"Efekciarstwo". Kalisz jointa z Palikotem nie zapali. Ale chce liberalizacji prawa

Poseł SLD chciałby, aby prawo pozwalało na posiadanie trzech gramów narkotyków na własny użytek. Ale w happeningu Janusza Palikota nie zamierza brać udziału. - To wprowadzanie do Sejmu efekciarstwa i iwenciarstwa. Nie palę marihuany, więc nie zapalę z Palikotem - tłumaczył w TOK FM. Ryszard Kalisz jest przekonany, że restrykcyjne przepisy zakazujące posiadania narkotyków nic nie dają. - Wystarczy pochodzić po klubach nocnych, żeby się przekonać, że mam rację.
Według Ryszarda Kalisza planowana na piątek akcja Palikota to kolejny dowód na to, że jego pomysłem na uprawianie polityki jest "efekciarstwo".Palenie jointa w Sejmie ma być dodatkiem do złożenia przygotowanego przez Ruch Palikota projektu ustawy legalizującej marihuanę. Jeśli weszłaby w życie, bezkarnie można by było posiadać 50 gramów tego narkotyku.

Ryszard Kalisz chciałby, aby nie było karane posiadanie trzech gramów. Ale palić marihuany z Palikotem nie ma zamiaru. - Ja nie palę marihuany, więc nie zapalę - tłumaczył w Poranku Radia TOK FM.

Przykręcanie śruby nie rozwiązuje problemu

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest przekonany, że restrykcyjne przepisy nie przynoszą spodziewanego efektu. - Nie chcę depenalizacji twardych narkotyków. Mówię tylko, że polityka państwa powinna być racjonalna. Zakazywanie i używania prawa karnego dla rozwiązywania problemów społecznych nie przynosi rezultatów. Wystarczy pochodzić po klubach nocnych, żeby się przekonać, że ja mam rację: zakaz nie skutkuje i tworzy się podziemie - argumentował Kalisz.

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM argumentem za zmianą prawa dotyczącego posiadania narkotyków powinny być też doświadczenia innych państw.

Kalisz przypominał, że jeszcze na początku lat 80. w centrum Zurichu codziennie zbierało się kilka tysięcy narkomanów. - Teraz nie ma po tym ślady. Dlatego, że Szwajcaria wprowadziła bardzo sensowny system pomocy osobom uzależnionym oraz uświadamiania szkodliwości zażywania narkotyków. Bo zakazywanie zawsze powoduje, że zakazy owoc bardziej smakuje - uważa polityk SLD.

NFZ dzieli i rządzi

Według Ryszarda Kalisz kłopotów w służbie zdrowia byłoby mniej, gdyby nie Narodowy Fundusz Zdrowia. - NFZ został utworzony, żeby masa urzędników dbała o pieniądze - by nie wyciekały i nie były marnowane. Natomiast dziś mamy prymat interesu urzędników Funduszu nad ministrem zdrowia - mówił poseł SLD.Jak podkreślił, to NFZ przygotował zmiany w służbie zdrowia "w interesie swoim, a nie pacjentów czy lekarzy".

- Dochodzi do tego, że służba zdrowia to sprawa od której wszyscy chcą uciec. Na posiedzeniu Rady Ministrów nikt nie chce być przeciwko zmianom i przyklepują projekty przygotowane przez NFZ. Potem jednym głosem PO i PSL głosuje w Sejmie i mamy takie buble - stwierdził Kalisz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (43)
"Efekciarstwo". Kalisz jointa z Palikotem nie zapali. Ale chce liberalizacji prawa
Zaloguj się
 • hallunx

  Oceniono 14 razy 14

  Będąc w Irlandii, kupiłem na ulicy od dilera 25 gram haszyszu. Wracając z tej podejrzanej dzielnicy zatrzymało mnie trzech policjantów, detektywów. Przeszukali mnie, myśląc że jestem jednym z dilerów, znaleźli ten haszysz i kilkadziesiąt euro. Wyglądało to tak jakbym naprawdę handlował. Po rozmowie z nimi i po okazaniu dokumentów, oddali mi ten haszysz i pieniądze. I poprosili żeby po takich dzielnicach się nie kręcił. Pomyślałem sobie, dobrze że to nie Polska. Przecież zostałbym skazany nie za posiadanie ale zapewne za handel, bo przecież miałem pieniądze przy sobie.

 • no4nwo

  Oceniono 15 razy 11

  dlaczego nie można posiadać legalnie marihuany?

  dlaczego można za to legalnie i bezkarnie spożywać, posiadać oraz nabyć na każdym kroku i w dowolnej ilości C2H5OH - narkotyk, który powoduje najwięcej tragedii spośród wszystkich narkotyków, pod jego wpływem popełniana jest niewyobrażalna ilość wypadków, wykroczeń, przestępstw, w tym gwałtów i morderstw a także przypadków przemocy domowej, w tym zabójstw dzieci, niemowląt i noworodków, oraz społeczne koszty leczenia i usuwania skutków działania którego to narkotyku są nieporównywalnie wyższe niż wszystkich pozostałych narkotyków łącznie? bo jest to ulubiony narkotyk polskich parlamentarzystów?

 • no4nwo

  Oceniono 10 razy 10

  nie ma

  ANI JEDNEGO

  racjonalnego powodu (bo nie mówimy tu o oderwanych od rzeczywistości przyczynach spowodowanych ciemnotą, histerią, mitami, zabobonami oraz podkupywaniem politykierów przez lobbystów antykonopnych)

  przemawiającego za obecnym uregulowaniem prawnym dostępu do tytoniu, alkoholu i marihuany.

  A N I J E D N E G O .

 • bartekjamajka

  Oceniono 7 razy 7

  SADZIC ! PALIC ! ZALEGALIZOWAC !

  pale od 15 roku zycia, dzis mam 29 lat :-)
  raz palilem wiecej, raz mniej, w zaleznosci od checi, mozliwosci i okolicznosci przyrody :-)
  aktualnie nie pale od kilku miesiecy (zreszta to nie pierwsza taka przerwa), dlaczego ? bo nie mam na to aktualnie czasu ... :-)
  jesli czlowiek chce przestac to nie jest to problemem, jakis czas temu palilem codziennie przez ok 6 miesiecy .. przestalem palic z dnia na dzien, bo tak chcialem i sobie postanowilem, nie bylo zadnego problemu ...

  palenie nie przeszkadzalo mi w zdobycie wyzszego wyksztalcenia, nawet 2 razy (Politechnika, Akademia Ekonomiczna - nie jakies gowniane kierunki, tylko takie o ktrorych wiekszosc z was moze pomarzyc )
  dodatkowo aktywnie uprawiam sport, podrozuje po swiecie i spelnaim swoje inne pasje !!

  SADZIC ! PALIC ! ZALEGALIZOWAC !

  "bo my to p.. nas to nie dotyczy ! bo blanty nie przeszkadzja w niczym :-)"

 • i-tyle

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Kalisz, najwyraźniej nie ma innego sposobu by trafić do świadomości Polaków. Jak zdać się na wasze parlamentarne mundrości i zostawić tę sprawę waszej "opiece", to policja nigdy nie przestanie ganiać za normalnymi Polakami, którzy czasem sobie lubią zapalić skręta.

  Ostatnia nowelizacja miała uwzględnieniać wiedzę eksperckią i co? I gó..., ktoś jeszcze pamięta założenia profesora Krajewskiego? Wyszło to co zawsze, czyli NIC. Prawo się nie zmieniło, choć trąbiono inaczej. To dlatego nie ma innej możliwości niż uciekać się do "efekciarstwa".

 • k0dak4de

  Oceniono 6 razy 4

  pale ziolo.. nie jestem cpunem.. realizuje swoje pasje.. uklada mi sie... bys sciganym prze policje za palenie rosliny to absurdalna sytuacja ktora koniecznie musi sie zmienic..
  niech sie dzieja palikotowe happeningi.. kiedys akcja palikota z wibratorem zakonczyla sie skazaniem gwalcacych policjantow kiedy ktos inny chcial ja zatuszowac.. teraz akcja z jointem.. niech sie dzieje.. mam dosc obludy zapijaczonych mord mowiacych mi ze wodka jest bezpieczniejsza od trawy - wiem ze nie jest!.. nie cierpie klamstwa i glupoty.

 • poziom1908

  Oceniono 3 razy 3

  "Łapią ziela hodowców, mają ich za wywrotowców
  Zamiast szukac zbrodniarzy, obmacują młodych chłopców
  Wciąż szukają, szukają, w kieszenie Ci zaglądają
  Jak nie znajdą nic, to coś podrzucą tym co nic nie mają
  Się stale starają, uważaj z jointem i fają
  Bo Babilońskie k*rwy bardzo nieczysto grają!"

 • oremus

  Oceniono 3 razy 3

  Kalisz nie zapali, bo woli szampana jak ta cała kawiorowo - jaguarowa lewica.

  Przybudówka do kościoła katolickiego, w zamian za miejsca w sejmie współpracują z klerem od 20 lat aby mieć na szampan, kawior i jaguary.

 • slawczan

  Oceniono 2 razy 2

  Nasz Misiu zapomniałe ,że był przybocznym ministrem Kwaśniewskiego Aleksandra ,który ta absurdalnie surową i przeciwskuteczną ustawe bez zająknięcia podpisał. sam Kawśnieski obecnie jest orendownikiem jej zmiany. Ot czego sie człek nie chwyta by trochę gazety o nim popisały a sam mógł nadal politycznie egzystować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX