Nieoficjalnie: Tusk zaproponował pakiet dla Białorusi

Jest propozycja pomocy i pakietu modernizacyjnego dla Białorusi. Premier Donald Tusk przedstawił polskie propozycję podczas spotkania z przywódcami UE w Warszawie. Według niej, Unia, po spełnieniu odpowiednich warunków przez Mińsk, mogłaby zaoferować Białorusi m.in. pomoc finansową.
Jak dowiedziało się nieoficjalnie TOK FM, Tusk powiedział podczas kolacji z europejskimi przywódcami, że UE mogłaby, pod kilkoma warunkami zaoferować Białorusi pakiet wielu inicjatyw, który miałby pomóc temu krajowi. Póki co, warunkiem nie jest odejście obecnego prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Wraca za to żądanie przeprowadzenia na Białorusi demokratycznych wyborów parlamentarnych zgodnych ze standardami OBWE. Oprócz tego ważnym jest przeprowadzenie rozmów z opozycją, a także pełna amnestia i rehabilitacja więźniów politycznych.

W zamian za to UE mogłaby rozważyć zaoferowanie Białorusi pomocy finansowej, zgodę na kredyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także pomoc w ustabilizowaniu kursu rubla.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Nieoficjalnie: Tusk zaproponował pakiet dla Białorusi
Zaloguj się
  • passtorian

    Oceniono 1 raz 1

    Dawniej takie postawienie sprawy nazywano szantazem politycznym. Moze by ci unijni medrkowie zwrocili uwage na bialoruski elektorat? Kogo obywatele Bialorusi wybrali a kogo odrzucili? Czy ma byc ogniem i mieczem , jak w Libii? Skorumpowane, ledwie funkcjonujace ekonomicznie organa Unii chca narzucac swoje widzimisie Bialorusi. Czyz to nie jest smieszne same w sobie? Na szczescie Bialorus ma sprzymierzenca na wschodniej granicy ktorego jeszcze ci kulejacy z Unii respektuja - byc moze bron jadrowa jest tym elementem respektu. Jak by nie bylo Bialorus moze pokazac Tuskowi i innym lebiegom srodkowy palec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX