PO straszy PiS-em? ?Jest się czego bać. Niektóre 'patriotyczne wypowiedzi'...''

- Straszenie Prawem i Sprawiedliwością to straszenie nie tylko służbami specjalnymi, jak CBA, to także straszenie pewną wizją państwa, którą prezentuje PiS - komentuje dla TOKFM.pl dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW. - Przecież jak czytamy opinie PiS-owców, że np. ?patriotyczne? wypowiedzi kiboli powinny być doceniane, to ręce opadają - przyznaje.
Minister finansów Jacek Rostowski straszy Prawem i Sprawiedliwością. - Jest czego się bać. Wszyscy, którzy pamiętają lata 2005 - 2007 wiedzą, że jest to partia, która wprowadza zamęt, konflikt polityczny, jest bardzo antyeuropejska - mówi minister. Jednak czy straszenie PiS-em może jeszcze działać?

- PiS bardzo ładnie to rozgrywa. Mówi, że Platforma w sposób nieuzasadniony straszny i że to nie działa, a media to podchwytują - komentuje dla dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. - A pamiętajmy: straszenie PiS-em, to nie tylko straszenie służbami, takimi jak CBA, lecz pewną wizją państwa, którą prezentuje PiS. Ekonomicznie może najmniej da się straszyć partią Kaczyńskiego, ale wizją państwa w ogóle, wizją miejsca Polski w świecie - już tak. Przecież chociażby jak czytamy wypowiedzi PiS-owców, że "patriotyczne" wypowiedzi kiboli powinny być doceniane, to ręce opadają. O jakim patriotyzmie my mówimy?

PO przegrała swój czas

Zdaniem Materskiej-Sosnowskiej najbardziej charakterystyczne dla wizji państwa Prawa i Sprawiedliwości są wypowiedzi zarówno lidera partii - Jarosława Kaczyńskiego - jak i jej rzecznika - Adama Hofmana. - Robią dokładnie to samo - deprecjonują każdego, kto ma inne poglądy i nie jest z PiS-em - uważa politolożka. I pyta: - Jak lider dużej partii opozycyjne może w ogóle mówić, że wiadomo co trzeba zrobić z sądami, kiedy wydają wyroki nie po jego myśli?

Straszenie PiS-em może jednak samej Platformie Obywatelskiej niewiele przynieść przed wyborami. - PO przegrała swój czas. Dzisiaj straszenie PiS-em to za mało - to teksty działające już tylko na twardy elektor Platformy. Natomiast to za mało, żeby zmobilizować ludzi. Nie wydaje mi się, żeby to była dobra technika.

Debata? A po co?

Według dr Materskiej-Sosnowskiej nie doczekamy się debaty liderów największych partii. - A po co Kaczyński ma debatować z Tuskiem? Łatwiej mu jest prowadzić kampanię tak, jak teraz. Prezes już raz poniósł sromotną klęskę w 2007 roku. Teraz jego poparcie rośnie - debata jest mu więc niepotrzebna - podsumowuje politolożka z UW.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
PO straszy PiS-em? ?Jest się czego bać. Niektóre 'patriotyczne wypowiedzi'...''
Zaloguj się
 • kambion

  Oceniono 15 razy 13

  No pewnie że jest się czego bać.
  W razie wygranej PiS zarządzanie krajem przejmują ludzie od sztucznej mgły i helu w mankietach...
  Z powrotem spaprają stosunki z Rosją, wróci ich embargo na nasze produkty - to na pewno pomoże gospodarce...
  Unia odmówi uznania Chrystusa królem Europy to się polski rząd obrazi jak już to było...

  Teraz ci partacze są schowani na potrzeby kampanii, ale po wygranych wyborach to nie aniołki prezesa będą ministrami tylko Macierewicz Sobecka Klempa Fotyga Zero Hoffmann Kurski itp...
  Pamiętajcie o tym.

 • bodora73

  Oceniono 15 razy 11

  Jarosław Kaczyński zdaje się nie zapominać swego rzemiosła. Nie przestał kochać "patriotycznych" zabijaków. Przed prawie dwudziestu laty szturmował z użyciem petard prezydencki pałac, w którym urzędował ówczesny prezydent L. Wałęsa. Teraz wysyła przeciw rządowi stadionowych "kiboli" nazywając ich pośrednio patriotami. Cynizm do porzygania. Stare ludowe porzekadło mówi : "siwych włosów przybyło, mądrości ani za grosz". I tego cynicznego człowieka chcą niektórzy Polacy wybrać premierem? Po krótkim czasie skłóciłby Polskę ze swymi sąsiadami a J. Kaczyński stałaby się pośmiewiskiem całego cywilizowanego świata. Młodzi Polacy wyjeżdżający za granicę staliby się pośmiewiskiem. Może nazywano by ich "kartoflami Kaczyńskiego"?

 • zapora10

  Oceniono 11 razy 11

  "Naród wspaniały, tylko ludzie k... " 9 pażdziernika się przekonamy jak wielkie..
  ps.
  Panie Marszałku współczuję "towarzystwa"..

 • aborygen1

  Oceniono 11 razy 9

  "hopekk" jak ci sie nie podoba gazeta Wyborcza czyli rowniez to forum to czemu nie zmienisz forum na jakies bardziej PiSowskie??? Skoro prezes jest takim wielkim demokrata to czemu nie stworzy forum dla takich oszolomow jak ty??? Dlaczego zadna z z tak zwanych prawicowych, "prawdziwie polskich gazet" nie poszla w slady wyborczej i nie stworzyla na swoich lamach forum jak to na ktorym piszemy. Z prezesa taki demokrata jak z ciebie intelektualista

 • muderes

  Oceniono 11 razy 7

  Ręce opadają jak Prezes K. uzyskuje popularność - tandetną demagogią. Oj chyba miał racje klasyk
  J.Kurski..... .naród.to kupi !

 • czatman1

  Oceniono 6 razy 6

  Cudowne przypadki z życia Kaczyńskich-Kalksteinów …

  1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie, dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR.
  2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce.
  3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.
  4) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji kręgu doradców Lecha Wałęsy, nie zostaje internowany.
  5) Cud piąty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.
  6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji, ujawnia swoja teczkę dopiero po naciskach prasy.
  7) Cud siódmy to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym?

  Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególna troską. Opowieściami o wykańczaniu bolszewików?
  Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał?

 • tinadelilah

  Oceniono 8 razy 6

  Jak wygra PiS of Szit zupełnie załamię się w tym kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!
  www.youtube.com/watch?v=N3cszMRVbWM

 • czatman1

  Oceniono 7 razy 5

  A kto przy wygranej PISuarów z takimi pomiotami koalicje zawrze ? Chyba tylko Narcyz Napieralski żadny władzy jak ten kartofel .
  Może by to Polsce wyszło na dobre . Napieralski i komuchy po roku pseudo rządów z PIsiorami poszliby w szambo , ... cholerka ale ile lat potrzeba by bylo na posprzatanie po nich tego go...na /

 • kosinusik

  Oceniono 11 razy 5

  Ka mac, a moze poprosic Rosjan aby "dodali cos" oprocz "pijanego jenerala" i "kartofla" nie ma!!! I Prezydent i rzad boooooja sie "namiestnika" z Watykanu i sami nie moga powiedziec prawdy o "wyczynie blizniakow"? Co sie kuuuuuuua dzieje, Targowica???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX