Pawlak: Niech kierowcy przesiądą się do komunikacji miejskiej

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapytany przez naszego reportera, o to jak rozwiązać problemy z drogim paliwem najpierw mówił o elektrycznych samochodach, a na uwagę, że to śpiew dalekiej przyszłości radził by teraz częściej korzystać z komunikacji miejskiej.
- To są też rozwiązania, które trzeba brać pod uwagę - mówi Pawlak. - To nie tylko sprawa ceny, ale też czasu. Ja sam dojeżdżam do pracy pociągiem, nie dlatego, że patrzę na cenę, ale pociągiem jadę pół godziny, a samochodem jechałbym półtorej - mówi minister gospodarki.

Co rząd może zrobić?

- Korzystnym zjawiskiem jest obniżający się kurs dolara, to będzie sprawiało, że ceny paliw będą mogły spadać. Jeśli chodzi o akcyzę to idziemy po minimalnych stawkach. Jeśli chodzi o VAT i odrębną stawkę na paliwo, to można się nad tym zastanawiać, ale to mało prawdopodobne w obecnym stanie rzeczy - tłumaczy Pawlak. - Bardzo ważne będzie wyraźne zwrócenie uwagi, tak jak po kryzysie z lat 70. na potrzeby wprowadzania nowych technologii, na przykład samochód elektryczny - dodaje.

Według wicepremiera rząd teraz może wprowadzać rozwiązania, które będą premiowały alternatywne rodzaje paliw.

- To zmieni uzależnienie od ropy naftowej, która wygląda na to kończy swój żywot ze względu na wysokie ceny - dodaje Pawlak.

Wicepremierowi oponuje Janusz Palikot. Jego zdaniem, to nie jest rozwiązanie: - Co przez cztery lata zrobił Waldemar Pawlak, żeby w Polsce w jakimś sensie przygotować tę trwającą cztery lata gehennę coraz wyższych cen? - pyta Palikot. - Nic nie zrobił. I teraz proponuje, żebyśmy jeździli komunikacją miejską. To może rzeczywiście niech zacznie od tego, że przestanie pełnić funkcję wicepremiera, przesiądzie się na komunikację miejską, a my się już zajmiemy tym jak ma polska polityka energetyczna wyglądać, bo widać, że Pawlak nawet przez cztery lata nie jest w stanie tego zmienić - mówi szef Ruchu Palikota.

Kierowcy zapowiedzieli, że jeśli ceny paliw dalej będą znacznie rosły będą protestować także w czasie EURO 2012.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (371)
Pawlak: Niech kierowcy przesiądą się do komunikacji miejskiej
Zaloguj się
 • edeco

  Oceniono 32 razy 24

  cyt. "Niech kierowcy przesiądą się do komunikacji miejskiej..."
  To pierwszy przykład, że strażak waldek to wsiowy IDIOTA, nie zauważa niedorozwój, że połowa mieszkańców mieszka na wsi, gdzie takiej komunikacji NIE MA.
  Nie przeszkadza to jednak waldkowi robić z siebie DURNIA.

  cyt.2. "Ja sam dojeżdżam do pracy pociągiem, nie dlatego, że patrzę na cenę, ale pociągiem jadę pół godziny, a samochodem jechałbym półtorej - mówi minister gospodarki."
  Drugi przykład, że walduś to IDIOTA. Śmiało mógłbym podać tutaj kilkadziesiąt miejscowości gdzie ZLIKWIDOWANO połączenia kolejowe czyli nie da się dojechać pociągiem.

  Dodatkowo ten PSL-owski GŁUPEK (partia głównie z takich się składa) nie wyjaśnia, jak pociągiem dostarczać np. towary do sklepów.

 • spondeo

  Oceniono 28 razy 24

  Co za bazczelna uwaga !
  Syty wiec powinien mowic do glodnego: "idz sie najedz kory z drzew, a ja szynke za twoje pieniadze bede sobie jadl" ?
  Jak Pawlak smie pouczac ludzi czym maja jezdzic w sytuacji gdy za paliwo nie placi ze swej pensji, a wlasciwie by mogl, duzo jej ma
  Najpierw poslowie przejda na komunikacje, za nimi lud.
  Przyklad idzie z gory, panie Pawlak.

 • fred_die

  Oceniono 23 razy 21

  Panie Pawlak a czym mam grzać w domu? Słomą zamiast gazem który bije wszelkie rekordy swojej ceny, bo zdaje się pana zdolności negocjacyjne są na bardzo niskim poziomie.

 • re_x

  Oceniono 17 razy 13

  posłowie mają 3 tys. zł ryczałtu na paliwo miesięcznie! więc co ich obchodzi ile kosztuje? jak podrożeje to zwiększą ryczałt! jakby musieli żyć jak norm,alni ludzie to by coś z tym zrobili..a takie rady Pawlak może sobie wsadzić..posłowie korzystają z komunikacji zbiorowej za darmo , a ja muszę płacić!obecnie w moim mieście cena biletu wynosi 2,4zł , a już zapowiedziana podwyżka na 2,8zł- często taniej jechać własnym samochodem..

 • swiroslaw_klamczynski

  Oceniono 17 razy 13

  Pawlak, już raz wspierałeś gospodarkę jeżdżąc przed kamerami Polonezem, by za pierwszym skrzyżowaniem przesiąść się do limuzyny.
  Myślisz, że już wszyscy zapomnieli jakim jesteś kłamcą i obłudnikiem?

 • kkapiotrek

  Oceniono 16 razy 12

  kto za odwołaniem Pawlaka niech da swój głoś

 • jogibaboo

  Oceniono 16 razy 12

  Ale arogancja! Posłowie niechaj również przesiądą się do komunikacji miejskiej oraz rejsowych samolotów. Pawlak - tą wypowiedzą zademonstrowałeś całą pogardę rządzących do nas!

 • wujek-alik

  Oceniono 18 razy 12

  niech rząd i posłowie przesiada sie na rowery... najlepiej podwodne zebysmy ich ryji nie ogladali!!!

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 14 razy 12

  Komunikacja miejska, czemu nie pod warunkiem, że za konduktorkę będzie robiła p. Fedak a
  wicepremier ponownie przesiądzie się do "poloneza" fso - czyli mistrzu kolorowy, nie te czasy.
  Albo czemu nie wynajmiecie mieszkania Tusk`u w stolycy aby naftę lotniczą oszczędzał, Hę?
  .
  Czemu wiecznie oszczędza obywatel - to my jesteśmy demokracja a wy wynajęci do roboty!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX