobry... Jeszcze raz, przepraszam") jest ciekawy.
Do trwającego prawie 10 minut nagrania z próby dotarł serwis wPolityce.pl. Najciekawszy i najzabawniejszy jest początek - Tusk szuka najlepszego sposobu na rozpoczęcie przemówienia i przywitanie Polaków. Próbuje uniknąć sztampowego "szanowni państwo", bo, jak sam mówi, " to bardzo złe dla młodych".

Nie można powiedzieć "Hej"

- Ziomale, za kilka dni... - żartobliwie zaczyna Tusk. - No bo..., coś trzeba powiedzieć,... Jakoś trzeba zacząć... Nie można powiedzieć po prostu "Hej" - mówi. - Guten Tag? - żartuje na koniec. Premier ćwiczy też właściwy ton i tempo. - Dzień dobry... Dzień dobry - powtarza. - To jeszcze raz. Przepraszam - mówi i zaczyna od nowa. Posłuchajcie:W dalszych fragmentach nagrania premier podkreśla znaczenie przejęcia przez Polskę prezydencji w UE. - To ważny moment nie tylko dla mnie i mojego rządu, ale przede wszystkim dla naszego kraju. Będziemy kierować sprawami gospodarczej i politycznej potęgi jaką jest zjednoczona Europa i współdecydować o jej polityce zewnętrznej w tym o jakże ważnych dla nas relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami - powtarza kilka razy Tusk.

"Polski rząd przestał być obiektem żartów"

Premier mówi też o tym, jak zmieniła się pozycja Polski. - Nasz głos zaczął się liczyć na arenie międzynarodowej, a polski rząd przestał być obiektem żartów. Polak jest przewodniczącym Parlamentu Europejskego, a Polska niekwestionowanym liderem naszego regionu - przekonuje.

Tusk próbuje też podsumować osiągnięcia swojego rządu zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju. Mówi o przyjęciu traktatu lizbońskiego, zakończeniu misji w Iraku, "partnerskim dialogu" ze Stanami Zjednoczonymi. - Jestem przekonany, że dobrze wypełniliśmy zobowiązanie z kampanii wyborczej, że do polskiej polityki powrócą spokój i kompetencja. Wierzę, że prezydencja unijna będzie tego dobrym przykładem - przekonuje.

Nie od razu Kraków zbudowano

- Nie trzeba dziś być bardzo spostrzegawczym, by zauważyć, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, ale też nie trzeba wielkiej spostrzegawczości, by dostrzec wielkie zmiany jakie się dokonały w ciągu ostatniego trzy i pół roku. (...) Wiem, że wielu z Was miało nadzieję, że wszystko będzie działo się szybciej, ale przecież Kraków też nie od razu zbudowano - kończy. Więcej cytatów znajdziesz TUTAJ >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Wybory 2011. ''Ziomale... Guten Tag'' - ujawniono niewygłoszone orędzie premiera
Zaloguj się
 • nintom

  Oceniono 10 razy 10

  przemówienie bardzo mi się podoba

 • ippix

  Oceniono 10 razy 6

  muszę przyznać, że ma pan premier poczucie humoru. wstęp śmieszny, a reszta sensowna i merytoryczna. nie rozumiem sensacji. zwykły "brudnopis".
  pozdrawiam.
  HEJ ZIOMALE! :D

 • arct

  Oceniono 8 razy 6

  Fajne :)

 • mepislover

  Oceniono 8 razy 4

  Dla osób mających fobię w temacie niemieckiego, rosyjskiego- mała informacja , to są nasi sąsiedzi. Zawsze można wyprowadzić się i zmienić sąsiedztwo :D
  Po za tym nic dziwnego, normalne ćwiczenie osoby - która ma wygłosić przemówienie.
  Może dzięki temu nie ma wpadki w stylu białe - czarne, pan benchałer itp.?
  Szkoda jedynie, że to tylko słowa .... ;)

 • 22hanna

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie, naprawdę nie macie do czego się przyczepić??? Żałosne i naprawdę z profesjonalizmem nie ma nic wspólnego. Jeszcze Premiera podsłuchujcie w kiblu.

 • bulorz

  Oceniono 6 razy 4

  Jak dla mnie super! (A co do początku.. to trochę tragedia, że doszliśmy do etapu, na którym kulturalne przywitanie - "Szanowni Państwo!" - nas.. obraża - coś złego dzieje się z ludźmi w tym kraju...).

 • j4s4

  Oceniono 6 razy 4

  ... a co miał powiedzieć... Witajcie , jeszcze dzisiaj przez młodych wyjdziemy na ich starszych?

 • atleista

  Oceniono 3 razy 3

  Oczywiście taki "przeciek" do mediów tuż przed wyborami to czysty przypadek. Nie, żeby ktoś w PO wpadł na pomysł jak "ocieplić" wizerunek premiera i pokazać go jako zwykłego faceta, który z poczuciem humoru i z dystansem potrafi się na chwilę rozluźnić. To na pewno nie ma związku z wyborami i kampanią...

 • bogdan_hamburg

  Oceniono 1 raz 1

  Z ziemi wolskiej do wolski panie jarkacz wolski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX