"Edelman przestrzegał: zło może urosnąć. Właśnie na to patrzymy"

- Najpierw mówi się "Dzięki ci Boże, że już nam go zabrałeś", potem się pisze "Byli łatwopalni", a na koniec "Chwała bohaterom, którzy ich zabili" - powiedziała prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka, mówiąc o powtarzających się w Polsce ekscesach faszystowskich. - Reagujemy zdecydowanie za mało. Zło zaczyna się od małych aktów - alarmowała na antenie TOK FM.


Na masce samochodu dr. Dariusza Libionki, historyka Holokaustu, neofaszyści namalowali swastykę. Paula Sawicka, komentując tę sprawę, przypomniała inne przejawy nienawiści w przestrzeni publicznej: transparenty podczas pogrzebu prof. Geremka, zdewastowany pomnik Żydów pomordowanych w Jedwabnem i żołnierzy radzieckich w Ossowie. Według niej w Polsce za mało się o tym mówi.

Sprawa jest ignorowana, a zło zaczyna się od małych aktów przemocy

- Marek Edelman przestrzegał wielokrotnie, że zło może urosnąć. Teraz patrzymy, jak rośnie. Zaczyna się od małych aktów. Na przestrzeni ostatnich lat w każdym miesiącu takie akty mają miejsce. Próby zwalczania tego są niesamowicie trudne, bo cały wymiar sprawiedliwości uważa, że to sprawy błahe - alarmowała prezes Otwartej Rzeczpospolitej.

Stowarzyszenie ma bogate doświadczenie z prokuratura i policją. Monitoruje sprawy nienawiści, składa doniesienia o popełnieniu przestępstwa. - Kiedyś w ogóle nas ignorowano, potem przesyłano informację o umorzeniu. A ostatnio wzywa się nas na przesłuchania, na których głównie jesteśmy informowani, że możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeśli nasze zawiadomienie okaże się bezpodstawne. - Często przy okazji policjant przesłuchujący narzeka: wie pani, mam tyle ważnych spraw, a oni takie głupstwa dają mi na głowę - relacjonowała Paula Sawicka.

Nie doczekałam się, żeby któryś hierarcha powiedział: to jest grzech

- Gdy widzimy taką swastykę, jesteśmy poruszeni. Cegła wrzucona przez okno, podpalone mieszkanie - to przykuwa uwagę mediów, ale już nie mniejsze akty nienawiści. Po śmierci Bronisława Geremka po Warszawie maszerowali ludzie z transparentem "Dzięki ci Boże, że już nam go zabrałeś". Wystawali pod kościołami. Żaden proboszcz nie powiedział: idźcie stąd, to jest grzech. Stali pod katedrą, gdzie odbywała się msza za Geremka. Żałobnicy przeciskali się między nimi, żeby dostać się do autobusu. Bardzo się starałam, żeby ktoś z hierarchów powiedział o tym incydencie głośno: to jest grzech, że to jest zło. Nie doczekałam się - Paula Sawicka przywołała wydarzenia sprzed trzech lat.

Według prezeski Otwartej Rzeczpospolitej media zwracają też za mało uwagi na inicjatywy obywatelskie na rzecz tolerancji. - Ludzi, którzy z własnej inicjatywy podejmują takie działania, jest sporo, ale oni potrzebują wsparcia. Na przykład tacy nauczyciele stanowią mniejszość w gronie pedagogicznym. Oni muszą na co dzień konfrontować się z obojętnością innych - mówiła Paula Sawicka.

Wzbiera brunatna fala?

Seweryn Blumsztajn skomentował swastykę na samochodzie badacza Holokaustu słowami: "To jest narastająca fala, brunatna fala. Idzie przez Europę i wzbiera w Polsce, ale nikt u nas nie chce jej zauważyć. Przepraszam, niektórzy ją widzą i chcą na niej popłynąć. PiS przytulił rasistowskie środowiska kibiców spenetrowane przez neofaszystów, wydał im patriotyczny glejt i włączył w antytuskową krucjatę."

- Obrona patriotyzmu kiboli jest wykorzystaniem politycznym zachowań antyspołecznych i groźnych do celów politycznych. Nikogo nie obchodzi, co ktoś myśli o Żydach, czarnych etc. Może sobie siedzieć w domu i myśleć, co chce. Ale kiedy ten pogląd staje się orężem politycznym, zaczyna być niebezpieczny - ostrzegała Paula Sawicka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
"Edelman przestrzegał: zło może urosnąć. Właśnie na to patrzymy"
Zaloguj się
 • paw73

  Oceniono 10 razy 8

  LUDZIE TRZEBA TO ZWALCZAĆ ZANIM SIĘ ROZLEJE SIĘ TA ZARAZA JESZCZE BARDZIEJ!
  CZAS STANĄĆ OTWARCIE DO WALKI Z TYM ŚMIECIEM, RZĄD RP CHOWA GŁOWĘ W PIASEK I UDAJE ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE.
  PREMIERZE TUS CZY TU MA SIĘ POWTÓRZYĆ NORWEGIA ABY COŚ Z TYM ROBIĆ ,TAM JEST MNÓSTWO TAKICH ANDREASÓW BREIVIKÓW!
  TO BYDŁO M WSPARCIE W PRAWICOWYCH PARTIACH JAK PRAWICA RP Z JANUSZEM KORWIN MIKKE, DUŻA CZEŚĆ Z NICH W PiS.

 • zawist9.live

  Oceniono 7 razy 5

  Uwagi pani Sawickiej są absolutnie na czasie ! Sprawa tolerowania przez prawo języka nienawiści
  a do tego czynów haniebnych doprowadziła wreszcie do podsumowania,że "Polacy plują na cudze
  groby " ! Jest mi wstyd, że posiadając odpowiednie instrumenty państwo nasze popadło w tak rażące
  zaniechanie.

 • alexoi77

  Oceniono 6 razy 4

  Ci "patryjoci " zapomnieli że kolesie spod znaku swastyki zamordowali 6 mil naszych rodaków Zrównali z ziemią nasze miasta. Takich jak oni Hitler pierwszych kazał by wytłuc i puścić z dymem

 • alex240

  Oceniono 4 razy 4

  NSDAP-PiS pcha się do władzy, marsze norymberskie przy pochodniach na krakowskim to i holokaustem pachnie, co w tym dziwnego. W.y.jebać faszyzm z polityki, ot co.

 • kosa811

  Oceniono 3 razy 3

  z części postów wynika, że brunatne dusze (i pewnie zęby) maj spora ilość neandertalczyków

 • martin933

  Oceniono 5 razy 3

  Gdzie leży przyczyna tego wzrostu nienawiści? Przecież żadna obecna partia nie jest antysemicka a nawet zbyt nacjonalistyczna (nawet PiS-owi to nie można zarzucić) Sam dokładnie nie jestem w stanie określić przyczyny tej „nowej fali” nienawiści. Tylko będę zgadywał, co za tym stoi. Brak zdolności indywidualnego się wybicia? Prostota niektórych osobników? Wrodzona psychopatyczna nienawiść. Czy wszystkiego po trochu? A może zupełnie inne przyczyny za tym ktoś widzi? Chętnie poczytam opinie innych. W każdym razie jest to niebezpieczne i trzeba to skutecznie zwalczać

 • p.o.box.77

  Oceniono 4 razy 2

  @afeu

  prowokujesz, ale ci odpowiem: nergal jest nieszkodlliwy a faszysta jest. Z resztą to spore uproszczenie. mam nadzieję, że w życiu stosujesz nie tylko system binarny.

  jesteś na tyle duzy i czujny żeby pamietac ekscesy chłopców tejkowskiego z lat 90tych? kim sa dziś? jestem pewien ze sie świetnie bawią na zamkniętych koncertach w świetle pochodni, podniecajac się wszystkimi zakazanymi przez prawo i dobre obyczaje znakami swastyk, mieczyków, młotów, krzyży celtyckich i całego tego germańsko-pogańskiego góvvna, które z luboscia kupuja na aIIegro "jako przedmioty kolekcjonerskie", a na codzień "walczą o wielką polskę" z pałką pod kurtką i kastetem w kieszeni... lub na "treningach" karv magi :D

 • chri-s48

  Oceniono 6 razy 2

  Gadu-gadu a dalej w tej sprawie cisza - czy mamy tak leniwą policję ? A może kościół zabronił działania ?
  Czy tak ciężko złapać i sprać kilkunastu debili . Lepiej łapać kierowców za niezapinanie pasów lub brak świateł. Tutaj wykazanie się policyjnym doświadczeniem staje się nie do zrealizowania. A może góra zakazuje?

 • alex240

  Oceniono 2 razy 2

  @say69mat
  Co ty chłopie ćpasz i dlaczego sam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX