"Suczki" w kampanii? "Młodzieżówki są nasycone cynizmem"

- Młodzieżówki zbyt wiele wzorców przejmują od dorosłych polityków. Są nasycone cynicznym podejściem do polityki starszych kolegów i myślą, że wszystko można - uważa prof. Kazimierz Kik. - To źle świadczy o mentalności młodych działaczy - przejęli to, co najgorsze - mówi w rozmowie z TOKFM.pl.


Prof. Kik skomentował w rozmowie z TOKFM.pl kontrowersyjny wpis na Facebooku Dariusza Dolczewskiego. Na profilu szefa młodzieżówki PO pojawiło się niedawno wideo z młodymi kandydatkami PiS do Sejmu, którym towarzyszy refren "Hej suczki, my znamy wasze sztuczki" grupy Ascetoholix. Dolczewski wideo usunął i przeprosił. Zapewnił też, że sam został "wychowany w duchu szacunku względem kobiet".

- To jest kwestia mentalności młodych ludzi zajmujących się polityką - że można wszystko zohydzić - komentuje w rozmowie z TOKFM.pl prof. Kazimierz Kik, socjolog z Akademii Świętokrzyskiej.

Dodał, że jego zdaniem sprawa jest o tyle skomplikowana, że młodzież zarówno w Prawie i Sprawiedliwości, jak i w Platformie Obywatelskiej ma szczere intencje. I dodaje: - Podejrzewam, że młodzieżówki zbyt wiele wzorców przejmują od dorosłych polityków. Dzisiaj partie polityczne rozwijają się w oparciu o negatywne mechanizmy - eliminuje się wiernych wartościom na rzecz skutecznych w działaniu, czyli na rzecz osób bez żadnych oporów. Młodzieżówki sa zbyt nasycone cynicznym podejściem do polityki starszych kolegów. To źle świadczy o mentalności młodych działaczy - przejęli to, co najgorsze.

"Suczki? Tylko skandal się liczy"

- W telewizji mamy niedobrą modę nazywania wszystkiego "zajebistym" i taki rodzaj chamstwa wszedł też do polityki. Dzieje się to równolegle z obniżeniem kultury przez tzw. celebrytów. To takie zniżanie poziomu publicznego spektaklu i równania do najniższych standardów - twierdzi prof. Kik. - Młodzież uczy się na tego typu telewizyjnym słownictwie celebrytów; polska "kultura masowa" zniża lot, a polityka się do tego dostosowuje. W końcu tylko skandal może zaistnieć - dodaje.

Według socjologa polska polityka jest więc dzisiaj skandalizująca i opiera się na dominacji wulgarnego przekazu. - Jak ktoś mówi grzecznie, to ludzie przechodzą obok niego obojętnie. Natomiast jeżeli Palikot wyjmie sztucznego penisa, to przyciąga uwagę. Politykowi, który chce trafić do pewnej części społeczeństwa, wydaje się, że zrobi to używając coraz mocniejszego słownictwa - podkreśla ekspert.

"PiS i PO traktuje młodych jak przygłupów"

Zdaniem Kika najbardziej wiarygodny dla młodzieży dzisiaj i tak pozostaje Palikot. Czemu nie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska? - Każda z tych dwóch partii próbuje pozyskać ludzi młodych, jednak robi to w sposób instrumentalny. Ich praktyka poza okresem wyborczym wygląda zupełnie inaczej niż teraz. Jeżeli popatrzymy na ostatnie sześć lat, czyli dwa lata PiS i cztery PO, to zobaczymy, że grupą społeczną, która najwięcej straciła, jest młodzież. Bardzo kontrastują dzisiaj obrazki rozradowanej młodzieży z kampanii wyborczych partii Tuska i partii Kaczyńskiego z obrazami młodzieży bezrobotnej wyjeżdżającej na Zachód - podkreślił socjolog.

Profesor podsumowuje: - PiS i PO traktują ludzi młodych jak przygłupów. Jak takich, których można wykorzystać jak cytrynę - wycisnąć i wyrzucić. Historia tych partii to historia wykorzystywania młodzieży i wyrzucania jej poza nawias.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
"Suczki" w kampanii? "Młodzieżówki są nasycone cynizmem"
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 9 razy 7

  Po obejrzeniu fragmentu stwierdzam, że te obrazki są takie sobie: nędznie zmontowane, pomysł wtórny,
  przekaz czytelny - ośmieszyć konkurenta. Ale trafiony, bo już ktoś pisze, że prawdziwy PiS chowa się za
  palmą która odbiła prezesowi, albo paprotką czy co tam im w centrum wyrosło.
  .
  Pan profesor ma szczęście spotykać bardzo grzeczną młodzież , jeśli razi go prymitywna estetyka projektu.
  Polecam zamiast jeździć windą pochodzić trochę schodami. Bluzg- to język jakim młodzież się posługuje.

 • bamber0

  Oceniono 8 razy 4

  Nazwanie dziewczyn "suczkami" obnaża chamstwo tego faceta. Po prostu.

 • b.oh

  Oceniono 6 razy 4

  Sprowadziliśmy debatę publiczną do tak niskiego poziomu, a potem się dziwimy, że jesteśmy garbaci

  ----

  Sex Sells - co można sprzedać za pomocą gołej baby

 • mepislover

  Oceniono 6 razy 4

  A w Krakowie lachona nie znaleźli ? :D
  Na marginesie pani z Łodzi budzi u mnie młodzieńcze instynkty, ale to nie powód , żeby przeprowadzać się do Łodzi, ani żeby głosować na PIS ;) ...

 • hanishl

  Oceniono 8 razy 4

  Z nich młodzieżówki jak ze mnie Elvis Presley .
  Najpierw uczyć się i to dobrze a do celebrytek to im daleko .

 • elmot

  Oceniono 9 razy 3

  a jak traktować te panie, skoro nic mądrego do tej pory nie powiedziały a aspirują do roli autorytetów?? Dla mnie to wynajęte sztunie na czas kampanii żeby pokazać że prezes może i kocha koty ale reszta ferajny jest normalna i lubi dziewczynki.

 • bezspokoju

  Oceniono 5 razy 3

  Jaka wpadka ? Przecież to esencja życia. Tak było, tak jest i długo tak będzie. OCZAROWAĆ i USIDLIĆ, a życie może być lepsze.

 • marika-live

  Oceniono 7 razy 3

  Ługowska to Macierewicz, Klejnowska - Ziobro, Żuraw - Brudziński:

  www.joemonster.org/p/646731/Celebryci_z_PiS_prawdziwe_twarze_spot_wyborczy_Gwiazdy_reklamy_i_show

 • tym-oteusz

  Oceniono 9 razy 3

  Przypomnę po raz setny: Dolczewski nie zamieścił na swoim profilu żadnego wideo. Zamieścił tylko LINK do klipu na youtubie, wrzucony tam przez niezidentyfikowaną osobę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX