Zbyt wielu księży w kampanii? Żakowski: "Nie do końca... Jest coraz lepiej"

Obecność księży w kampanii jest nadmierna i niepotrzebna - stwierdził w Radiu Zet bp Tadeusz Pieronek. - Nie do końca... Obecnie coraz mniej duchownych bierze udział w kampaniach wyborczych - oponuje Jacek Żakowski, prowadzący Poranek TOK FM i dziennikarz "Polityki".
- Wydaje mi się, że obecność księży w kampanii wyborczej jest nadmierna i zupełnie niepotrzebna. Każdy ma swój rozum, każdy widzi. Ja widzę, że nie ma sensu śledzić tej kampanii i to już jest też jakiś znak. A jeżeli ktoś uważa, że trzeba promować jakieś osoby - chodzi mi głównie o księży biskupów - to jest jego odpowiedzialność - mówił w Radiu Zet bp Tadeusz Pieronek.

- Jednak pamiętajmy, że księży w kampaniach jest coraz mniej - przekonuje z kolei Jacek Żakowski, prowadzący Poranek TOK FM i publicysta "Polityki". - Oczywiście pojawiają się incydenty, np. wokół Nergala, ale mam wrażenie, że wpływ księży na wybory jest mniejszy, niż np. w latach 90.

Nie Kościół do partii, lecz partie do Kościoła

Zdaniem Żakowskiego w Polsce od dawna partie polityczne próbują wykorzystać Kościół do celów politycznych. A problem pojawia się dopiero wtedy, gdy poszczególni księża i biskupi zaczynają wypowiadać się na kogo konkretnie należy głosować. - Jednak widzimy dzisiaj postępującą konsolidację procesu demokratycznego, tzn. Kościół wraca do swojej tradycyjnej roli, chociaż robi to niechętnie - podkreśla publicysta. I zaznacza: - Nie mam wątpliwości - wiele jest pozytywnych sygnałów, że idziemy w dobrą stronę.

Dodatkowym elementem przyczyniającym się do mniejszego zaangażowania duchowieństwa w wybory jest, zdaniem Żakowskiego, ich zwykła nieskuteczność. Można to zaobserwować chociażby w mniejszych miejscowościach. - Jest tam wyraźny rozdźwięk między katolikami a Kościołem. Małe miejscowości były kiedyś siedliskiem antyklerykalizmu polskiego, na przykład w tzw. Galicji Wschodniej. Ten antyklerykalizm ludowy, nie inteligencki, wynikał z niespójności tego, co proboszcz naucza, z tym jak żyje. Są oczywiście ludzie, którzy szukają rady jak żyć, ale ta grupa nie jest wielka. Nie przeceniałbym więc roli Kościoła w polskiej polityce - twierdzi prowadzący Poranek TOK FM.

To partie korumpują się moralnie

Publicysta "Polityki" piętnuje przede wszystkim partie polityczne za próby wykorzystania duchownych w swoich kampaniach. - To politycy walczący o końcówki procentowe w wynikach wyborów korumpują się moralnie i politycznie idąc na różne układy z duchowieństwem - twierdzi. - I to w partiach politycznych gotowych sprzedać swoje ideały za kilka punktów procentowych leży problem. W końcu takie para-mafijne związki zawiązują się też np. z lokalnymi grupami biznesowymi - podsumowuje dziennikarz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
Zbyt wielu księży w kampanii? Żakowski: "Nie do końca... Jest coraz lepiej"
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 10 razy 8

  "Obecność księży w kampanii jest nadmierna i niepotrzebna - stwierdził w Radiu Zet bp Tadeusz Pieronek. - Nie do końca... Obecnie coraz mniej duchownych bierze udział w kampaniach wyborczych"

  Katabas twierdzi, że jest za dużo księży w polityce ( powinno być ZERO!) na co koryfeusz Żakowski, że bynajmniej nie za dużo, skoro mniej niż poprzednio. Ręce opadają. I szczęka!

  Tak więc Żakowskiemu gratulujemy polotu, ot, stał się na stare lata kabareciarzem!

 • abp_anton_lavey

  Oceniono 10 razy 6

  Niezależnie od wyniku wyborczego Palikota, trend jest wyrraźny - społeczeństwo nie chce Kościotrupa w polityce. A ponieważ Kościotrup nie chce wsadzić mordy w kubeł, zamknąć się guślarniach, praktykować po cichu swoje zabobony i mruczeć zaklęcia - stąd taki a nie inny wynik Palikota. To wyraźny przekaz ze strony społeczeństwa w strone guślarzy: won z polityki albo zagłosujemy tak, że zamkniemy wam mordy ustawowo.

  Niemniej najważniejszym zadaniem na drodze do normalności, którego realizacja wciąż jeszcze jest odległa, jest wyrzucenie szamanów i ich antyludzkiej parchatej mitologii ze szkół. Wraz z generalnym obniżeniem poziomu nauczania, kościotrupiarze dokonują w szkołach szczególnie dotkliwych spustoszeń, które odbiją się tragicznie na potencjale intelektualnym społeczeństwa w dłuższej perspektywie.

  Z tępą, niewykształconą i wytresowaną w myśleniu magicznym młodzieżą Polska nie będzie w stanie generować idei przynoszących pomyślność, prosperity i bogactwo.

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 5

  Faceci w sukienkach zawsze lecieli za forsą. Dla forsy wypięli się na Boga, usuwając z Dekalogu drugie przykazanie zabraniające czczenia wizerunków. Każą modlic się do obrazów, kości, szmat, posągów i innych przedmiotów kultu. Na szyjach każą nosić amuleciki. Dla forsy promują swoich przydupasów przed wyborami. Zapewnią im kolejne lata w dobrobycie za nasze pieniądze.

 • kambion

  Oceniono 7 razy 5

  Księża na księżyc a nie do polityki.

 • jerry224

  Oceniono 7 razy 5

  W Gdyni, Posel, PIS, Kozak wykupuje agitacyjne intencje mszalne które z ambony sa dwukrotnie odczytywane.
  .. w kosciele NMP z ambony krytykuja rzad i agituja w podtekscie na PIS ...

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 5

  dlaczego jeszcze nie ma biskupa na premiera?a prymas na prezydenta?!to nasza przyszłość...

 • romp66

  Oceniono 7 razy 5

  POLSKIE PAŃSTWO WYZNANIOWE !!!!
  KURIA KRAKOWSKA, PLATFORMA JEST JEJ PRZEBUDÓWKĄ POSEŁ RAŚ JAKO KONTROLER W IMIENIU KARDYNAŁA DZIWISZA. , DZIWISZ ZA TO PROMUJE TUSKA , ORAZ JEMU PODLEGLI KSIĘŻA.
  INNE TYPY W SUTANNACH PROMUJĄ KACZYŃSKIEGO I JEGO SEKTĘ ZWANĄ PiS , BISKUP MICHALIK CZY MERING W SŁUŻBIE PiS-u!
  POLSKA SEKTAMI STOI, POLITYCZNO WYZNANIOWYMI , TE SEKTY TO PO I PiS INNE PRAWICOWE TWORY!

 • tm25

  Oceniono 7 razy 5

  Dn. 20.IX.2011 r. wysłałem do Warszawskiej Kurii Metropolitalnej następujący mejl:
  „Na Bielanach w Warszawie wiszą afisze PiS z zaproszeniem na wyborcze spotkanie z ich kandydatami do Sejmu i do Senatu; spotkanie zaplanowano na 22.IX.2011 r. w sali przy kościele p. w. Zesłania Ducha Świętego o godz. 19.00 (Broniewskiego 44).
  Przesyłam fotografie tego afisza, oczekuję na interwencję, jest jeszcze na to nieco czasu”.
  Dn. 21.IX.2011 r. przyszła następująca odpowiedź:
  „Organizatorem jest Akcja Katolicka działająca przy parafii Zesłania Ducha Św. Proszę z nimi skontaktować się”.
  Nie ujawniam nazwiska osoby podpisanej pod tą odpowiedzią, bo mi jej żal. Ta odpowiedź to salto w bok z równoczesnym umyciem rąk, no bo przecież Kuria nic do tej sprawy nie ma.
  T. Mańkowski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX