Waszczykowski pyta w TOK FM: Po co było wyciągać Polskę z zaborów?

Politycy PiS wykazują się wielką konsekwencją. Praktycznie od tygodnia straszą UE i utratą suwerenności. Były wiceszef MSZ sięgnął do dalekiej przeszłości, żeby udowodnić racje PiS-u. - Zależy nam na tym, żeby Europa była wspólna. Ale to nie znaczy, że mamy zapomnieć całkowicie o celach narodowych. Po co było Polskę wyciągać z zaborów? Żyliśmy w wielkich krajach, bogatszych. Mieliśmy wieszczów, którzy potrafili zdobywać Nagrody Nobla - wyliczał Witold Waszczykowski.
Sygnałem do ofensywy Prawa i Sprawiedliwości było słynne berlińskie przemówienie min. Radosława Sikorskiego. Według PiS-u szef polskiej dyplomacji "opowiedział się za znaczną centralizacją władzy w rękach instytucji unijnych". We wniosku o wotum nieufności dla ministra napisano, że Polacy nie głosowali za wejściem do Unii, która ma być "federacyjnym superpaństwem, w którym podmioty składowe dysponują co najwyżej autonomią, a jeden z nich dominuje nad pozostałymi".Politycy PiS, dla poparcia tej tezy sięgają po oryginalne przykłady. - Po co było Polskę wyciągać z zaborów? Żyliśmy w wielkich krajach, bogatszych, jak wielkie Niemcy, Rosja, Austro-Węgry. Mieliśmy wieszczów, którzy potrafili zdobywać Nagrody Nobla. Może tak wystarczyło żyć? Zależy nam na tym, żeby Europa była wspólna, ale to nie znaczy, że mamy zapomnieć całkowicie o celach narodowych i zatopić się. I zostałaby nam tylko kulturowa tożsamość - mówił w TOK FM były wiceminister spraw zagranicznych, a dziś poseł PiS, Witold Waszczykowski.

Jeszcze trochę i UE zacznie wskazywać z kim chce współpracować...

Gość Poranka Radia TOK FM przestrzega przed pomysłem zwiększenia kontroli Unii nad finansami krajów członkowskich. - Jeśli budżet kraju zostanie wysłany do Brukseli, do dokonania audytu, to jest obawa, że ktoś uzna np. "za dużo wydajecie na sprawy socjalne" i doślą nam budżet skrojony zupełnie inaczej skrojony - ale na tym zdaniem Waszczykowskiego nie koniec zagrożeń. - Mogą zacząć wskazywać, żeby ta a nie inna partia ten budżet realizowała. Bo im bardziej wierzą - stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości.Oczywiście polityk nie ma wątpliwości, że od współpracy nie da się uciec. - Są sektory, które muszą ze sobą współpracować. Na przykład poczta czy telefony. Nie żyjemy w XIX wieku - mówił.

Ale błędem jest to, co robi Unia Europejska. - Nagle od kilku lat prowadzi politykę, że w tym kraju może istnieć przemysł stoczniowy, a w innym nie. Następuje nawrót do regulacji, do odtworzenia struktury ponadnarodowej, która ma coraz większe ambicje, żeby przejąć kontrolę nad budżetami poszczególnych państw. To równia pochyła, która może doprowadzić do tego, że stanowczo ograniczy się prerogatywy narodowe państw członkowskich UE - ostrzegał Witold Waszczykowski.

"Więcej Europy i szybciej" proponuje prezydent Bronisław Komorowski>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (170)
Waszczykowski pyta w TOK FM: Po co było wyciągać Polskę z zaborów?
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 14 razy 12

  Waszczykowski pyta w TOK FM: Po co było wyciągać Polskę z zaborów?

  Polska jeszcze nie jest wyciągnięta z zaborów. Musimy jeszcze wygnać watykańskiego okupanta i dopiero wtedy będzie dobrze.

 • mal1950

  Oceniono 10 razy 10

  To nie Waszczykowski i jemu podobni wyciągali Polskę z tych zaborów, ale ją wepchnęli swym warcholstwem i liberum veto, które prowadzi dzisiaj i proponuje PiS. Brak sojuszy i samotność Polski rozumiana po PiS-owsku jako "suwerenność" też się do tego przyczynił - nie należy o tym zapominać, jeżeli szermuje się wzniosłymi hasłami.
  To PiS organizuje wszelkie "krucjaty" przeciw legalnie wybranemu w demokratycznych wyborach rządowi, kuma się z kibolami, zamiast wesprzeć rząd w walce z nimi, chce nas wyizolować z Unii Europejskiej, skłócić z sąsiadami, a to jest właśnie najkrótsza droga do przymusowej utraty suwerenności.

 • minkat

  Oceniono 10 razy 10

  Ktory wieszcz dostal Nobla?

  Mickiewicz czy Slowacki? A moze ma pan na mysli Krasinskiegoo? Albo Norwida?

 • wiarus25

  Oceniono 10 razy 10

  PIS histeryzuje ale bynajmniej nie z milosci do Polski, gra na uczuciach Polakow tylko po to aby dorwac sie do wladzy, a gdy im na to pozwolimy to okaze sie ze Stalinizm + Hitleryzm razem wziete to Pikus przy tych zboczencach.

 • remo29

  Oceniono 10 razy 10

  Może po to, żeby każdy miernota mógł pójść do radia i p...ć co mu ślina na język przyniesie, bez ryzyka zsyłki na Syberię wraz z całą rodziną, panie Waszczykowski.
  --
  parada karzełków

 • jabo23

  Oceniono 11 razy 9

  Ten kretyn jakoś nie kojarzy, że jedynym państwem w pełni suwerennym jest Korea Północna.
  Na szczęście, w przeciwieństwie do niego, Ciemny Lud kojarzy doskonale, że Tow. Jarosław von Kartofel marzy o władzy takiej jak Kim Ir Sen (czy Kim Dzong Il) - i wie doskonale jaki "dobrobyt" to oznacza.

 • mark6

  Oceniono 11 razy 9

  Co za prymitywny BYDLAK!!!!
  PS
  Jako , że PiSowscy kpią sobie z Narodu , jako że dla władzy potrafią dokonać największe świnstwa
  używanie " nieparlamentarnych" słów stosunku do tych ŚMIECI jest jak najbardziej uzasadnione.

 • jim_marrs

  Oceniono 12 razy 8

  "Mieliśmy wieszczów, którzy potrafili zdobywać Nagrody Nobla"
  Takich patriotów (paRTiotów chyba), którzy nie o wieszczach swego narodu nic nie wiedzą, uwielbiam.
  Witold Matołek-Waszczykowski powinien wiedzieć, że ostatni polski wiesz umarł ponad 150 lat temu, a Nobla dają od 1901.

 • nicpon007

  Oceniono 7 razy 7

  Waszczykowski, ty narodowo-socjalistyczna poczwaro, jak nie widzisz różnicy, to czas na wizytę u lekarza od mózgu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX