"Kościół największym przegranym" - komentarz po wyborach

Kościół przegrał podwójnie - pisze w komentarzu na Wyborcza.pl dziennikarka "Gazety Wyborczej" Katarzyna Wiśniewska. "Porażka PiS i 10-proc. poparcie dla antyklerykalnego Ruchu Palikota pokazują, że coraz więcej ludzi obojętnieje na głoszony przez biskupów żelazny katalog zagrożeń" - podkreśla.
Zdaniem Wiśniewskiej elektorat partii Palikota nie widzi niebezpieczeństwa w legalizacji związków partnerskich, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej czy wycofaniu religii ze szkół.

Uruchamia się więc sygnał alarmowy dla Kościoła - pisze dziennikarka. "(...)do elektoratu lewicy spod znaku SLD, na którym duchowni dawno położyli krzyżyk, dołączyli nowi, młodsi, którzy nie liczą się z autorytetem duchowieństwa, a ich antyklerykalizmu nie sposób tłumaczyć tęsknotami za PRL, zwłaszcza że wielu z nich po prostu go nie pamięta" - czytamy w komentarzy Wiśniewskiej.

Autorka tekstu zauważa, że co prawda Kościół nie był tak aktywny w tych wyborach, jak jeszcze kilka lat temu, jednak "sympatie PiS-owskie dały się zauważyć". "W niektórych kościołach (choćby w Bydgoszczy) odbywały się spotkania z kandydatami PiS. Poseł PO Jacek Krupa dostał list od księdza ze Skawiny, że nie spełnia kryteriów polityka, na którego mogą głosować katolicy - bo zagłosował za odrzuceniem projektu całkowitego zakazu aborcji" - podaje przykłady publicystka "Gazety Wyborczej".

Walka z Nergalem, czyli rządem?

Według Wiśniewskiej aktywność Kościoła w tych wyborach widoczna była poprzez krytykę Nergala i poruszanie kwestii aborcji. "Sugestie biskupów, że katolik powinien głosować na kandydata, który gwarantuje "ochronę życia od poczęcia", można było odczytać jako zawoalowane wsparcie dla PiS - jedynej partii, która w całości poparła projekt pełnego zakazu aborcji", a "walkę z rzekomymi wpływami satanizmu w publicznej telewizji niektórzy biskupi przekuli w krytykę partii rządzącej" - pisze dziennikarka.

Czemu więc Kościół, zdaniem dziennikarki, w tych wyborach jest największym przegranym? Po prostu dla wyborców Palikota nie jest ważne, by z Kościołem "dobrze żyć". Według Wiśniewskiej teraz wielu biskupów boi się, że zmian obyczajowych, które proponuje Palikot, w ogóle już nie można powstrzymać.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (76)
"Kościół największym przegranym" - komentarz po wyborach
Zaloguj się
 • doriana88

  Oceniono 19 razy 17

  Nareszcie! Koniec z rządami czarnych pasibrzuchów, ogłupiających naród! Tworzą wrzód na ciele społeczeństwa! Niech w końcu wyniosą się ze szkół, gdzie mącą w głowach małym dzieciom i biorą jeszcze za to pieniądze!!! Miejsce religii jest w kościele!

 • arvelli_net

  Oceniono 18 razy 16

  1.Opodatkować tacę w wypadku przekazania choćby jednej złotówki dla oligarchów kościelnych. Wydatkowanie na bieżące eksploatacje na terenie kościoła pozostawić bez podatku.
  2.Wyprowadzić religię ze szkół.

 • mercurossaurus

  Oceniono 14 razy 14

  Kościół to ZŁO.

  Do Boga nic nie mam.

  Mam wręcz nadzieję, że ON istnieje...

 • rezun-one

  Oceniono 14 razy 14

  Wszyscy Ci młodzi mieli styczność z kościołem przez szkołę. Przymusowa indoktrynacja religijna, przymusowe uczęszczanie na msze, przymusowe kablowanie na rodzinę. Wielu ma do kościoła wstręt, jak kiedyś my do komuny. Dla nich kościół to nie Bóg i wiara a hierarchia. Wolą kontakty z jednoznacznie się określającymi ludźmi Palikota niż kryptopedofilami kościoła. Mówiąc prosto, dla nich Bierdroń nie jest żadnym zagrożeniem, ksiądz jest.

 • ozzi56

  Oceniono 15 razy 13

  ze tez wiekszosc ludzi nie widzi, ze kosciol jest mafia wieksza od mafii sycylijskiej i na dodatek jest legalna mafia

 • organizator_org.domow_inc

  Oceniono 14 razy 12

  - przed chwilą skończyłem rozmowę telefoniczną z Belgijską organizacją pomocową bezdomnym. Na pytanie; co robią jak w okresie zimowym braknie miejsc w noclegowniach! odpowiedzieli; - to proste! udostępniane są kościoły!!!!!!!! wyobrażacie sobie to! - proboszcza otwierającego kościół by bezdomny nie zamarzł............taka refleksja, co wspólnego ma nasz kościół z katolicyzmem!

 • przyganiacz

  Oceniono 12 razy 12

  "Kościół największym przegranym" - po wyborach

  Utracił miano niezbędnego do sprawienia, że się wybory wygrywa. Tłuste brzuchy i głupia gadka mało kogo przekonują. Modły też nie pomogły. A będzie jeszcze gorzej...

 • leno1953

  Oceniono 12 razy 12

  Nie wiem kto to jest pani Wiśniewska, ale aby użyć określenia "autorytet duchowieństwa" to jest grube nadużycie. Gdyby tą instytucję dopuścić do władzy to rozpocząłby się okres mordowania ludzi myślących inaczej. Zero toleranji. Tak jak uczy nas historia.

 • hazibula

  Oceniono 12 razy 10

  Kościól ma 2000 lat treningu. wierni są mu potrzebni wyłącznie jako wymówka do szantażowania Polakow. Uwłaszczenie, "prywatyzacja", religia w szkolach na koszt podatników-frajerów, kapelanie w wojsku, policji, szpitalach, Straży Granicznej, itd, konkordat... kasa juz przepłynęła, majątki przejęte, ziemia objęta. fronty zabezpieczone na wiele lat. Ale jak widać młodzi wyborcy, którzy wyszli ze szkół spod ręki katechetów mówią firmie - "na drzewo". I bardzo dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX