Na Twitterze wraca pomysł: opodatkujmy bezdzietnych! [GŁOSUJ W SONDAŻU]

- Wprowadzenie podatku dla bezdzietnych naruszałoby Konstytucję - napisał na Twitterze Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji w UE i były dziennikarz. Po tym, jak w mediach pojawiły się przecieki dotyczące expose premiera, w którym ma być mowa m.in. ograniczeniu becikowego i ulgi na dzieci, powrócił pomysł: podatek dla bezdzietnych.
Ograniczenie becikowego i ulgi na dzieci, a na dłuższą metę reformy równoważące finanse publiczne. Takie zapowiedzi znajdą się w piątkowym expose premiera Donalda Tuska - napisała "Rzeczpospolita". Czy to prawda, dowiemy się w piątek. Jednak pomysły cięć w tej sferze wywołały sprzeciw części polityków i dyskusję wśród dziennikarzy. - Ręce precz od rodzin z dziećmi - mówił w TVN24 Marek Jurek. Z kolei dziennikarz TVN24 i RMF na Twitterze opowiedział się za podatkiem dla osób nieposiadających dzieci. I wywołał debatę.

"Podatek dla bezdzietnych? Redaktorze to nie kara..."

- Ulga rodzinna IMO powinna zostać zróżnicowana i promować rodziny od dwóch-trzech dzieci wzwyż, wprowadziłbym za to podatek dla bezdzietnych -napisał na Twitterze Piasecki. "Podatek dla bezdzietnych to nie kata, tylko równowaga ciężarów" - stwierdził.

Piaseckiemuodpowiedział Tomasz Machała, dziennikarz portalu kampanianazywo.pl. ''Autor pomysłu nie określił, czy podatek dotyczyłby tylko osób, które nie mają dzieci z wyboru, czy z konieczności. Nadal jednak naraziłby sporą grupę małżeństw, które dzieci mieć nie mogą na upokarzające wycieczki do urzędu skarbowego z lekarskimi zaświadczeniami. Można oczywiście nałożyć taki podatek na każdą parę (jak ją określić, skoro nie ma związków partnerskich?), która nie ma potomstwa. Byłby to jednak wyjątkowo głupi pomysł karania chorych na bezdzietność. Albo wyjątkowo głupi sposób karania małżeństw. Pomysł redaktora uważam więc za delikatnie mówiąc mało rozsądny'' - napisał.

''Redaktorze to nie kara, to współuczestnictwo w dziele łożenia na dzieci'' - odpowiedział Piasecki. Jego pomysł popiera m.in. Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

"To niezgodne z Konstytucją"

Do dyskusji włączył się Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji w UE i były dziennikarz "GW". Jak podkreśla, taki podatek byłby niezgodny z polską Konstytucją. "Wprowadzenie podatku dla bezdzietnych wprost naruszałoby artykuł o równości wobec prawa" -napisał. "Pamiętać też trzeba, że nie każda bezdzietność jest z wyboru :(sporo tragedii ludzkich z tym się wiąże" - dodał.

Nic nowego

Pomysł oczywiście nie jest nowy. W PRL obowiązywał przez jakiś czas podatek dla kawalerów powyżej 30 roku życia, zniesiono go w latach 70. Podatek chciał przywrócić były polityk PIS, obecnie z Prawicy RP, Marian Piłka. Podatek - jego zdaniem - miał być sposobem na walkę z niżem demograficznym.

Co myślicie o podatku dla osób bezdzietnych, także z wyboru?

Podatek dla bezdzietnych: za czy przeciw?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (291)
Na Twitterze wraca pomysł: opodatkujmy bezdzietnych! [GŁOSUJ W SONDAŻU]
Zaloguj się
 • ateofi

  Oceniono 9 razy 9

  A tu mądrze ktoś napisał. dzieci to emerytura,
  Kto nie ma dzieci nie ma kto na niego robić. Musi więc płacić większą składkę emerytalną :)
  ---
  A czy tylko o składki tutaj chodzi? Ludzie bezdzietni pracują, kupują dobra materialne a więc płacą VAT. Placą swoje wszystkie składki rentową, zdrowotną i nie jest to ich wina, że nasz ZUS to złodziejski system, który za nasze składki buduje sobie pałace i jeździ na zagraniczne imprezy. Z podaktów również bezdzietnych osób płacone są żłobki, przedszkola tudzież szkoły do których chodzą pociechy "dzieciatych" rodziców. Również z ich podaktów płacone są zasiłki dla wielodzietnych i patologicznych rodzin. Jakim prawem jeszcze żada się od nich, żeby jeszcze więcej płacili?!! W Polsce należy dokonać głębokiej restrukturyzacji finansów państwa, zlikwidować wszystkie zbędne agencje rządowe i fundusze celowe. Również należy opodatkować kosciół i skrócić przywileje emerytalne górników i mundurowych i szumowin takich jak np. agent Tomek, co w wieku 35 lat miał emeryturę ponad 3.000 PLN netto. Każdy, któ wyskakuje z takim pomysłem jest chyba zdrowo szurnięty.

 • kacze_buty

  Oceniono 11 razy 9

  krotko: rzygam na solidarność i kler

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 8

  ''Redaktorze to nie kara, to współuczestnictwo w dziele łożenia na dzieci''
  Znaczy bezdzietni maja placic "alimenty" na cudze dzieci dodatkowo z ich podatkow doplaca sie do przedszkoli i szkol ulg na dziec itp. z ktorych oni nie korzystaja.
  A co z bezplodnymi? beda mogli liczyc na ulge podatkowa?
  Idac dalej tropem rozumowania Piaseckiego nalezaloby opodatkowac abstynentow (straty panstwa z akcyzy i podatku na alkohol) niepalacych (tez straty ) w koncu niech oni tez uczestnicza w dziele lozenia na nierobow z rzadu.

 • polaquinha111

  Oceniono 8 razy 8

  Staramy się z mężem o dziecko od dwóch lat. Dwa poronienia. Całe leczenie musimy załatwiać prywatnie (czyt. płacić - do kompetentnego lekarza zakontraktowanego przez cudowny NFZ nie sposób się dostać). I od tragedii, które nas dotknęły mamy jeszcze płacić podatek... No tak, witamy w Polsce... Brak słów...

 • zegrz

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Piasecki - ja z pańską żoną przyjemności nie miałem, więc na pańskie dzieci nie zamierzam łożyć. Skoroś pan sobie dzieci naprodukował to teraz je utrzymuj. W końcu jakiś tam rozum pan masz i robiąc dzieci musiałeś pan wiedzieć że będziesz pan musiał je wychować. A to kosztuje.

 • syngefco

  Oceniono 7 razy 7

  I właśnie z powodu takich poronionych pomysłów wyjechałem za granicę. Bardzo tęsknie, ale wrócę do tego samego bagna. Zawsze pieniądze szukacie u najuboższych, ponieważ jest ich najwięcej. Prezes NBP M. Belka wypowiadał się, że UE powinna już nas klasyfikować o klasę wyżej na poziomie Czech (tu mieszkam i pracuję) Panie prezesie, Polsce do Czech jeszcze jest daleko. Tu państwo jest naprawdę przyjazne rodzicom.
  Uwierzycie, że na urlopie wychowawczym mama dostaje ok. 1200 zł przez 3 lata !!! W ten sposób motywujcie singli. One potem odpłacą się pracą. Z tego kraju prawie nikt nie wyjeżdża, opłaca się tu mieszkać i mieć dzieci nie kradnąc pieniędzy nikomu poprzez debilne podatki. Zreformujcie prawo pracy (umowy śmieciowe) i system oszczędzania (jeśli oszczędzasz dopłaca Ci państwo i pracodawca), a ludzie chętnie będą pracować i napędzać gospodarkę.

 • lydia_deetz

  Oceniono 7 razy 7

  świetnie, nie ma sprawy. tylko najpierw przestańmy w takim razie finansować z moich bezdzietnych podatków oddziały pediatryczne i dziecięcą onkologię, publiczne szkoły, niech rodzice sami sobie leczą dzieci, edukują, ścigają pedofili i budują place zabaw.

  jak tak koniecznie chcą się rozliczać to proszę bardzo.

  zresztą, w sumie nic mnie to nie obchodzi, bo jeszcze rok studiów i wyjeżdżam z tej parodii państwa.

 • igraszkabis

  Oceniono 9 razy 7

  In vitro to grzech, zabieg nierefunfowalny przez państwo, a skoro nie możesz mieć dzieci to płać!

  Czy tylko ja widzę ten absurd?

 • bluemike

  Oceniono 6 razy 6

  Wprowadźcie podatek, a jeszcze na tym stracicie.
  Co roku oddaję do budżetu powyżej 100k w postaci dochodowego i VATu. Jeśli wprowadzony zostanie nowy podatek, to prawdopodobnie wyjadę z kraju. Nie dlatego, że mnie nie stać na dodatkowe kilka tysięcy rocznie, ale dlatego, że mam już dosyć bycia dymanym przez państwo. Myślę, że takich jak ja jest wielu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX