Szczuka o Radziszewskiej: Była fatalna. To, co zrobiła przez 4 lata, można zrobić w miesiąc

- Słuszne jest protestowanie przeciw seksistowskim reklamom i zajmowanie się równym traktowaniem i niedyskryminacją, ale minister Radziszewska po prostu nie spełniła żadnych oczekiwań w tych kwestiach - mówi w rozmowie z TOKFM.pl Kazimiera Szczuka, publicystka i krytyczka literacka.
- Radziszewska była fatalna - uważa Szczuka. Komentuje w ten sposób trwającą dyskusję o zasługach Elżbiety Radziszewskiej, dotychczasowej pełnomocnik ds. równego traktowania. Niedawno "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że minister będzie żegnała się ze stanowiskiem, dzisiaj zaś jej dokonania broniła w Poranku TOK FM posłanka Joanna Mucha. - Padła ofiarą stereotypów - podsumowała pracę Radziszewskiej.

- Jeśli chodzi o to, co zrobiła Radziszewska, to trzeba pamiętać, że zaczynała jako ktoś, kto naprawdę nie miał pojęcia o środowiskach kobiecych - twierdzi z kolei Kazimiera Szczuka. - Ani o organizacjach, ani o celach, ani o strategiach, ani o polityce równościowej - dodaje. Jej zdaniem to, że środowiska kobiece były najbardziej słyszane w krytyce minister spowodowane jest tym, że jest to środowisko o większej sile, niż np. reprezentujące sprawy romskie. - Myślę, że inne środowiska mogłyby sformułować podobne zarzuty, co środowiska kobiece - zauważa Szczuka.

"Cztery lata? Raczej jeden miesiąc"

- Oczywiście, że przez cztery lata można się czegoś poduczyć i nie mówię, że Radziszewska kończy w punkcie, w którym zaczynała - mówi Szczuka. - Minister sama zapewnia, że bardzo dużo robi, ale jak te dokonania zaczynamy przeglądać z jej własnych deklaracji, to naprawdę jest niedużo jak na cztery lata. Powiedziałabym, że wręcz mizernie - to wszystko można było załatwić w miesiąc.

Dodatkowo krytyczka zwraca uwagę, że decyzje Elżbiety Radziszewskiej były bardzo zachowawcze. - Pani minister się pilnowała, żeby jej działania nie miały kontrowersyjnego w oczach Kościoła charakteru - uważa Szczuka. - Słuszne jest protestowanie przeciw seksistowskim reklamom czy też zajmowanie się działką dotyczącą równego traktowania i niedyskryminacji, ale ona po prostu nie spełniła żadnych oczekiwań.

Kto zamiast Radziszewskiej?

Zdaniem Szczuki najlepiej na stanowisku do tej pory zajmowanym przez minister Radziszewską sprawdziłaby się prof. Małgorzata Fuszara. - Przedstawiała, pisała i działała jako fenomenalna specjalistka od lat zajmująca się zwiększeniem reprezentacji kobiet na scenie politycznej. Ona była np. motorem do prowadzenia do ustawy kwotowej - argumentuje publicystka.

A może sama Mucha? - Lubię posłankę Muchę, to nasza koleżanka z kongresu kobiet. Nie wiem, czy ekspert na tym stanowisku nie byłby lepszy. Partia i tak zrobi co uważa - podsumowuje Kazimiera Szczuka.

Pełnomocnikiem ds. równouprawnienia powinna być:
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (67)
Szczuka o Radziszewskiej: Była fatalna. To, co zrobiła przez 4 lata, można zrobić w miesiąc
Zaloguj się
 • staryrys48

  Oceniono 9 razy 7

  Zgadzam się z Kazią, Radziszewska to totalna pomyłka, ona nie nadaje się na żadne stanowisko które wymaga samodzielnego podejmowania decyzji.

 • renek.z

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Radziszewska nadaje się jedynie do pracy na plebanii !!!

 • zimmel

  Oceniono 5 razy 3

  Pani Szczuka nie wyśmiewa ludzi upośledzonych ,tylko tych co tak głupkowato bronią starą maleńką jako dziecko.Pani Szczuka jest kobietą wykształconą i ma szacunek do wszyskich ,takich kobiet nam brakuje w polityce i sejmie.Wiadomo,że chamom się nie podoba.

 • lilianna1001

  Oceniono 3 razy 3

  Niżej ktoś napisała:

  "To zdecydowanie pisał facet, który nie ma pojęcia o problemach kobiet. Najpierw się zainteresuj, potem wygłaszaj opinię"

  Pytam się: jak można dzielić problemy na kobiece i niekobiece w układzie gdy:

  - następuje otwarcie Nordstream - konsekwencja dla Polski?
  - następuje konflikt Izrael/USA a Iran - konsekwencje dla Polski? (a będą, wypowiedź niedawna Dorna, że powinniśmy zdecydwanie zająć stronę Izraela, a Niemcy i Rosja tego nie zrobią, my jesteśmy między Rosją a Niemcamy - MYŚLCIE co będzie)
  - pomoc Eurostefy dla Grecji, dokapitalizowanie bankóww - kto zapłaci za to i jakie konsekwencje dla Polski?

  No wytłumaczcie mi na chłopski, SORRY.. babski rozum - jakie te BABY mogą mieć problemy?

 • eb.b

  Oceniono 6 razy 2

  absolutnie ma Pani rację, Pani Kazimiero!!!! Serdecznie Panią pozdrawiam i zawsze popieram)))

 • paw73

  Oceniono 4 razy 2

  Szczuka to żadna lewica, to wielka ściema!
  Ludzie z jego Krytyki Politycznej, mają gęby pełne frazesów o lewicowości, a każą pracować inny za najniższą krajową na umowę o dzieło w ich kawiarni( nawet za 928,62 zł netto miesięcznie).
  Krytyka Polityczna, jest na garnuszku Platformy Obywatelskiej : rządów Hanny Gronkiewicz Waltz PO i ministra Kultury Zdrojewskiego PO.
  Dotacje, które otrzymuje krytyka w zamian dobrze piszą o Tusku, atakując jak inne media SLD i inne lewicowe partie .

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 4 razy 2

  No - moim zdaniem to stanowisko jest najzwyczajniejszą synekurą, zatem jest niepotrzebne i kwalifikuje się do likwidacji zgodnie z zasada "taniego państwa". Podobnie jak powiaty, gimnazja, Senat, KRUS, CBA, finansowanie polityków i wyborów z budżetu itp.

 • renek.z

  Oceniono 5 razy 1

  sądząc po komentarzach ,cała klasa piszę na lekcji religii żeby zarobić dobrą ocenę ,brawo dzieciaczki !!!

 • mercurossaurus

  Oceniono 1 raz 1

  Do roboty!

  Zobaczymy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX