''Sondaże mogą zmobilizować elektorat Platformy''

- Sondaże mogą zmobilizować elektorat Platformy i pomóc małym partiom na progu wyborczym - mówi w rozmowie z TOKFM.pl prof. Marcin Król, filozof idei. Krytykuje jednak same sondaże i postuluje, aby wyborcy decydowali w oparciu o programy partii, a nie o ich wyniki. Tyle, że: - Tego, co publikują partie, nie można nazwać programami - dodaje.
Dzisiaj "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejny przedwyborczy sondaż. Według niego Platformę Obywatelską popiera 33 proc. respondentów, PiS 26 proc., SLD - 8, a PSL 6 proc. Partia Janusza Palikota - wzbudzająca ostatnio duże zainteresowanie - znalazła się pod progiem wyborczym.

Co nam pokazuje kolejny sondaż? - Jedynie pewną tendencję. Pytanie tylko: co ja - wyborca - z tego mam? - pyta w rozmowie z TOKFM.pl prof. Marcin Król. Jego zdaniem publikowane sondaże raczej szkodzą, ponieważ nic właściwie nie mówią, tylko zaspokajają ciekawość. Jednakże: - W niektórych przypadkach sondaże mają znaczenie dla wyborców, ale trudno ocenić, czy negatywne czy pozytywne - uważa prof. Król.

Sondaże są. A programy partii? "Hasła i bajdurzenie"

Zdaniem Króla interesująca w sondażach jest jedynie różnica między dwiema największymi partiami w obecnym Sejmie: Platformą Obywatelską i Prawem i Sprawiedliwością. - Chodzi o ewentualne zbliżanie się PiS-u do PO. Ewentualne, bo różnica między tymi partiami cały czas jest kolosalna - podkreśla filozof.

Według sondażu "Gazety" wynosi ona 7 punktów procentowych i cały czas się zmniejsza. - I to może zmobilizować rozleniwiony elektorat Platformy - podkreśla profesor i przestrzega przed jednoznacznym ocenianiem poparcia tej partii - jego zdaniem związek głosujących na PO z samą Platformą, jest jak związek starego małżeństwa - oparty na przyzwyczajeniu i poczuciu obowiązku.

W opinii Króla sondaże też mogą pomóc małym partiom. - Ludzie mogą zacząć się zastanawiać, czy nie zagłosować na partię Palikota, bo wygląda, że "a nuż wejdzie do parlamentu". Ale i tak wolałbym, żeby jednak wprowadzić zakaz publikowania sondaży na dwa tygodnie przed dniem wyborów, żeby ludziom tym nie mieszać w głowach. Żeby sami podejmowali decyzje w oparciu o programy polityczne. No ale te programy są pokrętne i mętne.

Zresztą - według Króla - prawdziwych programów partii nie ma. - Tego, co partie publikują, nie można nazwać programami. To tylko zespoły haseł i bajdurzenia. Jedynie elementy tego, co prezentuje Palikot, spełnia warunki bycia programem.

Ujawnić metodologię

Zdaniem prof. Króla przy publikacji sondaży należy uwzględniać metodologię ich przeprowadzania. - Powinny być publikowane. Jeżeli nie w prasie lub na antenie, to chociażby w internecie. Wiadomo, że niektóre metodologie są zawiłe, ale internet pozwala na ich publikowanie - podkreśla filozof.

Według niego sondaże to czysta rozrywka, zajęcie dla mediów. - Sądzę, że ludzi sondaże obchodzą znacznie mniej niż media. Z wyjątkiem tego jednego elementu - zbliżania się PiS-u do PO - podsumował.

Publikowanie sondaży powinno być zabronione?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
''Sondaże mogą zmobilizować elektorat Platformy''
Zaloguj się
 • marqiz87

  Oceniono 15 razy 11

  @yerry46
  Czytałeś program Ruchu Palikota? Możesz się z nim nie zgadzać, ale nie ma w nim żadnych bajek pt. 10h darmowego przedszkola, i dlatego nie jest to bajdurzenie i obiecanki wyborcze a sensowny program.

 • alek45

  Oceniono 10 razy 10

  stary zakompleksiony kawaler , któremu już zęby się rozchodzą... z knucia próbuje naiwnych moherów utwierdzać ,że to on wygra! haha.. na fujarce wolaku , na fujarce!

 • azeta7

  Oceniono 10 razy 10

  Przeczytajcie o czym PiS zabrania wspominać !!!

  Było to dramatyczne posiedzenie.
  10 lipca 2007 roku w Sejmie RP, a szczegóły dotyczyły druku nr 2074.
  Marszałek Ludwik Dorn zapowiada głosowanie w sprawie: SKRÓCENIA KADENCJI SEJMU RP. Nie czyta jednak uzasadnienia, bo tekst nie przechodzi mu przez gardło… Mówi tylko, że to głosowanie dotyczy druku nr 2074… A oto jego ukryte przed opinią publiczną fragmenty:
  UZASADNIENIE
  Od dwóch lat, od chwili objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, Polską wstrząsają narastające kryzysy polityczne (…) Nie ma miesiąca, żeby opinia publiczna – nie tylko krajowa, ale i europejska oraz światowa – nie dowiadywała się o niekompetencji, skandalach i korupcji, których źródło tkwi w układzie rządzącym(…) Autorytet Polski wystawiono na szwank i kompromitację (…) Sejm stał się miejscem bezprzykładnej korupcji politycznej, ujawnionej przez media, która nie spotkała się z żadnymi konsekwencjami politycznymi czy karnymi (…) Państwo stało się represyjne i wrogie obywatelom (…), itd., itp
  Warto ten tekst przeczytać w całości. Jest pod adresem w arch. Sejmu:
  orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/0/4F1131A2E1FE39EFC1257340003C8D92/$file/2074.pdf
  I ZA TYM UZASADNIENIEM GŁOSUJĄ TAKŻE WSZYSCY POSŁOWIE PiS Z KACZYNSKIM NA CZELE (!!! ). Nie oponują, nie podejmują dyskusji, nie chcą debaty! Przyznają tym samym, że sprawowali rządy w sposób beznadziejny, nieudolny, aferalny.
  Dzisiaj pamięć Ich zawodzi, wspominają swoje czasy sprawowania władzy jako przykładny wzór. Oni byli wspaniali, PO już wówczas złe… Na szczęście My – Polacy mamy niezawodną pamięć i zawsze będziemy to przypominać. (Azet)

 • pyffello114

  Oceniono 11 razy 9

  Prawdziwa twarz PiS-u to Gazeta Polska.

 • fidelxxx

  Oceniono 7 razy 7

  @g1tzb1051
  Mało tego, sam Ziobro kiedy chciał odblokować dostęp prawników do zawodu adwokata, prokuratora itp. twierdząc, że decydują o tym znajomości jeszcze z poprzedniego systemu, czyt. trzeba mieć ojca komucha, żeby być prokuratorem.
  Oczywiście Jarosław Kaczyński jest znowu jedynym przypadkiem prawnika, który bez znajomości dostał się na aplikację prokuratorską.

 • g1tzb1051

  Oceniono 7 razy 7

  @slon2002
  Hehehe, marzenia WSIarzy i SBeków z Platformy Obywatelskiej jak Milicja Obywatelska są niemożliwe do zrealizowania.
  ................................
  W rządzie JK było więcej byłych PZPR-oców niż w teraz jest w rządzie Tuska. Wystarczyło wsadzić dowolnego ministra/viceministra w google a wyskakiwał interesujący życiorys.

 • ja_z_lustra

  Oceniono 8 razy 6

  Lepszy program Palikota, niż widoczny od wielu lat brak programu PO, PiS, SLD, PSL.
  Palikot nie bajdurzy i dflatego zagłosuję na Ruch Poparcia Palikota.

 • queserasera

  Oceniono 8 razy 6

  Cyt.: "Tego, co partie publikują, nie można nazwać programami. To tylko zespoły haseł i bajdurzenia. Jedynie elementy tego, co prezentuje Palikot, spełnia warunki bycia programem."

  Wybieraj, wyborco!

 • 1410_tenrok

  Oceniono 5 razy 5

  piss uratuje Polskę od ruiny? Od której? Od Wolfschanze czy od Krzyżtoporu?

  Kaczynski to chory ze złości degenerat smolenski. Do rządzenia sie nie nadaje. Przypomnijciue sobie jego rządy z elpeerem i lepperem! Każdego dnia jakiś wygłup!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX